Lidovky.cz

Oslavy konce války: na Vítkově uložili ostatky neznámého vojína

Česko

  10:35aktualizováno  12:28
PRAHA - Prezident Václav Klaus dnes jmenoval šest nových generálů české armády. Učinil tak u příležitosti Dne vítězství, kterým se připomíná konec druhé světové války. Dopoledne se prezident zúčastnil pietního aktu na pražském Vítkově, kde byly do kolumbária Národního památníku uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a účastníka dukelské operace.

Oslavy konce 2. světové války: uložení ostatků neznámého vojína z bitvy u Zborova na pražském Vítkově. foto: ČTK

Klaus do hodnosti generálmajora povýšil vojenského přidělence ČR u NATO Petra Pavla. Hodností brigádního generála se od dnešního dne pyšní bývalí plukovníci Bohuslav Dvořák, Milan Kovanda, Rostislav Pilc, Pavel Rybák a Jaromír Zůna.

Dvořák je ředitelem sekce rozvoje druhů sil ministerstva obran, Kovanda pracuje na postu zástupce velitele společných sil Armády České republiky.

Pilc zastává funkci zástupce ředitele Vojenského zpravodajství. Rybák je náčelníkem štábu Velitelství sil podpory a Zůna zastává funkci velitele Velitelství výcviku na Vojenské akademii ve Vyškově.

Prezident Klaus jmenuje generály vždy dvakrát ročně. Vojáky povyšuje 8. května u příležitosti Dne vítězství a na Den vzniku samostatného Československa 28. října.

Na Vítkově uložili ostatky neznámého vojína
V souvislosti s oslavami konce druhé světové války byly dopoledne do kolumbária Národního památníku na pražském Vítkově uloženy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova a účastníka dukelské operace. Pietního aktu k 65. výročí ukončení druhé světové války se kromě prezidenta Klause zúčastnili i předseda vlády Jan Fischer, ministr obrany Martin Barták i další představitelé státu, armády a veteránů.

"Dnešním pietním aktem se beze zbytku naplňuje idea z éry Masarykových moderních dějin naší státnosti. (...) Dnešní pietní akt reprezentuje naprosto výjimečný moment v životě naší společnosti," uvedl na shromáždění ministr Barták.

Podle informací ministerstva obrany se na Vítkov sjelo asi 250 veteránů z druhé světové války, kteří v současnosti žijí v Česku, Rusku, Velké Británii a Izraeli.

Součástí ceremoniálu bylo rovněž předání bojových praporů vybraným armádním útvarům. Vyneseny byly také všechny historické a současné bojové prapory jednotek ozbrojených sil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.