Lidovky.cz

Povolební změny: Padli čtyři předsedové i další nedotknutelní

Česko

  17:40
PRAHA - Česká politická scéna po letošních volbách mění tvář. Kvůli neúspěchu ve volbách skončili ve funkci hned čtyři předsedové stran. Z Poslanecké sněmovny zmizí desítky známých tváří a naopak desítky nových politiků v poslaneckých křeslech usednou.

Jiří Paroubek rezignoval. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Nepochybně největším překvapením letošních voleb je rezignace Jiřího Paroubka na post předsedy ČSSD. Ačkoli se sociální demokracii podařilo volby vyhrát, výsledek vůbec nenaplnil očekávání. Zisk 22,1 procenta hlasů znamenal jasný propad levice. Paroubek převzal za volební neúspěch zodpovědnost a v sobotu večer se postu šéfa sociálních demokratů vzdal.

Čtěte více:

Nadále však zůstává poslancem. Coby ústecký lídr dovedl stranu v kraji k vítězství a uhájil svůj mandát. Snaha dostat se do sněmovny naopak nevyšla Paroubkovu stranickému kolegovi Petru Bendovi. Díky preferenčním hlasům ho přeskočil Jaroslav Foldyna a na Bendu už mandát nezbyl.

ČSSD přišla také o svého volebního manažera Jaroslava Tvrdíka. Těsné vítězství strany ve volbách označil za osobní nezdar. Kampaň před podzimními komunálními volbami tak bude mít na starosti už někdo jiný.

Čtěte více:

V reakci na volební neúspěch se postu šéfa lidovců vzdal Cyril Svoboda. Strana získala pouze 4,4 procenta hlasů a do sněmovny se nedostala. Stejný osud potkal i zelené. Voliči jim odevzdali ještě o dvě procenta hlasů méně, což přimělo k reakci předsedu strany Ondřeje Lišku - na nadcházejícím sjezdu dá svoji funkci k dispozici.

Čtěte také:

Návrat do "jezevčí nory" na Vysočinu
Návrat do politiky se nepovedl expremiérovi Miloši Zemanovi, který o přízeň voličů usiloval za Stranu práv voličů - Zemanovci. Funkce se vzdal a oznámil definitivní návrat do "jezevčí nory" na Vysočině, kde se chce věnovat svým koníčkům - hodlá číst knihy, pečovat o svůj rozsáhlý archiv a k tomu pojídat vinné klobásy, které dostal od svých příznivců. I nadále ale chce pomáhat své straně. Zda zůstane v jejím názvu jeho jméno, nechá na rozhodnutí strany.

Čtěte více:


Nečekaná je také prohra Ivana Langera. Volební manažer ODS a lídr strany v olomouckém kraji u voličů nezabodoval. Preferenční hlasy od nich nedostal, naopak spolustraníci ho díky kroužkování na kandidátce přeskočili a Langer tak po 14 letech ve sněmovně končí.

Čtěte více:

Nově se naopak v dolní komoře usadí pražský primátor Pavel Bém. V sobotu se stal poslancem, v neděli se ale rozhodl rezignovat na funkci předsedy pražské ODS. Strana totiž v hlavním městě skončila až druhá za TOP 09. To sice Béma a dalších sedm spolustraníků do sněmovny dostalo, ODS ale ztratila výsadní postavení v metropoli, kde bývala vždy neporazitelná. V minulých komunálních volbách v roce 2006 získala dokonce tolik hlasů, že ani nepotřebovala žádného koaličního partnera.

Čtěte více:

V Praze neuspěla ani ČSSD. K poraženým tak patří i Martin Pecina, ministr vnitra úřednické vlády. Jak řekl v rozhovoru pro LN, doufal ve vítězství. "Myslel jsem si, že budu mít určitě přes dvacet procent, ale těch 15 procent je málo," zhodnotil volební výsledek ČSSD v Praze. "Nějak se k tomu určitě postavím. Na silácká gesta je ale zatím brzo," konstatoval Pecina.

Nepřehlédněte:

Rozhovor s Martinem Pecinou a další informace čtěte ve speciálním vydání Lidových novin ZDE.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.