Lidovky.cz

Nekončící spor o chrám sv. Víta. Dohodu komplikuje třetí strana

Česko

  19:18
BRNO/PRAHA - Metropolitní kapitula u svatého Víta stáhla ústavní stížnost v dlouholetém sporu církve se státem o svatovítskou katedrálu na Pražském hradě. Situaci ale komplikuje ústavní stížnost Kolegiátní kapituly Všech svatých, které jde o kostel Všech svatých nedaleko Hradu a katedrály.

Chrám svatého Víta foto: ČTK

Soud se bude novou procesní situací ještě zabývat, řekl generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Stát se s církví po nástupu nového pražského arcibiskupa Dominika Duky dohodl na tom, že chrám bude ve společné péči.

"S Kolegiátní kapitulou Všech svatých bývalý spor o katedrálu ani přilehlé budovy nijak nesouvisel. Na dohodě, která byla uzavřena mezi Pražským hradem a Arcibiskupstvím pražským se proto nic nemění," řekl mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Metropolitní kapitula a Kolegiátní kapitula Všech svatých jsou nezávislé právnické subjekty, na které nemá arcibiskupství přímý vliv.

Stáhne kapitula svojí stížnost ?
K formálnímu ukončení řízení před Ústavním soudem je podle zákona nutné, aby příslušný senát vydal usnesení o zastavení řízení, uvedla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová. To se zatím nestalo ani v případě Metropolitní kapituly u svatého Víta. Zatím nelze předjímat, jak by soud formálně dále postupoval, kdyby kolegiátní kapitula stížnost také nestáhla.

"Ústavní soud ještě nějakou dobu vyčká, zda vezme kolegiátní kapitula svou stížnost zpět," řekl Českému rozhlasu soudce Vojen Güttler, který má případ na starosti jako zpravodaj. Poté soud rozhodne, jak postupovat dále. Podle Langáška se soudci zamyslí nad tím, jestli lze stížnosti řešit samostatně, nebo ne.

Děkanem Kolegiátní kapituly Všech svatých je třiasedmdesátiletý kněz a teolog Václav Wolf. V 90. letech vedl Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. V té době se dostal do sporu s tehdejším arcibiskupem Miloslavem Vlkem o dalším směřování školy, Wolf zastával konzervativní proud. Vlk v roce 2000 vetoval Wolfovu opětovnou volbu do čela školy.

Spory státu a církve o chrám svatého Víta trvaly od roku 1992. Předchozí arcibiskup Miloslav Vlk uváděl, že je nutné vyčkat rozhodnutí Ústavního soudu. Církev ve stížnosti zpochybňovala starší rozhodnutí českých soudů, podle nichž chrám patří státu.

Nekončící spor
Dohodu mezi státem a církví podepsali 24. května prezident Václav Klaus a arcibiskup Duka. Podle dohody bude církev o katedrálu pečovat jako o metropolitní chrám. Stát jí k tomu bude vytvářet a zajišťovat potřebné materiální podmínky. Nyní se pracuje na doprovodných dokumentech, které upřesní praktické záležitosti společné správy.

Správa Pražského hradu poskytne podle dohody Metropolitní kapitule sv. Víta nemovitosti, které potřebuje pro užívání katedrály. Jde o dvě budovy v areálu Pražského hradu - Staré proboštství a Mladotův dům. Hrad bude i nadále o tyto nemovitosti pečovat, to znamená, že bude hradit provoz budov i katedrály ze svého rozpočtu.

Duka s Klausem se dohodli i na vytvoření rady pro zajištění péče o katedrálu. Jejími členy budou držitelé sedmi klíčů potřebných pro vyzvednutí korunovačních klenotů. Jsou mezi nimi prezident, arcibiskup, pražský primátor, předsedové obou komor parlamentu, předseda vlády a probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta. Rada bude posuzovat otázky údržby a provozu katedrály a bude dohlížet na péči o ni.

"Právě podepsaným prohlášením končí soudní spor o katedrálu a některé další nemovitosti na Pražském hradě. Stát a katolická církev budou společnými silami, tak jako tomu bylo po celá dlouhá minulá století, pečovat o katedrálu, kterou shodně vnímají jako výjimečný národní symbol v jeho historickém, duchovním i kulturním významu," řekl při podpisu smlouvy Klaus.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.