Lidovky.cz

Bitva o školné na Facebooku. Platit budeme, za vyšší plat

Česko

  16:41aktualizováno  16:47
PRAHA - Na Facebooku spolu bojují dvě skupiny - oběma jde o školné, jedna ho platit chce, ta druhá rozhodně ne. Skupina pro školné je nová, získává si teprve fanoušky; nutno ale říci, že velmi rychle. Peníze za vzdělání by studenti dali, ale doufají, že se jim investice jednou vrátí v podobě vyššího platu.
Humanitní, nebo technické vzdělání?

Humanitní, nebo technické vzdělání? foto: Česká pozice

Bitva probíhá mezi skupinou 'Nechceme školné na veřejných vysokých školách' a 'Na kvalitě VŠ nám záleží. Respektujeme školné!'. Skupina proti školnému má větší zastoupení, přes 13 tisíc studentů. Za vysokoškolské vzdělání by platilo přes čtyři tisíce lidí. Tato skupina vznikla ale teprve v úterý a další lidé se k ní neustále přidávají.

ČTĚTE TAKÉ:

Většina podporovatelů školného se shoduje v tom, že si pak studenti budou více vážit toho, že studují. "Myslím si, že když si člověk tu školu bude platit, tak tím víc si jí bude vážit a tím víc bude motivovaný tu školu dodělat," píše například uživatel Tomáš.

Sympatizanti této skupiny se také ohrazují proti tvrzení, že ne každý student si bude moct školné dovolit platit. "Vystudovala jsem dvě VŠ, obě sestry byly na VŠ současně se mnou, mamka je švadlena, taťka drobný živnostník. I tak jsme to všici spokojeně zvládli. Při studiu jsme pracovaly, mohla jsem si dokonce dovolit i o prázdninách nízkorozpočtově cestovat po Evropě. Ti, co si myslí, že tisícovka měsíčně - až maximálně dvě - jim znemožní studium, jsou asi pěkně rozmazlení," píše Michaela.

ČTĚTE TAKÉ:

Na podobě školného se studenti ale neshodují. Někteří by chtěli, aby jim stát garantoval finanční pomoc formou bezúročných půjček, druzí aby se platilo až po absolutoriu, někteří si myslí, že by se mělo platit až ve chvíli, kdy člověk díky vysoké škole dostane vyšší než průměrný plat.

Možné návrhy školného očima studentů:

1) Student by platil v závislosti na dosaženém studijním průměru, šikovní studenti by neplatili nic.
2) Studenti by platili školné přímo bez rozdílu pomocí bezúročných půjček, které by stát garantoval.
3) Student bude splácet škole školné teprve ve chvíli, kdy jeho příjem překročí průměrný příjem v zemi díky dosaženému vzdělání.

Kombinace těchto modelů jsou zvažovány tak, aby nikomu nebyly na újmu a studenta motivovaly.

Dominik Janků, student informatiky na MU

Ani trojkoalice není zajedno v tom, kdy by se školné mělo platit. TOP 09 je pro přímou platbu, tedy už v době studia. Podle ODS a Věcí veřejných by mohli platit až po škole. TOP 09 si totiž myslí, že by odložená platba školného zatížila státní kasu o 10 až 15 miliard, protože by školné univerzitám vyplácel stát. Školné by mohlo činit do deseti tisíc za semestr.

Anketa

Jste pro placení školného?

Rozhodně ne. 1632
Ano, zaplatím do pěti tisíc za semestr. 443
Ano, klidně dám i deset tisíc za semestr. 3241
Když mi zajistí vyšší plat, jsem pro. 284
Ano, když ho budu moct splácet po škole. 747
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.