Lidovky.cz

Kam odejdou ministři? Nejvíc vydělá Fischer, 600 tisíc měsíčně

Česko

  16:43
PRAHA - Co bude s odstupujícími ministry a ministryněmi úřednické vlády premiéra Jana Fischera? Řada z nich se vrací do svých původních zaměstnání. Zřejmě nejvíce si ale polepšil odstupující premiér, který získal prestižní místo v Evropské bance pro obnovu a rozvoj.

Prezident Václav Klaus se v Lánech loučil s kabinetem premiéra Jana Fischera. foto: ČTK

Premiér Jan Fischer v pátek předal demisi svého kabinetu prezidentu Václavu Klausovi. Odstupujícího premiéra teď čekají dva měsíce prázdnin. V září se totiž přemístí do Londýna, kde nastupuje do funkce viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Jde o prestižní místo s nadstandardními platovým ohodnocením. Fischera čeká plat zhruba šest set tisíc korun měsíčně. Z členů dosluhujícího kabinetu si tak přišel zřejmě na nejlepší místo. Dříve přitom mluvil o tom, že se chce vrátit do vedení Českého statistického úřadu.

Čtěte také


Místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kohout zatím neprozradil, čím se bude nyní živit. Před nástupem do vlády zastával na úřadě funkci náměstka ministra zahraničí, je možné, že se na toto místo vrátí. Jednou z variant je i to, že bude pokračovat v diplomacii, kterou si již dříve vyzkoušel v Bruselu.

Čtěte také


Další místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták by prý rád zůstal u armádního rezortu. Nevylučuje ale také, že se vrátí k lékařské praxi. Barták je totiž vystudovaný lékař se specializací na neurochirurgii. Před nástupem do vlády byl náměstkem na ministerstvu, které pak sám řídil. Vedle toho si Barták údajně vyhlédl velvyslanecké místo ve Spojených státech amerických. S jeho nominací ale nesouhlasí Hrad.

Ministr obrany Martin Barták.

Státní správy už má dost ministr financí Eduard Janota. Před tím, než se stal šéfem rezortu financí, byl na stejném úřadě náměstkem. Na ministerstvu přitom pracoval po celá devadesátá léta a dokonce i před listopadem 1989. Státní správy se ale možná hned tak nezbaví, je možné, že nové vládě bude pomáhat se sestavováním rozpočtu pro příští rok.


Juraj Chmiel počítá po své kariéře v čele úřadu pro evropské záležitosti, že bude i nadále pokračovat v diplomacii. Chmiel přišel na úřad z velvyslaneckého místa v Austrálii. Kvůli tomu, aby se mohl stát členem úřednického kabinetu, přerušil své členství v ODS.

Ministr vnitra Martin Pecina si již před sněmovními volbami zajistil budoucí kariéru. Jako lídr pražské volební kandidátky ČSSD bylo téměř jisté, že se z něj stane poslanec. Pecina před ministerstvem vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Martin Pecina ve volebním štábu ČSSD.

Ministerstvo spravedlnosti přijde s
Danielou Kovářovou i o nadějnou spisovatelku. Kovářová totiž před časem publikovala několik povídek, které se věnují vztahům mezi muži a ženami. Kvůli pikantnosti a erotickém náboji příběhů na sebe obrátila pozornost veřejnosti. Kovářová se kromě psaní próz hodlá po opuštění ministerstva vrátit k vedení Justiční akademie v Kroměříži.

Čtěte také


To odstupující ministr práce Petr Šimerka si s tím, čím se bude živit, hlavu neláme. Zatím prý neměl čas porozhlédnout se po nové práci. Než se stal ministrem, na stejném úřadě zastával funkci náměstka.

Na jiný vlak nehodlá přestupovat ministr dopravy
Gustav Slamečka. Chce se totiž vrátit do čela Státního fondu dopravní infrastruktury, kde působil v letech 2007 až 2009. Před ministerským místem si také vyzkoušel funkci náměstka šéfa dopravy.

Ministr dopravy Gustav Slamečka.


Ani ministra zemědělství Jakuba Šebestu velká změna nečeká. I on se vrátí na své předešlé působiště, do čela Státní zemědělské a potravinářské inspekce, kterou vedl už od počátku devadesátých let. Podobně také Vladimír Tošovský se z vedení rezortu průmyslu zřejmě vrátí do čela správce distribuční soustavy ČEPS, kde působil i dříve.


Jedinou z úřednického kabinetu, která by mohla získat funkci i v nové vládě, je šéfka rezortu zdravotnictví Dana Jurásková. Po volbách do sněmovny vstoupila do ODS a nyní je jednou z kandidátek na nejvyšší zdravotnický post.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.


V oblasti vzdělávání chce i nadále pracovat ministryně školství Miroslava Kopicová. Uvažuje o tom, že se podobně jako řada jejích kolegů z kabinetu, vrátí ke své původní práci, tedy do čela Národního vzdělávacího fondu, který v 90. letech pomáhala zakládat.

Miroslava Kopicová.


Velký rozruch při nástupu na post šéfky rezortu životního prostředí vyvolala funkčně nejmladší ministryně Rut Bízková. Veřejnosti se totiž nelíbilo, že dříve pracovala pro firmu ČEZ. Bízková se chce i po ukončení své vládní funkce věnovat problematice životního prostředí. Jakým způsobem, zatím ale neprozradila. Než se z ní stala šéfka rezortu, pracovala na úřadě jako náměstkyně.

Čtěte také


Spojený s ministerstvem kultury by i nadále rád zůstal Václav Riedelbauch. Nabídl se jako externí poradce úřadu, může se ale také vrátit na Hudební fakultu Akademie múzických umění jako učitel. V minulosti na fakultě působil jako vedoucí katedry skladby.


Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška se zřejmě vrátí na pozici ředitele agentury CzechTourism. Českou centrálu cestovního ruchu řídil od roku 2004 až do svého nástupu do kabinetu Jana Fischera.

Rostislav Vondruška


Ministr a předseda Legislativní rady vlády Pavel Zářecký současně s vládní funkcí pracuje na Vysoké škole mezinárodních vztahů a veřejné správy v Praze. V pedagogické práci chce pokračovat i nadále.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.