Lidovky.cz

Za únik jedovatých plynů v chemičce Synthesia může tropické horko

Česko

  7:00aktualizováno  17:16
PARDUBICE - Za únik jedovatého mraku, který se ve čtvrtek pozdě večer rozšířil z pardubické chemičky Synthesia, patrně může velké horko. Řekl ředitel Inspektorátu práce Královéhradeckého a Pardubického kraje Jaroslav Nečas.
Hasiči (ilustrační foto)

Hasiči (ilustrační foto) foto: ČTK

Lidé v okolních obcích nesměli větrat a pobývat venku. Uniklé látky byly jedovaté a při vyšší koncentraci mohly vážně poškodit lidské zdraví. Synthesia dnes v tiskové zprávě uvedla, že havárie neohrozila lidi ani životní prostředí.

"Souvisí to s tím, že jsou přílišná vedra, tanky se nestačí ochlazovat a látky se začaly vypařovat. Jeden tank je nerezový, druhý natřený stříbřenkou, aby nedocházelo k zahřívání sloučenin," řekl Nečas.

Obce: Synthesia nás nevarovala včas

Některé obce v okolí pardubické chemičky Synthesia si stěžují, že je firma neinformovala včas o úniku jedovatého mraku.

Informace o úniku jedovaté látky z areálu v Semtíně dostalo šest okolních obcí - Rybitví, Lázně Bohdaneč, Černá u Bohdanč, Lány na Důlku, Srnojedy a Staré Čívice. Podle starostky Rybitví Nadi Hubáčkové měla chemička reagovat rychleji.

"U nás mrak viděli lidé z okolních obcí a volali mi to, protože do Semtína se nebylo možné dovolat. Když mi to po 20 minutách na dispečinku zvedli, řekli mi, že důsledky havárie neopustily areál podniku, což mě ohromně překvapilo," řekla Hubáčková.

Starostka Černé u Bohdanče Lucie Panchártková nedostala textovou zprávu o havárii vůbec. Obyvatele ve vsi varovala, aby nevycházeli ven a zavřeli okna, jen díky informacím z obce Rybitví.


Cizí zavinění je nepravděpodobné

Inspektoři práce se proto případem nebudou zabývat, protože cizí zavinění havárie je velmi nepravděpodobné. Že únik způsobilo tropické počasí, považují za jednu z variant nehody i inspektoři životního prostředí.

"Na potvrzení této možnosti je určená vyšetřovací komise," řekl zástupce ředitelky oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Hradci Králové Martin Baranyai.

Při přehřátí kotle se uvolnil ventil, který vypustil nitrační plyny, aby se látky v něm ochladily. Na místo hned přijeli podnikoví hasiči a čvrt hodiny na to také profesionální hasiči. Jedovatý mrak zkrápěli vodní mlhou, aby se ochladil a nerozšiřoval do okolí.

"Provozovatel postupoval v souladu se schváleným provozním řádem. Žádné zdravotní komplikace obyvatel v okolí nebyla dosud hlášena," uvedla mluvčí inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.

Únik žlutého mraku vyšetřuje také policie. Podniková vyšetřovací komise musí inspektorům do dvou týdnů dodat závěrečnou zprávu, která přesně analyzuje příčiny úniku oxidů dusíku.

"Při této nehodě nebyl nikdo zraněn. Vzhledem k rychlému a účinnému zásahu se událost obešla bez škod na výrobním zařízení a nedošlo k ohrožení životního prostředí. Pro vyšetření příčin nehody byla jmenována generálním ředitelem Synthesia vyšetřovací komise," uvedla firma.

Podle mluvčí chymičky Jany Doležalové budou výsledky vyšetřování k dispozici maximálně do několika týdnů.

Havárie kotle
Šlo o únik nitračních plynů, které vznikají při hoření celulózy. V chemičce došlo k havárii kotle a následné reakci kyseliny sírové, kyseliny dusičné a celulózy.

"Do ovzduší tak unikla směs nitrózních plynů a oxidu síry, které dráždí sliznici. Je to zdraví škodlivá látka. Podle slov velitele zásahu mohou plyny způsobit do 40 hodin od nadýchání otok plic," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Všechny okolní obce v severozápadním směru od chemičky byly o havárii informovány včas. Například v Lázních Bohdaneč se lidé o ní dozvěděli sirénou obecním rozhlasem, řekl místostarosta Zdeněk Gilar.

Z chemičky unikl žlutý mrak už v minulosti, naposledy 18. března 2004 a 4. září 2005. K bezprostřednímu ohrožení obyvatel tehdy nedošlo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.