Lidovky.cz

Bude se rozdávat miliardový majetek českého sportu

Česko

  7:00
PRAHA - Balancování českého sportu nad finanční propastí pokračuje. Slibovaná pomoc od politiků nenachází krátce po volbách očekávanou odezvu. "Je nutné šetřit. Jediní, kdo bude mít výjimku, jsou učitelé. Ministerstvo včetně agendy sportu na tom nebude lépe," přiznává ministr školství Josef Dobeš. Naopak připouští, že vláda by z loňských 2,2 miliardy pro sport mohla dokonce ještě část ubrat.

Česko má halu pro špičkové sportovní akce, ale aréna vysála peníze pro svazy. Někteří kritici výstavby haly to předpovídali. Marně foto: Profimedia.cz

Záchranný kruh musí přijít odjinud. Jediná šance, jak se sportovní svazy mohou zachránit, je hledat peníze ve vlastním majetku. Ambiciózní plán počítá s velkým auditem českých sportovišť: ta nepotřebná se prodají, zbytek se převede na kraje a obce. "To je velký kostlivec. Musí se uvažovat o prodeji majetku, se kterým svazy nedokážou hospodařit, či jeho převodu na kraje a obce," tvrdí šéf českého školství.

Údaje ministerstva školství hovoří o tom, že tuzemské tělovýchovné

Svazy nabídnou lukrativní pozemky

Sportovní svazy spravují majetek za 60 miliard. Tržní cena včetně pozemků může být až čtvrt bilionu. Svazy chtějí majetek zčásti převést na obce a zčásti zpeněžit. Třeba tak, že sportoviště na lukrativním místě zbourají a pozemky prodají.

jednoty a sportovní svazy spravují majetek v hodnotě šedesáti miliard korun. Jeho reálná cena je ale podle odborníků ještě daleko vyšší. "Jde o pořizovací cenu. Reálná může být vyšší než čtvrt bilionu," tvrdí místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

V konečné částce totiž často není započtena cena pozemků. Právě lukrativní plochy, na nichž nyní stojí sportovní areály, by se do budoucna také mohly stát předmětem prodeje. "Řada sportovišť je v dezolátním stavu, ale stojí na lukrativním místě. Dokážu si představit, že obec halu zbourá a postaví náhradu někde na okraji města," popisuje Kejval.

Odborníci už dlouhodobě upozorňují na to, že tuzemský sport nemá peníze na údržbu husté sítě svých sportovišť. To si uvědomují i šéfové jednotlivých svazů. "Většina z nich říká, že je to logický krok. Vědí, že černý Petr je na jejich straně," tvrdí Dobeš s tím, že stát hodlá na "každou korunu, kterou si sport sežene, přidat dvacet haléřů".

Sportovní organizace si ale za vážné problémy mohou z velké části samy. Sazka arena, vystavěná před mistrovstvím světa 2004, výrazně omezila peníze plynoucí do sportu ze společnosti Sazka. Ta ještě před pár lety rozdělovala svazům a tělovýchovným jednotám až miliardu korun ročně. Dnes téměř celá částka vystačí jen na splátky obligací.

Stávající ministr financí Miroslav Kalousek proto už před volbami svazům pohrozil: "Zmobilizujte zdroje, kterými podpoříte venkovský sport, nebo nedostanete od státu nic."

Velký majetek byl na sportovní sdružení převeden už v devadesátých letech. Poslanci chtěli v době divokého podnikání zabránit přeměně tradičních areálů na průmyslové zóny a asijská tržiště. Dnes už je ale spíš na obtíž.

"Všude ve světě je situace taková, že sportoviště jsou většinou v majetku obcí, měst, státu. Myslím, že to do budoucna bude i u nás tak jako ve vyspělých zemích," řekl již před několika týdny šéf českého fotbalu Ivan Hašek.

Obce se zatím k návrhu stavěly spíše zdrženlivě. Vesměs mají potíže už se svými stávajícími areály.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.