Lidovky.cz

Zakázky ministerstva obrany končily u firmy jednoho z úředníků

Česko

  10:14aktualizováno  13:03
PRAHA - Protikorupční policie se zabývá případem úředníka ministerstva obrany, který přes nastrčené společnosti údajně připravil stát o miliony korun. Na pokyn šéfa úřadu Alexandra Vondry se dnes případem začala zabývat také inspekce ministerstva obrany.

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes (čtěte zde). Úředník Správy vojenského bytového fondu Kajetán Kalivoda podle listu vypsal tři výběrová řízení, která s cenou 53 milionů korun vyhrály zcela neznámé firmy. Vzápětí zakázky postoupily Kalivodově společnosti H+V Praha.

Ta si na provedení rekonstrukce tří ubytovacích zařízení najala stavební firmu, které slíbila už jen 44 milionů.

"Devět milionů tak skončilo v soukromých kapsách za nic," napsal deník, jehož redaktory při práci na reportáži údajně fyzicky napadl Tomáš Krejča, syn dalšího spolumajitele H+V Praha. Sám Kalivoda z ministerstva odešel na začátku července, kdy bylo jasné, že se případ dostane na veřejnost.

Kalivodova společnost najaté firmě neplatila
Kalivoda připustil, že "zakázky začal", neví prý ale, že skončily u jím spoluvlastněné společnosti. Podle MfD jej po této první reakci nebylo možné sehnat stejně jako mladé majitelky dvou "prázdných schránek", nastrčených neznámých společností, kterým úřad zakázky zadal.

Kalivodova společnost nakonec nezaplatila ani najaté stavební firmě Globe Estate, která práce na vojenských ubytovnách v Chotusicích, Táboře a zateplení bytových domů v Kozlově prováděla. Její majitel Stanislav Štalmach se rozhodl promluvit.

Případem se zabývá inspekce ministerstva obrany
"Je to velmi závažné a já to budu řešit. Budu si muset posvítit na akvizice vojenského bytového fondu," reagoval nový ministr obrany Alexandr Vondra. Na jeho pokn se dnes případem začala zabývat Inspekce ministerstva obrany.

Vondra podle mluvčího Jana Peška považuje zjištění redaktorů listu za velmi závažnou informaci. Způsob hospodaření Správy vojenského bytového fondu si ministr okamžitě prověří a podrobněji se k celému případu vyjádří v pondělí.

Jak vyplývá z tiskové zprávy ministerstva obrany, byla začátkem týdne zahájena hloubková kontrola veřejných zakázek, které Kalivoda údajně zmanipuloval. Ve čtvrtek pak ředitel Správy vojenského bytového fondu podal na úředníka trestní oznámení kvůli zneužití informací v obchodním styku, pletichám při zadání veřejné zakázky a podvodu.

Nadřízený prý nic netušil
Bývalý Kalivodův nadřízený, ředitel Správy vojenského bytového fondu Roman Hošta, který smlouvy s nastrčenými firmami podepisoval, tvrdí, že o celé věci neměl tušení. Na Kalivodu, kterého do úřadu sám přivedl, podal trestní oznámení.

"Řádně jsme vypsali tendr a zveřejnili ho na internetu. Nezávislá komise poté vybrala nejlevnější nabídku. Jak jsem to všechno mohl vědět?" brání se nyní. Hošta v současnosti šéfuje veškerým akvizicím ministerstva obrany a je na úrovni náměstka, připomíná deník.

Uvádí také, že Hošta je v současnosti koncipientem s pozastavenou činností v advokátní kanceláři právníka Milana Teleckého, který výběrová řízení zajišťoval po právní stránce. Podle šéfa stavební firmy Globe Estate Štalmacha, ale není hlavou "organizace" ani úředník Kalivoda. Vše podle listu řídil Viktor Krejča, jehož žena je spoluvlastníkem H+V Praha. Problém je i v tom, že stále není jasné, kdo dokončí a hlavně zaplatí pořád nedokončené opravy tří vojenských nemovitostí, uvádí list.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.