Lidovky.cz

Úřady chtějí Labskou boudu zbourat. Architekti protestují

Česko

  9:00
PRAHA - Kdysi oblíbený hotel pro stovky turistů Labská bouda na vrcholku Krkonoš bojuje o přežití. Plány na zbourání železobetonové budovy ze 70. let představili úředníci poprvé před třemi lety. Nyní má demolice dostat konkrétní obrysy.

Turisté na Labské boudě foto: Shutterstock

Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) si na příští týden vyžádal od Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) informace o chystaném konci hotelu. Ještě během léta se pak chce na místo zajet podívat osobně a definitivně rozhodnout o osudu stavby. "Ještě nikdy jsem tam nebyl," zdůvodňuje Drobil. Vedení KRNAPu jej chce přesvědčit, že nejlepším řešením je Labskou boudu od soukromníků vykoupit a zbourat. Na jejím místě by měl nově vyrůst malý turistický přístřešek.

Vše však může zhatit přílišná finanční nákladnost. "Celý projekt vychází až na 90 milionů korun," prozrazuje František Pelc, který byl před dvěma roky jako náměstek ministra životního prostředí blízko podpisu smlouvy s majiteli hotelu. Tehdy chtěli za Labskou boudu 43 milionů, její dnešní hodnota se pohybuje už jen okolo 30 milionů. Už od roku 2007 je určena k prodeji.

Mezi odborníky má však obří hotel řadu zastánců. "Já sám bych ho sice nepostavil, ale když už tam je, tak ať zůstane napořád," myslí si například architekt David Vávra.

Ministr chce čas
Monstra z betonu lidé ve svém okolí nechtějí. Až k demolici to ale většinou nedotánou. Není zadarmo. Doby, kdy sem autobusy s logem ROH za předním sklem týden co týden navážely stovky dovolenkářů, jsou dávno pryč. Osamělý krkonošský hotel Labská bouda je nyní už jen obrovským pomníkem minulé éry.

"Do první zóny národního parku rozhodně nepatří. Je to stará ekologická zátěž," hodnotí stavbu Radek Drahný ze správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

Po vnitřních opravách byl sice hotel v roce 2004 opětovně otevřen, ale po třech letech jej majitelé nabídli k prodeji. "Stále ho tu máme," prochází nabídku realitní kanceláře MT Progress její jednatel Tomáš Rybáček. Přesnou cenu nechce prozradit, podle odhadů se pohybuje pod 30 miliony.

Anketa

Souhlasíte s názorem, že by se měla Labská bouda zbourat?

Ano, taková stavba do hor nepatří 1219
Ne, budova se mi líbí 509
Zbourání přinese víc škody než užitku 3355
Je mi to jedno 152

Betonové monstrum vzniklo v 70. letech v místě, kde předtím vyhořela mnohem menší ubytovna. Lokalita je špatně přístupná, vede tudy jen turistická trasa. Komunističtí budovatelé sice až před hotel postavili asfaltku z údolí, jenže po ní už dnes plné autobusy nepřijíždějí. A do první zóny národního parku by ani nesměly. "Lidi jsou líní a nechtějí chodit nahoru," myslí si současný majitel Martin Pumr.

Ze smutné situace by hotel mohl "vysvobodit" KRNAP. "Máme vizi, ale zatím je ve hvězdách," říká mluvčí Radek Drahný. Představuje si, že se hotel odkoupí, zlikviduje a místo něj vyroste malá turistická odpočívárna. "Poslední tři ministři životního prostředí ten projekt podpořili," dodává Drahný.

Je otázkou, co nový šéf Pavel Drobil (ODS). Ten podle svých slov stavbu příliš nezná. "Během několika týdnů se tam chystám vyjet a pak se rozhodnu," řekl ministr Lidovým novinám. Informace z Krkonoš čeká v příštím týdnu.

90 milionů
Nejdál se jednání dostala za éry Martina Bursíka. Ten přijal návrh KRNAPu za svůj. "S majiteli jsme se hádali o cenu, jinak se to ale vyvíjelo dobře," vzpomíná Bursík s tím, že po pádu vlády se projekt zastavil. Martin Pumr si tehdy řekl o 43 milionů. "V době hospodářské krize to bylo nereálné. Všichni by nás obviňovali, že zbytečně vyhazujeme peníze," vzpomíná tehdejší náměstek ministra životního prostředí František Pelc. Cenu snížili o třetinu, i přesto by měl celý záměr vyjít až na 90 milionů korun.

Podle dosavadního vývoje, kdy nikdo neví, jak Labskou boudu oživit, je dohoda s majiteli už téměř jistá. Pokud tedy Pavel Drobil na plán KRNAPu přistoupí.

Otázkou ovšem zůstává, jak by probíhala demolice obřího panelového hotelu a několikakilometrové asfaltky v první zóně národního parku. "To nám musí říct nezávislé analýzy, které bychom si nechali udělat," odpovídá Radek Drahný.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.