Lidovky.cz

Bělorusa se zastali ve Štrasburku, deportace z Česka je odložena

Česko

  18:45
PRAHA - Bělorus Sergej Naprejenko vyhrál jednu bitvu v zápase o své setrvání v Česku. Mezinárodní soud pro lidská práva ve Štrasburku vydal předběžné opatření, jímž se odkládá termín deportace cizince do Běloruska. Alespoň prozatím.
Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ještě minulý týden žil Naprejenko ve strachu, že jej české úřady pošlou do jeho vlasti, odkud před třinácti lety uprchl. Už dnes měl odlétat z Prahy, kde čeká ve vyhošťovací vazbě, do Minsku. Na poslední chvíli ale zasáhl Štrasburský soud.

Tamní soudce upozornili na případ lidé z Organizace pro pomoc uprchlíkům, kteří do Štrasburku poslali depeši. V té popsali Naprejenkovu svízelnou situaci. "Angažovali jsme se v té věci, jelikož se nám zdála být silná," vysvětluje šéf sdružení Martin Rozumek.

Dále čtěte:

"Ten člověk se doma politicky angažoval, a ve vlasti mu tak hrozilo nebezpečí," dodává. S žádostí sdružení uspělo: štrasburští soudci se postavili na stranu cizince. "Bylo vydané předběžné rozhodnutí, nyní nemůže být vyhoštěn," líčí Rozumek.

A rovněž český soudce, který o vyhoštění Bělorusa rozhodl, svůj verdikt změkčil: vydal usnesení, jímž se vyhoštění odkládá. České úřady tak cizince domů nepošlou. Jenže jen prozatím. "Jsme spokojeni jen částečně," komentoval dílčí vítězství Naprejenkův obhájce Jiří Špelda.

"Bezprostředně mu sice vyhoštění nehrozí, ale do budoucna to vyloučené není," obává se. Soudce totiž vyhošťovací verdikt nezrušil.

John si vyžádal podklady k případu

Naprejenko žádal tuzemské úřady o azyl třikrát v řadě. Neuspěl s žádnou z žádostí, i když jednou byl blízko. To když rozhodnutí imigračních úředníků napadl u soudu. Soudce tehdy nařídil, aby úředníci azylové řízení znovu otevřeli. Jenže Naprejenko se dopustil chyby, když si nepřevzal předvolání do soudní síně.

Soudce tak řízení zastavil a úředníci rozhodování o azylu neobnovili. A Naprejenko se ocitl krůček od vyhoštění. Když totiž přišel o status azylového žadatele, ocitl se v Česku bez pobytového oprávnění. Při policejní kontrole pak dostal do pasu vyhošťovací razítko.

Nyní Bělorus zažádal o mezinárodní ochranu ministerstvo počtvrté. Jeho případu bude věnovat pozornost i ministr vnitra Radek John, na kterého apelovaly neziskové organizace. "Pan ministr si vyžádal podklady, které si prostuduje," uvedl ministrův mluvčí Jiří Reichl.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.