Lidovky.cz

Soud nařídil pro vraha Heidingera ochrannou ústavní léčbu, za mříže nemusí

Česko

  16:14
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajský soud v Českých Budějovicích nařídil ochranné ústavní léčení pro Jana Heidingera, který byl obviněný z vraždy manželů Malhockých. Státní zástupce před několika dny na základě znaleckých posudků trestní stíhání zastavil pro Heidingerovu nepříčetnost.

Osmadvacetiletý Jan Heidinger z Prahy je podezřelý z vraždy manželů v Českých Budějovicích. foto: ČTK

Proti rozhodnutí podá státní zástupce Petr Dušek stížnost k vrchnímu soudu v Praze.

Státní zástupce žádal zabezpečovací detenci
Právě Dušek u českobudějovického krajského soudu žádal pro Heidingera zabezpečovací detenci, obhájce osmadvacetiletého pachatele Milan Miškovský však navrhoval ochranné ústavní léčení.

"Zabezpečovací detence je určena pro jiné pachatele, kteří jsou daleko méně přizpůsobiví a u nichž selhala ochranná léčba," odůvodnil rozsudek předseda senátu českobudějovického krajského soudu Aleš Kolář. Připustil však, že v případě ochranné léčby existuje větší riziko Heidingerova útěku. V ústavu nepanuje tak přísný režim jako v zabezpečovací detenci, která se svým režimem blíží vazební věznici. "Ale na druhou stranu, pokud se Jan Heidinger bude skutečně léčit, riziko toho útěku není tak veliké," řekl Kolář.

Policie mohla tragédii zabránit
Vražda, z níž byl Heidinger obviněn, se stala krátce po půlnoci 11. února nedaleko centra Českých Budějovic v jednom z činžovních domů v Komenského ulici. Heidinger je syn zavražděné ženy z předchozího manželství. Jejímu muži prý již dříve vyhrožoval zastřelením a několikrát ho fyzicky napadl.

Policisté mohli podle prověrky tragédii zabránit.

Heidinger údajně v době činu trpěl paranoidní schizofrenií a při prvním výslechu si ani nedokázal vybavit, co se přesně 11. února stalo. "Ale byl usvědčený svou výpovědí a výpověďmi svých nevlastních sester, které byly na místě a viděly, jak ke skutku došlo," uvedl u českobudějovického krajského soudu státní zástupce Dušek.

Heidinger nyní patrně zůstane v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Tam by mělo konzilium lékařů po dvou letech posuzovat jeho zdravotní stav. Pokud by uznalo za vhodné, mohlo by rozhodnout i o změně na ambulantní léčbu. Ovšem podle soudní znalkyně v oboru psychiatrie Marty Holanové, která dnes u českobudějovického krajského soudu přednesla posudek, je podobná varianta téměř nemožná. "Nikdy se přesně nedá dopředu stanovit délka léčení pacienta s duševní poruchou. Ovšem v případě Jana Heidingera se dá tvrdit, že to bude trvat určitě několik let," řekla.

Heidinger se už loni v dubnu léčil na psychiatrickém oddělení českobudějovické nemocnice. Jenže po měsíci léčbu ukončil a nepokračoval v ambulantní terapii, kterou mu doktoři doporučili.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.