Lidovky.cz

Předpověď varuje před bouřkami a novou vlnou povodní

Česko

  9:45aktualizováno  22:44
LIBERECKO - Na celém území ČR hrozí od nedělních 10 hodin do pondělního rána velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami, očekává se vzestup hladin vodních toků. Zároveň od neděle až do odvolání platí povodňová pohotovost pro Liberecký, Ústecký a Plzeňský kraj.

povodně 2010: Frýdlant foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Pokud se to strefí do nějakého potoka, může dojít k velmi prudkým vzestupům," sdělil meteorolog ČHMÚ. Zároveň upozornil, že předpovědět takové lokální bouřky není v jejich silách, a výstraha proto platí pro celé území ČR.

Místy může napršet kolem 50 mm, nelze však vyloučit ani úhrny vyšší, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav. Hladiny řek se na několika místech zvedly už v sobotu dopoledne, třetí stupeň povodňové aktivity je na Smědé v Předlancích a na Řasnici ve Frýdlantu-Řásnici.



Nebezpečí může způsobit také rozvodněná Ploučnice, která dosáhla už na horním toku ve Stráži pod Ralskem druhého povodňového stupně.

Přívalové deště prý ale k letnímu počasí patří, nejedná se o mimořádný jev. Vydatné srážky a bouřky očekávají meteorologové ještě v pondělí a úterý, pak by se mělo vyjasnit a mírně oteplit.

Záplavy 2010: Mimoň, Českolipsko

Kroupy a silný vítr
Nedělní bouřky mohou ojediněle doprovázet i kroupy a místy silné nárazy větru kolem 25 metrů za sekundu nebo i silnější. Vzhledem k očekávaným srážkám a zejména k aktuálnímu nasycení povodí očekávají meteorologové v českých regionech vzestupy hladin na 1. a 2. stupeň povodňové aktivity.

Podmáčená půda zabíjela

Kámen z podmáčené zeminy, která se sesunula do výkopu u soukromé chalupy v Horních Albeřicích na Trutnovsku, po 13. hodině zabil 22letého mladíka. Příčina neštěstí se vyšetřuje, řekla mluvčí trutnovské policie.

V nedaleké Bulovce, na Lužické Nise v Liberci, Hrádku nad Nisou a na Jeřici v Mníšku je zatím jen první povodňový stupeň.

V Libereckém kraji začalo pršet už v noci. Podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu spadlo v Liberci asi 54 milimetrů srážek.

Celotýdenní odklízení přišlo vniveč
Nejhorší situace je ve Višňové, kde starostka Marie Matušková rozhodla o preventivní evakuaci rodin s dětmi z osady Víska. Je to prevence, stále prší a povodeň změnila toky řek, odečtům se proto nedá příliš věřit, řekla dnes Matušková. Ve Višňové, která patří k obcím nejvíce postiženým záplavami, přišlo celotýdenní odklízení jejich následků vniveč.

Odčerpaná voda je zpátky, hasiči a dobrovolníci by mohli začít s úklidem znovu. Voda, která stále přibývá, jim však brání v práci. Obec vypadá, jako by tudy prošla fronta. V ulicích jsou spadlé a podepřené domy, vyvrácené stromy, most se částečně zbortil, břeh řeky je zcela zničený, všude se rozlévají laguny.

ČTĚTE TAKÉ:

Višňovou ohrožuje protrhlý jez
Višňovou navíc ohrožuje jez Harta. Už minulý víkend se zčásti protrhl, v současné době je na něm hráz z naplaveného dřeva, sutin i mrtvých zvířat, která hrozí protržením. Z osady Víska proto museli být evakuováni obyvatelé, na místě zůstávají jen hasiči.

"Počítali jsme s tím, že ta hráz se dnes odstřelí, ale kvůli stoupající vodě jsme od toho museli upustit," řekl velitel místních hasičů Lubomír Erban. Připustil, že zatím nikdo neví, co se bude dít dál, v současné době se čeká, až voda opadne.

Obyvatelé Mníšku sledují rozvodněné koryto řeky Jeřice.

Problémy působí i zvědavci, kteří si sem našli cestu přes les a překážejí v práci. Policisté se jim v tom snaží zabránit, uzavírají cesty a zvyšují kontroly.

Sobotní noční deště zvedly hladiny řek zejména na Liberecku, kde vodní živel napáchal minulý víkend největší škody. V Liberci napršelo 54 milimetrů vody za 24 hodin, sdělila Hlásná a předpovědní povodňová služba (HPPS) ČHMÚ.

Lidi a auta musí pryč
V Hrádku na Nisou začali kvůli stoupající vodě začali vojáci evakuovat obyvatele ulic U Lávky a Rybářské. "Od pěti jsme vzhůru a sledujeme řeku," řekl hrádecký starosta Martin Půta. Poté, co řeka překročila první povodňový stupeň, vyzval krizový štáb obyvatele ulic v záplavovém území, aby přesunuli své automobily do výše položených míst a dobrovolníky stahuje do centra k základní škole TGM. Auta uklízejí i v Bulovce, ve Frýdlantu už dobrovolníci začali opět budovat bariéry s pytlů s pískem.

Liberecký kraj se přitom teprve vzpamatovává z bleskové povodně, která před týdnem zasáhla více než čtvrtinu měst a obcí v kraji. Škody podle odhadů přesáhnou pět miliard korun. Postižena byla zejména oblast Frýdlantska a také Českolipsko. Evakuováno muselo být kolem 2000 lidí, na 200 z nich se stále ještě nemohlo vrátit domů. Povodeň si vyžádala pět lidských životů.

"Koryta jsou pořád dost poškozená, ale za ten týden jsme dělali všechno, co šlo, aby byla aspoň kritická místa připravena," řekl Martin Cidlinský z Povodí Ohře.

Povodí Ohře podle něj zejména do povodí Kamenice a Ploučnice stáhlo veškerou dostupnou techniku a najalo si i externí firmy, aby koryto připravily na další možné problémy. "To nejhorší jsme už odstranili, zanesené koryto by nemělo dělat velké problémy," dodal.

Akce na záchranu svých stavení podnikají obyvatelé Chotyně na Liberecku.

Jeden člověk se stále pohřešuje
Liberecký kraj se přitom teprve vzpamatovává z bleskové povodně, která před týdnem zasáhla více než čtvrtinu měst a obcí v kraji. Škody podle odhadů přesáhnou pět miliard korun. Postižena byla zejména oblast Frýdlantska a také Českolipsko. Evakuováno muselo být kolem 2000 lidí, na 200 z nich se stále ještě nemohlo vrátit domů. Povodeň si vyžádala pět lidských životů. Jeden člověk se stále pohřešuje.

Elektřinu a plyn už má opět většina domácností
Už jen jednotlivé domy zůstávají bez energie po povodních, které před týdnem poničily obce na severu Čech. Síť dodávek je už zcela obnovená, řekla severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Elektřinu nemají jen některé silně podmáčené domy v okolí Chrastavy a Frýdlantu, podobná situace je i s dodávkami plynu.

Obnovena je i doprava na většině méně poškozených železničních tratí, jen ve Frýdlantském výběžku jezdí na řadě míst autobusy. Trať z České Kamenice na Jedlovou bude mimo provoz až do poloviny října.

"K dnešnímu dni už není žádná oblast, kde by nebylo možné připojit odběrné místo. Proud není jen v domech, které bezpečnostní technik nedovolil připojit, tedy v těch nejvíce podmáčených. Vyskytují se hlavně v Chrastavě, Frýdlantu nebo v jejich okolí," řekla Holingerová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.