Lidovky.cz

Další volitelný jazyk? Školy budou nabízet výuku romštiny

Česko

  13:39
PRAHA - Angličtina, němčina, španělština, italština nebo třeba ruština. To jsou jazyky, které se dnes mohou děti učit už od základní školy. Brzy mezi ně přibude i jeden další - romština.
Romské děti - ilustrační foto.

Romské děti - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Romština by měla být zcela volitelná, bylo by jen na každém dítěti, zda se ji učit chce, nebo ne. Stejně, jako je to u nabídky dalších cizích jazyků. "Učila by se, jen když by o ni děti projevily zájem," potvrdil LN Ondřej Gabriel z tiskového oddělení ministerstva školství.

Čtěte také

Důvod k zavedení nepovinného romského jazyka do základních škol je jednoduchý: ministerstvo chce, aby se změnila běžná praxe -tedy aby romské děti už automaticky nekončily v bývalých zvláštních školách, které jsou však určeny žákům s lehkým mentálním handicapem.

Romské děti by tedy měly chodit mnohem víc do běžných škol. To by mohlo jak u nich, tak u jejich spolužáků zvýšit zájem o romštinu.

"Podporujeme vzdělávání etnických menšin. Chceme, aby bylo na školách povědomí i o romském jazyce a kultuře. Je nedílnou součástí těchto dětí. Je správné, aby byla tato možnost i ve škole, kam chodí," řekla již v minulosti LN, které tuto informaci přinesly, vrchní ředitelka sekce speciálního vzdělávání na ministerstvu Klára Laurenčíková.

LEKCE ROMŠTINY

Ahoj Margito. Kam jdeš?
Lačho ďives, Margit. Kaj džas?

Dobrý den, teto. Jdu do města koupit chleba a mléko.
Lačho ďives, bibi. Džav andro foros te cinavel o maro the o thud.

Romština je indoevropský jazyk, což potvrzuje i podobnost některých výrazů. Například slovo bratr: anglicky - brother, staroindicky - bhrátr, romsky - phral.

Slovní zásobu tvoří slova původní, přejatá i nově vytvořená. Základem jsou slova indického původu.

Romské kultuře a historii by se měli věnovat i učitelé, například v hodinách dějepisu. Právě proto, aby si žáci zlepšili povědomí o tomto etniku.

Záměr ministerstva vzbudil velké diskuse. Mnoho lidí se mylně domnívalo, že by romština byla povinná, a to se jim nelíbilo.

Téma o výuce jazyků na školách najdete v úterním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.