Lidovky.cz

Pecina a Kohout: ČSSD přispěla ke zhrubnutí politiky. Teď buďme slušní

Česko

  17:48
PRAHA - Bývalí ministři vlády Jana Fischera za ČSSD, poslanec Martin Pecina a kandidát do Senátu Jan Kohout chtějí změnit politickou kulturu. Na sociální síti Facebook zveřejnili výzvu "Za slušnost v politice". Přiznali v ní, že ČSSD přispěla ke zhrubnutí politické scény, a dokonce se za takové chování omluvili.

Jan Kohout foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Jsme si vědomi, že i sociální demokracie byla jednou ze stran, které v posledních letech přispěly ke zhrubnutí politické scény, ke vzájemnému osobnímu napadání a obecně ke stavu, kdy se těžiště politického zápasu posunulo z oblasti ideových střetů do oblasti osobních útoků," píši politici ve své výzvě. 

Martin Pecina.

"Do budoucna preferujeme raději politický styl z dob utkávání Václava Klause s Milošem Zemanem, než z dob jejich následovníků. Pokud jsme i my byli v minulosti součástí konfrontačního stylu politiky, chceme nad tím vyjádřit politování a svým voličům se za tyto postupy omluvit," dodávají.

Pecina sdělil deníku Právo, že se nebojí toho, že by byli s Kohoutem za své názory okřikováni například předchozím vedením ČSSD. "Nevím, jestli nás někdo okřikne. My jsme nikoho nejmenovali." Doplnil, že pokud by se opravdu někdo ozval s tím, že například škodí ČSSD, bylo by to znamením toho, že se ve výzvě poznal.

Oba politici chtějí usilovat o nastolení pravidel, která by se měla stát základem spolupráce koaličních a opozičních sil. Pokusí se prý navázat na politický styl a kulturu z devadesátých let a z doby Fischerovy vlády, která se i přes odlišnou politickou inklinaci ministrů vyznačovala smyslem pro hledání konstruktivního řešení, otevřeností, dialogem a kultivovanou komunikací.

Výzva přichází v době, kdy Kohout kandiduje za ČSSD v říjnových volbách do Senátu v obvodu Praha 6. Pecina pak před časem uvedl, že zvažuje kandidaturu na post předsedy ČSSD.

Výzva "ZA SLUŠNOST V POLITICE"

My, členové a sympatizanti České strany sociálně demokratické, chceme touto výzvou dosáhnout změny politické kultury v České republice a tím zahájit novu etapu spolupráce všech demokratických politických sil v této zemi.

Jsme si vědomi, že i sociální demokracie byla jednou ze stran, které v posledních letech přispěly ke zhrubnutí politické scény, ke vzájemnému osobnímu napadání a obecně ke stavu, kdy se těžiště politického zápasu posunulo z oblasti ideových střetů do oblasti osobních útoků. Do budoucna preferujeme raději politický styl z dob utkávání Václava Klause s Milošem Zemanem, než z dob jejich následovníků. Pokud jsme i my byli v minulosti součástí konfrontačního stylu politiky, chceme nad tím vyjádřit politování a svým voličům se za tyto postupy omluvit.

Výzva "ZA SLUŠNOST V POLITICE" bude usilovat o nastolení pravidel, která by měla být v budoucnosti dodržována. Pravidel, která by se měla stát základem spolupráce koaličních a opozičních sil na parlamentní půdě i mimo ni. Jsme přesvědčeni, že největší tragédií pro tuto zemi jsou prudké změny politické orientace, ke kterým dochází při změně ideového vedení země. Věříme, že oblasti, jako jsou zahraniční politika země, důchodová reforma, pravidla ekonomické diplomacie či správa veřejných financí, jsou tématy, která vyžadují zásadní dohodu mezi všemi politickými silami země. Právě události posledních dní a týdnů nás přesvědčily, že se musíme pokusit navázat na politický styl a kulturu z devadesátých let a z doby Fischerovy vlády, která se i přes odlišnou politickou inklinaci ministrů vyznačovala smyslem pro hledání konstruktivního řešení, otevřeností, dialogem a kultivovanou komunikací.

Proto, abychom přispěli ke zlepšení politické kultury v naší zemi, zavazujeme se dodržovat následující pravidla a k jejich dodržování vyzýváme i ostatní účastníky politického života :

1. Nesnížíme se k osobnímu napadání svých politických soupeřů.

2. Nebudeme prosazovat politiku "nulové tolerance". Budeme se přiklánět k takovým řešením, která budeme považovat za prospěšná pro naši zemi bez ohledu na to, kdo je předkládá.

3. Budeme důsledně dbát na poměrné zastoupení jednotlivých politických sil ve volených orgánech, které mají provádět kontrolu výkonných orgánů na všech úrovních. Příkladem musí být zákonodárné sbory, ale stejná pravidla budeme prosazovat i na úrovni krajů a obcí.

4. Politickou obstrukci budeme považovat za legitimní, ale skutečně krajní a mimořádný nástroj politického boje. My sami budeme tohoto nástroje využívat pouze v případě přímého ohrožení demokratického zřízení naší země.

5. Budeme usilovat o to, aby základní principy fungování státu byly přijímány na základě konsenzu všech rozhodujících politických sil, a to nejlépe formou ústavních zákonů. Témata zásadní povahy, u kterých považujeme širokou shodu za potřebnou, jsou následující :

a. Základní směrování zahraniční politiky

b. Základní principy bezpečnostní politiky země, a to jak vnitřní (policie a integrovaný záchranný systém ), tak vnější (armáda)

c. Důchodová reforma a principy jejího provádění v následujících letech

d. Pravidla rozpočtového hospodaření státu

e. Pravidla podpory průmyslu a ochrany pracovních míst

Vyzýváme všechny politické síly, aby vyjádřily připravenost s námi o nastíněných principech diskutovat a respektovat je.Věříme, že svobodný tisk, televize i elektronická média dají prostor seriózní politické a ideové diskusi. Obracíme se na české občany, kterým slušnost není cizí a budoucnost země lhostejná, aby se připojili k této výzvě.

Zdroj: Facebook 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.