Lidovky.cz

Transparency International odchází z Johnova týmu. Kvůli špatné protikorupční strategii

Česko

  21:10
PRAHA - Návrh protikorupční strategie, který představil ministr vnitra a předseda Věcí veřejných (VV) Radek John, ostře zkritizoval předseda správní rady české pobočky Transparency International (TIC) Václav Láska.

Ministr vnitra Radek John (VV) a policejní prezident Oldřich Martinů (vpravo) na tiskové konferenci ke strategii boje proti korupci foto: ČTK

Materiál podle něho klade důraz především na represi a zcela opomíjí prevenci. "Toto nelze vydávat za protikorupční program vlády," řekl Láska novinářům. TIC proto odstoupila z Johnova poradního sboru pro boj s korupcí.

Čtěte více

"Nechceme, aby nějakým způsobem bylo prezentováno, že jsme se podíleli, nebo že jsme schválili to, co je teď prezentováno. Protože k tomu máme velmi výrazné výhrady a nemůžeme se s tím ztotožnit," řekl Láska.

Nejdřív prevence, potom represe
"Náš názor je, že nejdřív musí být kvalitní prevence, a teprve potom lze uplatnit represivní opatření. Některá represivní opatření my podporujeme, ale vládní program boje proti korupci přeci nemůže spočívat jen a pouze na represivních opatřeních. A ty skutečná preventivní opatření, jako zákon o veřejných zakázkách, o státní službě a tak dále, skrývat někde pod jedním odstavcem vzadu na stránce 15, 16," vysvětlil.

Mezi chystané kroky ministerstva patří například příprava novely trestního řádu, aby mohla policie používat odposlechy ve více případech. Podle nového trestního zákoníku, účinného od počátku letošního roku, to lze pouze u zvlášť závažných zločinů, u kterých je horní trestní sazba deset let.

Láska ovšem míní, že vzhledem k mezinárodním smlouvám lze nasadit odposlechy i u případů, kde je hranice nižší. "Tady se mi zdá, že se tahá z klobouku argument naprosto nerelevantní a odvádí se pozornost od podstatných věcí, jako jsou veřejné zakázky, jako je otázka nezávislosti úředníků, jako je otázka nezávislosti justice," řekl Láska.

"Testy korupční odolnosti jsou kontroverzní"
Kriticky se vyslovil i k chystaným zkouškám spolehlivosti, které mají testovat "korupční odolnost" úředníků. Láska je označil za kontroverzní.

Měly by navíc podle něho přijít až ve chvíli, kdy bude jistota, že je bude provádět nezávislá policie. "Testy spolehlivosti je velmi drahé represivní opatření, které postihne pár jedinců," dodal.

Nepochopil prý ani to, že by v budoucnu měli policisté dostávat dvojnásobné odměny za vyřešený korupční případ. "Já vůbec nerozumím tomu, jak toto někdo může označit za systémové opatření. To se teď na to budeme dívat tak, že ten, kdo vyšetřuje vraždu, tak je méně hodnotný nebo dělá horší práci, než ten, kdo vyšetřuje korupci?" ptal se Láska.

Zbytečné manuály
Za zbytečné označil manuály pro veřejnost a policii. Manuál pro veřejnost obsahuje rady, jak se zachovat, když někdo požaduje úplatek. V příručce pro policisty je zase sjednocující návod, jak šetřit korupční kauzy. "Správně tu padlo z pléna, že snad máme dostatečně vyškolené policisty, aby věděli, jak mají nabrat trestný čin, který se týká korupce. Znovu jim to dávat do manuálu je svým způsobem shazování jejich dosavadní práce. To samé manuál pro občany. Myslím, že řadu občanů spíš rozčílí, protože z nich v některých bodech dělá hlupáky," prohlásil.

Prioritou by podle něho mělo být, aby se zefektivnila práce policie a justice, které by měly být nezávislé. Vyslovil se i pro legislativní kroky, které by vytvořily prostředí, v němž by bylo korupční jednání "podstatně složitější".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.