Lidovky.cz

40 tisíc lidí zaplnilo Prahu. Část se vlámala na vnitro

Česko

  10:00aktualizováno  16:53
PRAHA - Praha zažila den protestů. Z celé republiky se do metropole sjeli odboráři, aby tu demonstrovali proti rozpočtovým škrtům vlády. Vyjádřit svůj nesouhlas přijeli především policisté, hasiči a další zaměstnanci státní správy. Akce se zúčastnili také vojáci či zaměstnanci škol. Podle policejních odhadů bylo v Praze 40 tisíc protestujících.

Tisíce demonstrující foto: ČTK


Demonstranti přijeli vyzbrojení píšťalkami, řehtačkami i vuvuzelami. Průvod protestujících byl dlouhý asi 3,5 kilometru, odhadovala policie. Okolo 13. hodiny se had demonstrantů táhl nepřetržitě od Letenských sadů až na druhý vltavský břeh na náměstí Jana Palacha.

Teď, když vnitro řídí Radek, budeme mít holý zadek, stálo na transparentu

Řada z účastníků přišla s transparenty, na kterých stálo například "Méně peněz, více zločinů", "Snižte platy sobě", "My vás chráníme, vy nás likvidujete, vaši hasiči" nebo "I justice žádá spravedlnost". Autoři některých nápisů si vzali na mušku konkrétní politiky, například sloganem "Vyždímat až na kousek, chce nám prachy Kalousek" či vzkazem ministru vnitra Radku Johnovi (VV) "Teď, když vnitro řídí Radek, budeme mít holý zadek".

Tisíce demonstrantů dorazily před polednem před ministerstvo vnitra. Několik desítek z nich proniklo přímo do budovy, kde projevili svůj nesouhlas s rozpočtovými škrty pískáním či skandováním hesel "Už jsme tady" nebo "Demisi". Protestující se dožadovali schůzky s ministrem Radkem Johnem (VV). Kolem byl ohlušující hluk. Při vnikání do budovy se protestující dostali silou i za bezpečnostní rám, který spadl a sklo výplně se rozbilo. Incident kritizoval šéf Senátu Přemysl Sobotka.

"Hlavně budeme opravovat a daňové poplatníky to bude stát peníze. Neboli odbory, které chtěly získat peníze, připravily ostatní občany o tisíce korun," komentoval incident ministr vnitra Radek John (VV). Konkrétní rozsah škod ale John neznal.

Násilím se vlámali na ministerstvo vnitra
Před vnitro demonstranti položili smuteční věnec a rakve. Na jedné z přinesených z nich byl nápis "Policie ČR skonala po těžké nemoci". Průvod včetně pohřebního vozu i s rakvemi poté vyrazil přes Letenské sady k úřadu vlády a na náměstí Jana Palacha, na němž se konala hlavní část demonstrace. Z reproduktorů zněla hlasitá hudba, například píseň V mládí jsem se učil hrobařem.

Demonstranti v budově Ministerstva vnitra

Dav dělal velký hluk, zkomplikoval také dopravu na Letné. Skupina protestujících policistů vešla i do Letenského tunelu a provolávala tam hesla.

Čtěte více

Mezi demonstranty byli i celníci, zástupci vězeňské služby nebo České daňové správy, odbory státních zaměstnanců i civilních zaměstnanců armády či justiční pracovníci. Zúčastnili se ale také hudebníci nebo zpěváci. Podle policejních odhadů čítala hlavní skupina demonstrantů, která se sešla v Letenských sadech, už dopoledne 16 až 20 tisíc lidí. Počet demonstrujících stále rostl.


Dopravu zcela zablokovali
S protestem sympatizovala i řada policistů, kteří byli ve službě a na celou akci dohlíželi. Prozrazovaly to žluté stužky připnuté na jejich uniformách. Několik stovek demonstrantů před úřadem vlády, kteří čekali, až k ní z Letné dorazí hlavní průvod, před budovu také položili rakev. Účastníci protestu z řad záchranářů či úředníků měli transparenty s nápisy "Šetřit ano, škrtat ne" či "Děkujeme, odcházíme. Vaši lékaři". Zdravotníci přišli s transparentem: "Za tyhle peníze vám zadek nikdo neutře, až budete v nemocnici, milý pane ministře!"


Protestní akce vyvrcholila na náměstí Jana Palacha, kde se sešlo až 40 tisíc lidí. Na celé náměstí se nevešli, proto postávali i na Mánesově mostě. Doprava před filozofickou fakultou stála.  

"Akce je velice úspěšná. Potvrzuje se, že náš odhad 20 tisíc účastníků byl velice podceněn," řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. I oficiální údaje o počtu demonstrantů však mohou být zkreslené vzhledem k tomu, že čísla o počtu účastníků uvádí sama policie.

Pokles platů až o deset tisíc
Důvodem demonstrace je záměr vlády snížit objem prostředků ve státní správě o 10 procent. Podstatná část úspor by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí měla jít z tarifní složky mzdy.

Platové tarify by se přitom podle návrhu měly snížit o 10 až 43 procent. To podle odborů znamená, že by třeba u zdravotních sester mohl nastat pokles této části mzdy i o téměř 10 tisíc korun.

Jednání budou pokračovat, odboráři dál hrozí
Demonstraci neodvrátilo ani několikeré jednání odborářů se

zástupci vlády. Již na středu ráno je přitom naplánováno další jednání s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Ještě ten den večer by měla způsob úpravy tarifních tabulek projednávat spolu s rozpočtem vláda. Odboráři přitom minulý čtvrtek na tiskové konferenci varovali, že pokud nedosáhnou aspoň částečných úspěchů, uspořádají i další akce. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče již dokonce předběžně vyhlásil na den voleb 15. října stávku.

Čtěte také:

Trasa pochodu demonstrantů 21. září 2010.

Autoři: , , , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.