Lidovky.cz

Severní Čechy opět děsí velká voda, ve Višňové začala evakuace

Česko

  8:22aktualizováno  23:14
HRADEC KRÁLOVÉ, ÚSTÍ NAD LABEM - Liberecký kraj opět děsí velká voda. Kvůli vytrvalému dešti na třech místech platí třetí povodňový stupeň - ohrožení. V osadě Víska u Višňové začala v pondělí v 18:00 evakuace, v první vlně bylo evakuováno 18 lidí. Voda tam však prudce stoupá, proto se chystá také evakuace osady Předlánce. V Hrádku nad Nisou se voda již rozlila po loukách. V kraji jsou zatopeny čtyři silnice.

Silný déšť rozvodnil řeky, které se vylévaly z břehů (ilustrační foto) foto: ČTK

Višňová patřila k nejpostiženějším už během srpnových záplav. Hladina řeky Smědé by zde měla kulminovat v noci na úterý nebo nad ránem. "Nyní ovšem hladina stoupá rychlostí deset centimetrů za hodinu, což je poměrně dramatické," řekl ČTK ve 22:30 náměstek hejtmana Martin Sepp. Odpoledne již byly preventivně poslány domů děti z tamní základní a mateřské školy.

Višňová patřila k nejpostiženějším už během srpnových záplav. Hladina řeky Směné by zde měla kulminovat v noci nebo nad ránem. Odpoledne již byly preventivně poslány domů děti z tamní základní a mateřské školy. Vpodvečer bylo rozhodnuto i o evakuaci dalších obyvatel. Rozsah evakuace bude teprve upřesněn. V pohotovosti jsou okolní dobrovolné hasičské sbory. Připraveno je evakuační vozidlo. Evakuačním centrem je místní tělocvična, kde bude poskytnuto teplé jídlo a zázemí všem evakuovaným i zasahujícím.

V okolí Višňové je neprůjezdný například úsek Černousy - Višňová, problémy ale mohou být také v okolí Krásného Lesa a v Libchavě. Špatný je také stav provizorního mostu v Heřmanicích, který podemílá voda.

"Některé komunikace už jsou samozřejmě uzavřeny pro dopravu. Další postup bude záviset na počasí, uvidíme především, jak to bude s deštěm přes noc. Nepříjemné je, že podle mých informací již voda na některých místech zničila ty opravy, které jsme tam provedli po srpnové povodni," řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp.

Voda zaplavuje sklepy, staví se povodňové hráze
Druhý stupeň povodňové aktivity byl vyhlášen na řekách Řásnice ve Frýdlantě, Ploučnice ve Stráži pod Ralskem, Jeřice v Mníšku a Nové Vsi , Nise v Hrádku na Nisou a Smědá ve Višňové a v Předláncích, kde se voda také částečně vylévá z břehů. "Dosažení třetího stupně lze podle Českého hydrometeorologického ústavu očekávat také na Řásnici ve Frýdlantu a horním toku Ploučnice ve Stráži pod Ralskem," řekl Langer.

Na několika místech kraje začali hasiči s čerpáním vody ze sklepů a stavěním provizorních hrází z písku. Liberecký kraj se rozhodl aktivovat členy své krajské povodňové komise tak, aby se byla v případě potřeby schopna co nejdříve sejít a přijal i opatření ke členům krajského krizového štábu.

Druhý povodňový stupeň byl v Hrádku vyhlášen v 11:30. Voda se zatím rozlévá pouze do luk, nedostala se do žádného z domů. "Předpokládáme ještě další vzestup hladiny. V hasičárně je prozatím připravena jedna jednotka. Jsou připraveny i pytle s pískem," řekl tajemník krizového štábu Vít Štrupl.

Ve Stráži pod Ralskem je stupeň pohotovosti na Ploučnici i Ještědce. Voda se zatím nevylila, města však preventivně přistoupilo k některým opatřením.

"Máme v pohotovosti jednotku hasičů, začali jsme s pytlováním a varovali jsme samozřejmě lidi, kteří mají v té ohrožené oblasti domy. Mluvila jsem s Povodím Ohře a hladina by měla asi ještě růst," řekla starostka Martina Resslová.



Na Ústecku jsou lidé bez pitné vody
Hladina Mandavy na Děčínsku dosáhla druhého povodňového stupně dnes v sedm ráno. O více než 40 centimetrů ráno překročila normální stav. Ve stejnou dobu vystoupala na druhý stupeň i Řásnice. Bleskové povodně zasáhly Liberecko a Ústecko letos také počátkem srpna. Způsobily materiální škody přesahující deset miliard korun - na Liberecku to bylo přes osm miliard a na Ústecku skoro dvě miliardy. V Libereckém kraji si povodeň vyžádala pět životů.

Deště na některých místech Ústeckého kraje zhoršily kvalitu pitné vody natolik, že lidé jsou nyní odkázáni na dodávku cisternami nebo balenou vodu. Mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizaci Iveta Kardianové dnes řekla, že znečištěná jsou místní lokální prameniště, postiženy jsou desítky, maximálně stovky obyvatel. Nevyloučila, že se znečištění může objevit na více místech, ale znečištění velkých zdrojů se prý lidé nemusejí obávat.

Na Královéhradecku mohou hladiny řek stoupat
Vzestup hladin řek v Královéhradeckém kraji se během dnešního dne postupně zastavil. Například hladina říčky Bělá v Jedlové na Rychnovsku, kde ráno platil druhý stupeň povodňové aktivity, klesla o více než polovinu.

V hradeckém kraji platil dnes ve 14:00 první, tedy nejnižší stupeň, na dvou místech na řece Cidlině. Vodohospodáři však nevylučují v případě dalších dešťů nové vzestupy hladin. "Srážky se mají objevovat až do středečního dopoledne, nejvyšší jsou očekávány v severních horských oblastech. Lze očekávat další vzestupy vodních stavů," informoval dnes ČTK vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Do lesoparku v Mladé Boleslavi se nesmí
V Mladé Boleslavi se kvůli vydatným dešťovým srážkám rozvodnila říčka Klenice. Před 4 hodinou ranní její hladina přesáhla druhý povodňový stupeň. V okolí potoka byl vyhlášen zákaz vstupu, sdělil ředitel mladoboleslavské městské policie Tomáš Kypta.

Veškeré vstupy do lesoparku Štěpánka byly podle něj označeny výstražnou páskou. Zejména můstky přes říčku jsou pro chodce nebezpečné. Hladina říčky Klenice podle Kypty stále stoupá.

Stoupají i řeky na Moravě, situace je zatím klidná
Druhý povodňový stupeň, znamenající pohotovost, museli v noci na dnešek vyhlásit vodohospodáři na řece Rokytné v Moravském Krumlově na Znojemsku. Její hladina vzrostla kvůli dešťům. Situace

se ale uklidňuje, řekl Tomáš Kříž z dispečinku společnosti Povodí Moravy.

Škody podle něj zatím nevznikly. Hladina od rána stagnuje, pokud vytrvalý déšť ustane, půjde dolů. Řeka se drží v korytě.

První povodňový stupeň, tedy bdělost, platí na říčce Křetínce na Blanensku a také na Želetavce v Jemnici, která je přítokem Dyje. Ta často v době dešťů a při jarních táních vystupuje z břehů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.