Lidovky.cz

Slovanská epopej patří Praze, rozhodl soud. Spor tím ale nekončí

Česko

  16:13aktualizováno  18:19
MORAVSKÝ KRUMLOV - Moravský Krumlov musí Praze vydat slavné dílo Alfonse Muchy Slovanská epopej pro jeho prezentaci na připravované výstavě v Národní galerii, která potrvá do 31. května příštího roku. ČTK to dnes řekl znojemský soudce Roman Vystrčil, který se kauzou zabýval.

Obří malířská plátna Alfonse Muchy tvořící proslulou Slovanskou epopej naposledy obdivují návštěvníci zámku v Moravském Krumlově foto: ČTK

Zrušil předběžné opatření Městského úřadu Moravský Krumlov, který na žádost Muchova vnuka Johna rozhodl, že Praha z něj nesmí nechat dílo odvézt, protože není zřejmé, komu patří. Krumlov se proti verdiktu může odvolat, epopej ale musí vydat. Soudce Vystrčil se domnívá, že epopej patří Praze.

1000 lidí protestuje v Moravském Krumlově proti stěhování Epopeje do Prahy

Neodvolává se přitom na Muchovu darovací smlouvu, kterou obrazy hlavnímu městu věnoval za podmínky, že pro epopej vystaví pavilon. Soudce považuje za důležitý dokument z roku 1993, jimž Praha převzala od ministerstva kultury kolekci obrazů do svého majetku.

ČTĚTE TAKÉ

"Ve věci vlastnictví epopeje není podána žádná žaloba, takže jsem tuto otázku ani podrobněji nezkoumal," uvedl soudce.

Podle něj jeho verdikt není konečnou tečkou za sporem o tom, komu vlastně obrazy patří. Předpokládá, že tento složitý spor teprve bude rozhodnut v budoucnu jinými soudy. Kromě žaloby na určení vlastnictví nebo žaloby na vydání věci může být majitel epopeje určen například v dědickém řízení.

Praha je rozhodnutím mile překvapena
"Moje víra, že u nás existuje právní stát a že má pevné základy, je tímto potvrzena," reagoval na zprávu pražský radní pro oblast kultury Ondřej Pecha (ODS). Rozhodnutí soudu ho překvapilo, řekl, že ho nečekal, i když rozhodnutí Moravského Krumlovu považoval za absurdní. "Děkuji soudu, že takto rozhodl," dodal. Praha tak podle něj může epopej vystavit v době, kdy je zámek přes zimu v Moravském Krumlově zavřený. "Pro epopej to je skvělá zpráva," dodal.

Obří malířská plátna Alfonse Muchy tvořící proslulou Slovanskou epopej naposledy obdivují návštěvníci zámku v Moravském Krumlově

Otázkou je, co bude s epopejí po ukončení pražské výstavy. "To je věcí dalšího jednání. Touto záležitostí jsem se nezabýval," uvedl soudce.

Epopej měla být v dvoraně pražského Veletržního paláce vystavena od letošního 29. září do 31. května 2011. Galerie hlavního města Prahy (GHMP) má již expozici připravenu architektonicky i graficky, jsou napsané texty a dokončený katalog. V polovině září ale GHMP vypsala novou veřejnou zakázku na firmu, která výstavu připraví. Firma by měla vyrobit výstavní panely a stojany a zajistit instalaci pláten. Původní výběrové řízení galerie zrušila, protože nabídky přesahovaly finanční limit. Cena měla být v rozpětí od dvou do 4,9 milionu korun, uvedl ředitel galerie Milan Bufka.

Příběh Slovanské epopeje

Základní data z historie Slovanské epopeje Alfonse Muchy, o jejíž převoz do Prahy vznikl spor mezi radnicemi hlavního města a Moravského Krumlova:

1910-1928 - Alfons Mucha na zámku ve Zbirohu namaloval 20 obrazů, tvořících Slovanskou epopej.

1919 - Prvních 11 pláten epopeje bylo vystaveno v pražském Klementinu.

1920-1921 - Výstava zárodku epopeje sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu.

1928 - Obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy, kompletní epopej byla na pět let vystavena v tehdy právě dokončeném Veletržním paláci.

1933-1963 - Obrazy byly před zraky veřejnosti skryty v depozitáři, od roku 1950 byly umístěny v zámku v Moravském Krumlově.

1963 - Slovanská epopej byla opět vystavena, a to v ústraní na zámku v Moravském Krumlově. Například v roce 1980 bylo jedno z plátem zapůjčeno na velkou Muchovskou výstavu v Paříži, v roce 1994 pak bylo 14 ze 20 pláten představeno v kostele Stein v dolnorakouské Kremži.

1994 - Pražský primátor Jan Koukal oznámil, že město chce pro epopej do tří let nalézt vhodné prostory. Uvažovalo se třeba o Břevnovském klášteře či památníku na Vítkově, později se ve hře objevily Klementinum nebo restaurace Expo 58 na Letné.

2001 - Praha schválila záměr umístit Slovanskou epopej na Výstavišti.

2010 - Veřejnosti byly představeny návrhy na nový pavilon pro Slovanskou epopej, nová galerie by mohla stát na vrchu Vítkově, před Národním zemědělským muzeem na Letné či v místě bývalého Stalinova pomníku taktéž na Letné. Od září měly být obrazy dočasně vystaveny ve Veletržním paláci, 26. července ale radnice v Moravském Krumlově na základě požadavku Muchovy rodiny dočasně zakázala manipulaci s dílem. Zákaz platí až do vyřešení právních nejasností spojených s darovací smlouvou z roku 1913, kterou Mucha epopej Praze daroval. .

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.