Lidovky.cz

Soudci oponují Hájkovi: Televizní přenosy nám nevadí

Česko

  13:52
PRAHA - Ve středu stáli čtyři vítkovští žháři před ostravským krajským soudem. Jejich proces opět sledovala v přímém procesu televize. Tentokrát ale kamery v soudní síni rozpoutaly ostrou debatu. Zvedly ze židle i prezidentského vicekancléře Petra Hájka. Přímý přenos kauzy Vítkov mu připomíná politické procesy v 50. letech a jedná se podle něho o nátlak na soudce. Opravdu ovlivňuje přímý přenos objektivitu soudců?

Jednání Krajského soudu v Ostravě o kauze Vítkov: druhý zprava David Vaculík a čtvrtý zprava Jaromír Lukeš. foto: ČTK

Šéf soudcovské unie Tomáš Lichovník i předseda Asociace forenzních psychologů Karel Netík Hájkovo námitky bagatelizují. Soudci jsou podle nich profesionálové, na jejichž rozhodnutí nemají kamery rozhodně vliv.

ČTĚTE TAKÉ:

"To rozhodnutí, jestli kamery budou, nebo nebudou v soudní síni, je vždy na konkrétním předsedovi senátu. On musí vyhodnotit, jestli to na něj nebo na celý senát bude nátlak. Pokud to ale dovolí, ví, co dělá," řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Lichovník.

Oddělit zrno od plev
Kdo ale kamery v soudní síni podle soudního znalce Karla Netíka v oboru psychologie vnímá, jsou svědci a obžalovaní. "Ti se mohou stydět a nebudou pak třeba chtít vypovídat nebo zaujmou postoje, které si myslí, že budou lidem imponovat. S tím ale soudce počítá a musí umět oddělit zrno od plev," sdělil.

Jak se dostane kamera do soudní síně? Zvukový záznam mohou média pořizovat podle zákona o soudech a soudcích s vědomím soudce. V případě obrazového záznamu nebo přímého přenosu musí mít od předsedy senátu povolení.

Živé přenosy ze soudní síně:

Karel Srba (2003) - Televize živě přenášela rozsudek v případu bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby. Ten byl odsouzený na dvanáct let za přípravu atentátu na novinářku Sabinu Slonkovou. Letos v září byl ale z vězení propuštěn o čtyři roky dříve.

Petr Zelenka (2008) - Heparinový vrah byl odsouzen na doživotí za 7 vražd a deset pokusů

ÚSTAVNÍ SOUD:
květen 2008 -
rozhodl, že se budou dále platit zdravotnické poplatky

září 2009 - Ústavní soud vyhověl stížnosti Miloše Melčáka. Zrušil ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny

listopad 2009 - rozhodl, že je Lisabonská smlouva v souladu s ústavním pořádkem České republiky


Vicekancléř Petr Hájek, který často tlumočí názory prezidenta Václava Klause, se obává, že byla v případě kauzy Vítkov porušena nezávislost soudu. "Ten celý případ žhářského útoku je samozřejmě hrůzný a nijak nechci obhajovat obžalované, ale hysterické informování o kauze je nepřijatelné. Podle mého názoru se jedná o nátlak a snahu narušit nezávislost soudu. Každý má právo na spravedlivý proces a soudci by neměli být takto vystavováni mediálnímu tlaku," řekl Hájek serveru ParlamentniListy.cz.

On-line přenosy napadá i Petr Kausta, právní zástupce obžalovaného Davida Vaculíka. "Soud od začátku líčení upřel mému klientovi právo na spravedlivý proces," řekl Kausta. Upozornil navíc na to, že on ani jeho klient nevěděli, že se jednání bude přenášet živě.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud se žháři se chýlí ke konci, 20. října padne u krajského soudu v Ostravě rozsudek. Ve středu právní zástupci dočetli závěrečné řeči. Promluvili dokonce i tři obžalovaní. Klasifikace trestu jim i jejich zástupcům přijde příliš tvrdá. Nechtěli jsme vraždit, hájili se žháři.

Státní zástupkyně Brigita Bílková navrhla Davidu Vaculíkovi, Jaromíru Lukešovi a Václavu Cojocaru výjimečné tresty. Hrozí jim rak trest od 15 do 25 let. Pro čtvrtého z útočníků Ivo Müllera žádá za pokus o vraždu trest v základní trestní sazbě, do 15 let vězení, protože podle ní svého činu velmi lituje a je u něho největší šance na nápravu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.