Lidovky.cz

Policie se snaží uspořit na soudních pitvách

Česko

  22:43
PRAHA - Drogy jsou čím dál tím víc na vině smrtelných nehod. Policejní a lékařské statistiky se v číslech takových nehod ale neshodují. Vysvětlení je prosté. Soudní pitvy, které by potvrdily drogu v těle, jsou totiž pro policii příliš drahé, proto si o ni žádají jen zřídka.

Tragická nehoda v Karviné (foto: HZS Moravskoslezského kraje). foto: Lidovky.cz

Stačilo, aby se na chvilku zapovídaly poblíž silnice a běžná cesta ze školy domů se jim změnila v boj o život. Řeč je o dvou dvanáctiletých školačkách ze Všechovic na Hranicku, do kterých tuto středu nepochopitelně najel osobní vůz. Následné vyšetřování ukázalo možnou příčinu - jeho řidič totiž požil před jízdou marihuanu.

Zmíněný případ je však jen špičkou ledovce. Drogy za volantem na českých silnicích působí daleko větší potíže, než se zdá. Ukazuje to dosud nezveřejněná vládní zpráva monitorující drogovou situaci v zemi. Ta totiž vedle sebe postavila dvě statistiky: policejní a lékařskou.

Obě evidující případy, kdy drogy byly na vině smrtelných nehod. Zatímco policejní statistika hlásí za minulý rok jen 6 takových úmrtí, lékařská 22. A podobná disproporce je patrná i v letech předchozích. V roce 2008 hovořila policejní čísla jen o jediném usmrcení pod vlivem drogy, patologové přitom našli omamné látky u dvaceti sedmi zemřelých řidičů.

Soudní pitvy jsou drahé
Vysvětlení těchto nesrovnalostí je poměrně prosté. "Policie si často ani toxikologické testy nevyžádá," vysvětluje nepoměr statistik šéf autorského týmu vládní zprávy Viktor Mravčík. A dodává také důvod. Soudní expertíza je totiž pro policisty příliš drahá, a proto o ni žádají zřídkakdy.

Policie to bez okolků přiznává. "Je pravda, že ne vždy žádáme o soudní pitvu, která by prokázala drogu v těle zemřelého. Děláme to jen tehdy, pokud neznáme viníka nehody nebo když při nehodě zemře více lidí," říká šéf české dopravky Leoš Tržil. Podle něj se cena soudní pitvy pohybuje okolo 35 tisíc, což pro policisty nejsou žádné drobné.

Drogy jsou nebezpečné jako alkohol, ale méně se kontrolují
Zkazky o nesrovnalostech statistik jsou podle Tržila jen snahou soudních lékařů dostat na pitevní stoly více případů. "Rozdíly v číslech neznamenají, že bychom k problému drog přistupovali méně obezřetně. Na drogy děláme namátkové kontroly," tvrdí Tržil.

S tím ale mnozí nesouhlasí. Ačkoli jsou drogy za volantem stejně nebezpečné jako alkohol, kontrolují se mnohem méně. Zatímco za první půlrok letošního roku odhalily policejní hlídky téměř sedm tisíc opilců, zdrogovaných šoférů pouze 844. Problém je zase v penězích. Jednorázový test Drugwipe je totiž příliš drahý, stojí zhruba 700 korun. A policisté si tak dobře rozmyslí, než ho použijí.

DROGY V ČESKU

Podle vládní zprávy o drogové scéně se v Česku loni zkonzumovalo 19 tun konopných drog, 4,7 milionu tablet extáze, 1 milion tablet LSD.
Do Česka bylo dovezeno 550 kilogramů sedmdesátiprocentního kokainu a spotřebovala se téměř 1 tuna kokainu o čistotě 45 %. V tuzemsku skočilo také 330 kg čtyřicetiprocentního heroinu a spotřebovalo se 1,3 tuny heroinu o čistotě 10 %.

Varny vyprodukovaly 4,2 tuny 80% pervitinu, přičemž narkomani spotřebovali 4,4 tuny sedmdesáti- až osmdesátiprocentního pervitinu. 
V roce 2009 výrazně vzrostl odhadovaný počet problémových uživatelů. Zatímco v roce 2008 monitorovali drogoví odborníci 32 500 takových uživatelů, loni jich bylo 37 400. Většina z nich jsou uživatelé pervitinu. 

Ceny drog zůstaly v roce 2009 stabilní. Pouze na maloobchodní úrovni mírně vzrostla cena marihuany. 

Mezi drogovými uživateli se šířila pohlavní choroba syfilis. Zatímco v roce 2008 odhalily testy 51 nakažených, v loňském roce jich bylo 103.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.