Lidovky.cz

OBRAZEM: Na Letné v Praze byl k vidění balet na velocipedech

Česko

  13:26
PRAHA - Na pražské Letenské pláni si dopoledne dali sraz velocipedisté na historických vysokých kolech. Tradiční listopadové akce, která se konala již posedmnácté, se zúčastnily desítky gentlemanů v dobových oblecích. Výkony jezdců při synchronizovaných "rejích", projížďce na vzdálenost jedné míle nebo při závodu na pomalost ocenily stovky diváků.

Klub českých velocipedistů slavil 130. výročí. foto: ČTK

Pražskou míli zahájilo osmiminutové představení, kdy jedenáctka jezdců za doprovodu úryvku z opery Straka zlodějka od Gioacchima Rossiniho předvedla synchronizovaný "balet" na velocipedech. Následovala tradiční projížďka po Letenských sadech. Té se zúčastnilo více než 40 závodníků a šestice z nich ji zakončila hromadným simulovaným spurtem.

Klub českých velocipedistů.

Velocipedové soutěžení ukončil takzvaný šnek. V něm se jezdci na "kostitřasech", jak se vysokým kolům přezdívá, snažili do cíle vzdáleného 50 stop, tedy 15 metrů, dojet co nejpomaleji. "Lidem se to bude líbit, konečně bude téct krev," poznamenal před začátkem klání organizátor Pražské míle Jan Bejšovec. Svůj stroj skutečně několik závodníků nezvládlo a účast zakončili pádem mezi diváky.

Jezdci měli nacvičené synchronizované jízdy.

Akce se koná každoročně, letos si ale příznivci vysokých kol zároveň připomněli 130. výročí od zahájení výroby jízdních kol v Čechách a od založení Českého klubu velocipedistů, který je druhým nejstarším klubem svého druhu v Evropě. Organizátoři si pochvalovali letošní přízeň počasí. "Byly doby, kdy tady sněžilo, byl led," zavzpomínal Bejšovec.

Balet na velocipedu.

Členem klubu je i přední český chirurg, profesor Pavel Pafko, který se i dnes přišel ve stylovém oblečení na velocipedu projet. "Když jedete na normálním kole, tak máte radost sám z té jízdy, když jedete na vysokém kole, tak mají radost i lidé, které potkáváte. Takže člověk tím dělá radost svému okolí i sobě," řekl Pafko.

Balet na velocipedu.

Na sobotní akci gentlemany s vysokými koly doprovodily i jejich protějšky. "Milostivé dámy" pro obecenstvo napekly perníky a cukrovinky, pro zahřátí byl připraven třeba čaj s rumem.

Kluv Českých velocipedistů slavil 130. výročí.

Návštěvníci si mohli prohlédnout i historická kola značky Kohout, která se vyráběla mezi lety 1880 až 1893 na pražském Smíchově. V té době tam vzniklo podle organizátorů asi 1000 takových velocipedů.

Jezdci měli nacvičené synchronizované jízdy.

Mezi příznivci historie se podle Bejšovce uchovalo asi 120 originálních vysokých kol. Lidé si ale mohou v Česku koupit jejich kopie, vyrábí je asi pět výrobců. Jedno kolo stojí i více než 40 tisíc korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.