Lidovky.cz

Vedení ČSSD členům 'nevěří'. Předsedu opět zvolí delegáti

Česko

  13:49aktualizováno  14:00
PRAHA - Nového předsedu ČSSD budou opět volit delegáti sjezdu, návrh na přímou volbu, kdy by mohli hlasovat všichni členové strany, neuspěl. Rozhodlo tak rozdílem pouhých tří hlasů širší vedení sociálních demokratů, tedy jejich ústřední výkonný výbor.

Volba na sjezdu ČSSD. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Sjezd se má konat v březnu v Brně. O přímé volbě šéfa ČSSD se ve straně diskutovalo už několik let, měla se stát symbolem její modernizace a nové tváře.

Výbor se těsnou většinou "rozhodl přímou volbu předsedy nekonat", řekl novinářům úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka, který bude o post v čele strany bojovat s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Zdůvodnil to tím, že většina členů se tak rozhodla v obavách, že by se pro úspěšnou přímou volbu nepodařilo splnit podmínku nadpoloviční účasti ze současných zhruba 24.000 členů ČSSD.

"Skeptici se obávali toho, že nedokážeme takovýmto způsobem zmobilizovat naše členy, aby k těmto volbám dorazili," uvedl Sobotka s tím, že v přípravě přímých voleb byl velmi citově angažován.

Sobotka a Hašek pro přímou volbu
Hašek označil za paradox, že širší vedení ČSSD schválilo pravidla přímé volby, zatímco pro samotnou volbu zvedlo ruku jen 57 členů výboru a 60 bylo proti nebo se hlasování zdrželo. Místopředseda strany a brněnský primátor Roman Onderka chce proto na sjezdu prosadit změnu stanov strany tak, aby podmínka nadpoloviční účasti byla zrušena. "Toto ustanovení je zbytečné, mělo by ze stanov zmizet," uvedl. Sobotka, který pravidla přímé volby předsedy připravoval, by chtěl zase zavést místo dvou kol britský jednokolový systém.

Onderka by také chtěl, aby předseda nebyl volen na dva, ale na čtyři roky, takový návrh má prý velkou podporu už vzhledem k volebnímu období sněmovny či obecních zastupitelstev. Důvodem je poměrně častá čtyřměsíční procedura různých kandidátů ČSSD od místních po celostátní úroveň. "Na můj vkus opravdu sociální demokracie velmi silně schůzuje, z tohoto pohledu je ta situace už neudržitelná, protože nic jiného pomalu neděláme," dodal Onderka.

Místopředseda ČSSD Milan Urban byl z odmítnutí přímé volby zklamán, podle něj ČSSD měla šanci být otevřenější. "Myslím si, že sjezd bude volit předsedu naposledy, hlas členské základny pro přímou volbu byl poměrně silný," dodal.

Zaorálek: Sociální demokracii to nespasí
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek patřil naopak k těm, kteří jsou proti přímé volbě. "Myslím si, že to není to, co spasí sociální demokracii," uvedl. Odmítl možnost, že by volba předsedy sjezdem mohla být lépe zmanipulovatelná. "Nepovede se, aby sjezd byl jenom nějaké loutkové divadlo," prohlásil s tím, že i volby na sjezdu budou tajné. Mandát sjezdu, který by nevolil předsedu strany, ale jen místopředsedy, by byl podle Zaorálka poloviční.

Zaorálek byl jedním ze dvou členů předsednictva, kteří přímou volbu nepodporovali, třeba Sobotka i Hašek byli pro. Sobotka si ale nemyslí, že by odmítnutí přímé volby bylo známkou slabé pozice předsednictva uvnitř strany.

Odpůrci přímé volby již dříve poukazovali na to, že by stála tři miliony korun a že ji ČSSD nezvládne zorganizovat. Tajemník strany Jiří Havlíček tvrdil, že je připraven na obě varianty.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.