Lidovky.cz

Nový web s navigací ukáží řidičům v Česku stovky míst smrti

Česko

  7:30
PRAHA - Jedete v autě, blížíte se k nenápadně vyhlížející křižovatce a vaše navigace začne najednou pískat. A to i přesto, že jste neodbočili z trasy a dodržujete i povolenou rychlost. Co se tedy stalo? Ocitli jste se totiž v krizovém místě, kde se před vámi událo několik tragických nehod. Navigace se nyní snaží vám tuto černou statistiku připomenout.
Pomníčky podél silnic - ilustrační foto

Pomníčky podél silnic - ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Hlavní křižovatka v jihočeském Husinci, pražské křížení ulic Bubenská a Veletržní či na první pohled přehledná křižovatka ve Zlatníkách na Opavsku. To jsou některá z míst na českých silnicích, kde by si měli dát řidiči velký pozor. Ve zmíněných lokalitách se už totiž stalo několik tragických nehod. Často právě kvůli místu samému, tedy jeho nepřehlednosti či frekvenci tamního provozu.

Čtěte také:



Tři náhodně vybrané lokality jsou jen zlomkem ze všech nehodových míst v Česku. Jejich kompletní seznam naleznou řidiči na nově spuštěném webu www.beznehody. cz. Portál, podporovaný BESIP, policií, Českým vysokým učením technickým či pojišťovnou Allianz, obsahuje celkem více než 700 míst, která v minulosti zažila několik vážných dopravních nehod.

NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ ÚSEKY SILNIC NA INTERNETU I V NAVIGACÍCH

* Seznam nehodových míst na webu www.beznehody.cz obsahuje celkem 800 lokalit, kde dochází často k tragickým nehodám.

* Firma CE Solutions, která web spravuje, čerpala při vytipování těchto míst z policejních nehodových registrů. Vytřídily se havárie, ke kterým může dojít téměř na jakékoli silnici. Tedy nehody, které způsobil opilý šofér, nebo havárie, ke kterým došlo ve velmi špatném počasí. Ve výsledku tak zbyly v seznamu jen záludná místa – a to z jakéhokoli důvodu.

* V seznamu tak převládají křižovatky. A to jak ty městské, tak křížení silnic ve volné krajině. Mezi nehodová místa se však zařadily i na první pohled zcela bezproblémové rovné silnice. A to například kvůli tomu, že je lemuje stromořadí

* Nehodová místa však nejsou k nalezení jen na zmíněném webu. Firma CE Solutions je dostala také přímo do autonavigací. Aplikaci mohou zatím využívat jen řidiči, kteří

mají navigaci od firmy Dynavix. Nehodové místo na sebe upozorňuje výstražnou cedulí a zvukovým signálem.

* Do budoucna by se měla kritická místa na silnicích dostat i do navigací jiných značek. Kromě toho budou součástí internetových map. Počítat s nimi budou například plánovače tras.

* ČVUT, která na projektu spolupracuje, hodlá kritická místa řešit. Dopravní opatření, které by nehodovost snížilo, by se poté objevilo v placené části webu.

Vybírala se jen záludná místa
"Pro aktuální seznam krizových míst jsme čerpali z policejních databází nehod za roky 2008 a 2009. Vybírali jsme vždy místa, kde se stala vážná dopravní nehoda," popisuje klíč při výběru míst Jiří Čumpelík ze společnosti CE Solutions, která zmíněný web spravuje.

Tvůrci webu se také snažili, aby se v registru neobjevila místa, kde došlo k nehodě víceméně náhodou. "Vyřadili jsme tak například nehody, kdy byl šofér pod vlivem alkoholu, a havárie, ke kterým došlo za extrémního počasí. Zkrátka nehody, které se mohou stát všude, i na zcela bezpečné silnici," zmiňuje další filtrování nebezpečných míst Čumpelík. Ve výsledku tak v seznamu zůstala jen místa, která jsou z různých důvodů záludná. Krizové lokality najdou návštěvníci webu na dvou místech. Jednak přehledněji na mapě České republiky, kde je každé rizikové místo vyznačeno červeným puntíkem, pod kterým se skrývá satelitní snímek dané křižovatky. Dalším způsobem, jak se k nehodovým místům dostat, je najít si je na celkovém seznamu, který je tříděný podle krajů a okresů. Jen pro představu. Například v Jihočeském kraji je takových míst 28. Orientace v něm je ale dost nepřehledná, protože každá lokalita je skryta pod nicneříkajícími GPS souřadnicemi.

Riziková místa jsou nově i v navigacích
Seznam nehodových míst na zmíněném webu je ale jen částí celého projektu. Hlavní snahou bylo totiž dostat data co nejblíže řidičům, tedy do jejich autonavigací. Podařilo se to jen zčásti. O přidání nehodových míst totiž projevil zájem zatím jen jediný jejich výrobce – a to firma Dynavix. K datům by se však časem měli dostat i řidiči, kteří používají navigaci jiných značek. Aplikaci rizikových míst by si měli moci stáhnout na internetových stránkách Dynavixu. "S ostatními výrobci každopádně chceme jednat," říká Čumpelík.

Pokud budou mít řidiči krizová místa přímo v navigaci, jen těžko je na silnici přehlédnou. Na displeji se jim totiž objeví výstražná značka a na nehodové místo je upozorní i zvukový signál. Zapracování nehodových míst přímo do navigací se líbí i policii. "My tuto aktivitu podporujeme. Už před časem jsme upozorňovali na to, že riziková místa by měla být součástí navigací. Slibujeme si od toho, že si řidiči dají v krizových místech pozor," říká šéf české dopravky Leoš Tržil.  V budoucnu by se měla nehodová místa dostat i do různých internetových map. Byla by součástí například plánovačů tras.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.