Lidovky.cz

Úplatný soudce uniká trestu. Soud ho totiž zbavil svéprávnosti

Česko

  8:10
PRAHA - Šance, že se bývalý mladoboleslavský soudce Pavel Nagy vyhne vězení, je opět o něco vyšší. Soud totiž muže ochotného brát úplatky zbavil svéprávnosti.

Soudce Pavel Nagy foto: ČTK

Uplynulo jen šest měsíců od chvíle, kdy vzal úplatného soudce na milost státní zástupce Pavel Prýgl, jemuž byl Nagyův trestní spis přidělen. Žalobce v květnu stíhání nechvalně proslulého soudce přerušil. Znalecký posudek psychiatrů totiž potvrdil to, co od začátku říkal Nagyův obhájce. A sice že kvůli duševní chorobě není Nagy schopen chodit k výslechům.

"Obraz osobnosti obviněného je pozměněn probíhajícím organickým onemocněním," napsal tehdy v usnesení Prýgl a spis zaklapl. Slíbil však, že se k případu za několik měsíců vrátí a Nagye znovu nechá vyšetřit.

Čtěte více

 

Nyní se však šance, že by stíhání v budoucnu pokračovalo, scvrkla ještě více. Jen tři měsíce poté, co k ledu putovala trestní kauza, se totiž o Nagyově osudu rozhodovalo u soudu v České Lípě. Do tamní podatelny totiž dorazil návrh, v němž příbuzný Pavla Nagye požádal, aby byl někdejší arbitr zbaven svéprávnosti. A soud návrhu koncem prázdnin skutečně vyhověl.

"Na základě znaleckého posudku, ve kterém bylo konstatováno, že pan Nagy trpí závažnou a nikoliv jen přechodnou duševní poruchou, rozhodl soud o omezení způsobilosti posuzovaného k právním úkonům," potvrdil Nagyův obhájce Jan Strouhal.

Vše vyřizuje opatrovník
Rozhodnutí má vliv na Nagyův běžný život. Vše za něj teď dělá jeho opatrovník, který uzavírá smlouvy, vyzvedává doporučenou poštu, stará se o jeho finance či podepisuje souhlasy s hospitalizací nebo s operačním zákrokem.

Jenže přiřknutí opatrovníka nemusí být jediný důsledek verdiktu. Ten totiž naznačuje i další vývoj trestního řízení. Pokud někoho soud zbaví svéprávnosti, svědčí to zpravidla o poruše trvalého rázu. Ani zopakování lékařského vyšetření tedy zřejmě Nagye nevrátí zpět do procesu. "Takový krok naznačuje, že nešlo o chvilkovou nepříčetnost, ale trvalou poruchu, a při trvalé poruše konstatujeme v trestním řízení nepříčetnost," říká žalobkyně Lenka Bradáčová, která se specializuje na trestní právo.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.