Lidovky.cz

Další lidé z vedení vytunelovaného H-Systemu půjdou do vězení

Česko

  12:07aktualizováno  16:12
PRAHA - Za účast na miliardovém podvodu mají jít bývalí vrcholní představitelé vytunelované společnosti H-System Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš každý na devět let a Ladislav Tůma na osm let do vězení.

Představitelé H-Systemu - Jaroslav Vítek (druhý zprava) a Jaroslav Eliáš (vlevo). foto: ČTK

Rozhodl o tom dnes Městský soud v Praze. Prvoinstanční senát jim za účast na podvodu v minulosti již dvakrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však obě rozhodnutí zrušil. V kauze H-System přišlo podle soudů nejméně 1095 lidí o minimálně 980 milionů korun.

Podle verdiktu městského soudu by všichni tři muži měli putovat do věznice s ostrahou. Trestní senát pod vedením Kamila Kydalky jim uložil i nahradit škodu části okradených klientů H-Systemu, zbylé poškozené odkázal na občanskoprávní řízení. Každý ze tří mužů dostal také zákaz vykonávat funkce statutárních orgánů společností a jakkoli podnikat ve stavebnictví nebo realitách na deset let. Rozsudek je nepravomocný. Trojice obžalovaných se proti němu na místě odvolala, státní zástupce Boris Havel si ponechal lhůtu na případné podání odvolání.

"Můj klient se ničeho nedopustil," odůvodnil odvolání Tůmův obhájce Jaroslav Radil. Rozsudek si přišlo poslechnout i několik klientů H-Systemu.

Představitelé H-Systemu Jaroslav Vítek (vlevo) a Jaroslav Eliáš odcházejí z jednací síně pražského městského soudu

"Jsem ráda, že se to dotahuje alespoň do této fáze, a doufám, že budou odsouzeni ti lidé, kteří to způsobili," řekla například Alena Tichá, jedna z více než tisícovky podvedených lidí. Zná prý několik lidí, kteří kvůli H-Systemu přišli o celoživotní úspory.

Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který pak dostal pravomocně 12 let vězení. Soudy jej označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení.

Podvdy s nemovitostmi

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval.

Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze klientů na společnosti, které založil v 90. letech.

Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti. "Obžalovaní...své závazky vůči klientům, s výjimkou 34, nedodrželi a nesplnili. Ani splnit nemohli, protože společnost H-System byla předlužená, fakticky ve stavu insolvence, což obžalovaní z titulu svých funkcí ve společnosti věděli.

Věděli o soustavném odlivu peněz klientů na jiné subjekty i o tom, že nejsou nijak vraceny, popřípadě pouze ve zlomku původních částek. Věděli i o tom, že se na nabízených lokalitách prakticky žádná stavební činnost neprovádí, a ani nemohla, protože společnost H-System a.s. neměla dostatek prostředků na výstavbu. A takto svou činností způsobili nejméně 1095 klientům škodu ve výši nejméně 982,655.845 korun," uvedl při vynesení verdiktu Kydalka.

Nekonečný soud

Tůmovi, Vítkovi a Eliášovi pražský městský soud již v roce 2004 vyměřil za účast na podvodu každému 9,5 roku vězení, odvolací senát však v jejich případě rozsudek zrušil, a tak se jejich skutky musel pražský městský soud zabývat znovu.

Kydalka uvedl, že ani po doplnění dokazování se nic zásadně nezměnilo. Jednání tří mužů pouze kvalifikoval podle nového trestního zákoníku, který byl pro ně příznivější. Namísto dřívější sazby pět až 12 let totiž mohli dostat tresty mezi pěti až deseti lety vězení. Přesto jim soud uložil stejné tresty, jako loni v dubnu.

"Nevidím jediný důvod, proč bychom vám měli dávat trest nižší, byť se vám snížila trestní sazba. Myslím si, že s ohledem na rozsah trestné činnosti, s ohledem na těch 1095 poškozených...řadu zmařených různých životů...My jsme tady slyšeli svědky. Totálně zhroucení, někteří jsou zadluženi dodneška, někteří bydlí kdovíkde a někteří už ani nežijí, tak si myslím, že trest je pro vás...spravedlivý, přiměřený a na místě," uvedl Kydalka.

Není podle něho pochyb o tom, že "Smetka v tom nemohl být sám". "Páni obžalovaní, co vám bránilo v tom ty projekty a budovy postavit? Měli jste k dispozici od klientů bezmála miliardu, měli jste 466 milionů na úvěrech...plus ještě nějaké další prostředky, takže jste měli zhruba 1,5 miliardy. A já se ptám, co vám bránilo, abyste ty projekty dokončili vy jako představitelé H-Systemu...Já vám řeknu, co vám v tom bránilo - nedostatek financí. A víte proč? Protože jste je okamžitě rozkradli. Ve chvíli, kdy tam klienti peníze dali, tak vy jste je okamžitě převedli jinam," promluvil v rámci odůvodnění k obžalovaným Kydalka.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.