Lidovky.cz

Neodcházejte, přidám vám, slibuje lékařům Heger

Česko

  15:30
PRAHA - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyzval lékaře, aby své rozhodnutí podat výpověď ještě zvážili. Chce, aby mu dali čas na kroky, kterými přesměruje peníze do platů.

Po prvním jednání společné pracovní skupiny, v níž jsou zástupci krajů a nemocnic, řekl, že změny v odměňování přinese reforma. Už dříve ji představil, Česká lékařská komora s ní souhlasí. Na ministerstvu je tým, který potřebuje čas, aby reformu začal naplňovat, řekl Heger.

Lékařské odbory hrozí výpovědí tisíců nemocničních lékařů, pokud se jim podstatně nezvednou platy. Výsledek dvouměsíční kampaně, během níž lékaři podepisovali výpovědi, oznámí odboráři v pondělí.

"Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že veškeré zdroje, které v systému objevíme, se přesunou do oblasti mezd," řekl Heger.

Zda se lékaři s tímto slibem spokojí, se ukáže na konci roku, kdy začne právní kancelář doručovat výpovědi ředitelům nemocnic. Kraje podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka čekají s krizovými scénáři, až budou vědět, kolik lékařů, v jakých odbornostech a z jakých oddělení opravdu odejde.

ČTĚTE VÍCE:

V jeho kraji předalo právní kanceláři výpověď 80 procent lékařů. Pokud lékaři od svého záměru neustoupí, nemocnice budou muset slučovat oddělení, některá i uzavřít, odkládat plánované operace a převážet pacienty za péčí do jiných zařízení, kde lékaři budou. "Podle dnešní dohody v takové situaci nemocnice především ošetří akutní pacienty, nemoci život ohrožující a traumata," řekl hejtman.

Peníze pro lékaře na úkor pacienta?
Předseda Sdružení soukromých nemocnic Vladimír Drvota potvrdil, že zaměstnavatelé nestojí o to, aby vznikl neklid ve zdravotnických zařízeních. Vítají proto slib reformy zdravotnictví. Ministerstvo se podle Hegera nezbavuje zodpovědnosti za současný stav, zodpovědnost je ale i na hejtmanech, manažerech nemocnic a lékařích. Právě na nich totiž záleží, kam budou peníze ve zdravotnictví směřovat, dosud šlo mnohem víc peněz do rozvoje zdravotnictví než do platů. "To je třeba změnit, ale tak, aby to nepocítili pacienti," řekl ministr.

Účastníci schůzky se dohodli, že se znovu sejdou počátkem ledna, kdy už bude jasné, kolik lékařů skutečně výpověď podalo. Ministr se v nejbližších dnech sejde s vedením Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) a chce jednat také s ostatními lékaři, se zdravotními pojišťovnami i jednotlivými poskytovateli o možných úsporách. Podle Hegerova odhadu by na splnění požadavku lékařů, což je až trojnásobek průměrného platu v zemi, bylo potřeba 5,5 až šest miliard korun.

Ministr chce získat peníze z vnitřních zdrojů. Se zdravotními pojišťovnami se dohodl, že nebudou rozšiřovat současnou síť zdravotnických zařízení a zamezí i nadměrnému navyšování lékařských výkonů. Podle šéfky Asociace nemocnic Jaroslavy Kunové dohoda ministra s pojišťovnami pomůže, aby lékaři neodcházeli.

Z 16.000 nemocničních lékařů pohrozila výpovědí čtvrtina. Kdyby odešla většina chirurgů nebo anesteziologů a nemocnice by nemohly operovat, vláda by musela přistoupit ke zvláštnímu režimu vyjednávání s lékaři a zvýšit jim masově platy z rezerv na krizové situace. Na situaci by musela reagovat bezpečnostní rada státu jako na stav nouze.

Průměrný plat lékaře je zhruba 50.000 korun za práci včetně přesčasů a služeb, chtějí 70.000 korun za základní pracovní dobu. Průměrná mzda v ČR je 23.655 korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.