Lidovky.cz

SOS vesničky prosí o drobné, pak prosoudí desetitisíce

Česko

  21:15
PRAHA - Dlouhých šest let trvá spor mezi pěstounkou Márií Smelou a organizací SOS vesničky. Dobročinný spolek nejprve náhradní matku vyškrtl z registru pěstounů a následně jí dal výpověď. Ve vleklém sporu nakonec soud rozhodl, že pěstounka dostala výpověď neprávem. A nyní ji navíc ministerstvo vrátilo do registru. Organizace, která má podporovat pěstounky, tak zbytečně utratila desetitisíce.
SOS vesničky, ilustrační foto

SOS vesničky, ilustrační foto foto: ČTK

Život zasvětila Mária Smelá dětem. Do dětské vesničky na západě Čech přišla před šestnácti lety ze Slovenska, postupně dala rodinné zázemí sedmi dětem, jejichž biologičtí rodiče selhali. Za péči o děti, z nichž dvě byly handicapované, dokonce dostala z rakouské centrály SOS vesniček čestný diplom.

Exemplární trest za kritiku vedení
Pak ale přišel zlom. Smelá si společně s dalšími pěstounkami z Doubí dovolila kritizovat vedení. Náhradní matky si v otevřeném dopise postěžovaly, že vesnička je řízena "direktivně, systémem příkazů a zákazů". Za mozek vzdoru vytipovalo tehdejší vedení právě pěstounku Smelou a exemplárně ji potrestalo: dostala výpověď. Důvod k ní přitom zavdala sama organizace, když pěstounce nedala doporučení na zápis do registru pěstounů.

"Měla jsem na krku tři děti, neměla jsem s nimi kam jít," vzpomíná Smelá na neradostné období. Nejistota trvala dlouhé čtyři roky. Tak dlouho se totiž vlekl soud, jenž rozhodoval o neplatnosti výpovědi. Pěstounka sice nakonec soudní bitvu vyhrála, v praxi to ale mnoho nezměnilo. "Odvážila se vedení SOS vesničky zažalovat, tak jí zatopili," říká právní zástupce Smelé Karel Jelínek. Smelá zůstala prakticky bez příjmů. Organizace jí navíc od chvíle, kdy dostala výpověď, přestala přispívat na provoz domku, ač to patří k povinnostem vůči pěstounům. Nic na tom nezměnil ani verdikt soudu. "O náklady za každou opravu se musela soudit," říká Jelínek. Šikana vedení dopadla i na děti pěstounky. Přišly například o kmotry, kteří děti finančně podporují a kteří patří ke standardní výbavě dětských obyvatel vesniček. "Kmotry dětem sdružení nevrátilo ani poté, co spor skončil vítězně pro klientku," říká Jelínek.

V zákopové válce nyní Smelá vyhrála další bitvu. Ministerstvo práce a sociálních věcí jí vrátilo status pěstounky, jenž jí její domovská organizace odpírala. Ani navzdory dalšímu triumfu se však věci nedaly do pohybu. Pěstounka se nedočkala omluvy. A co hůř, ani odpovědi na žádost o svěření dalšího dítěte do péče. A to přesto, že organizace nemá dost pěstounů.

Rok 2010 v obrazech

A sdružení ani nehodlá vyvodit důsledky pro odpovědné zaměstnance. Přitom by k tomu byl důvod: za zbytečné soudní spory utratila organizace skoro sto tisíc korun. Na svých stránkách přitom spolek prosí o dvousetkorunové příspěvky. "Při porušení předpisů postupuje sdružení v souladu se zákoníkem práce," vyhnula se odpovědi národní ředitelka Květa Paichlová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.