Lidovky.cz

Máme stovky stran argumentů pro zákaz KSČM, hlásí advokát

Česko

  19:13
„Vláda by měla žalobu na komunistickou stranu podat. Jen tak dostane soud možnost se k věci vyjádřit,“ tvrdí v rozhovoru pro LN advokát Stanislav Němec, který připravoval pro senátorskou komisi návrh na pozastavení činnosti KSČM.

KSČM foto: Hynek Glos, Lidové noviny

LN: Dokážete odhadnout, jak velkou šanci má návrh na úspěch?
Nemohu předjímat výsledek soudního řízení, ale šanci návrh jistě má, jinak bych nevěnoval tolik hodin jeho přípravě.

Čtěte také:

LN: Do jaké míry pomohl při jeho přípravě loňský rozsudek Nejvyššího správního soudu, jímž byla rozpuštěna Dělnická strana?
Ten verdikt samozřejmě obsahuje řadu obecných závěrů, které je možno použít i pro návrh ve věci KSČM a já jsem je také použil.

LN: Jak obsáhlý je tedy závěrečný materiál?
Návrh samotný čítá 15 stran textu. Je k němu řada příloh a obsahuje přehledně zpracované podstatné body návrhu. Argumentace se opírá o stovky stran dalších dokumentů. Více bych se však nerad k procesní strategii předem vyjadřoval.

LN: Už na podzim 2009 návrh senátorů kritizovalo ministerstvo vnitra. Tvrdilo tehdy, že správní žaloba nemá šanci na úspěch. Jak jste se vypořádali s tímto stanoviskem?
Ministerstvo vnitra se nevyjadřovalo k návrhu, který jsem připravil. Ten byl připraven až později, na jaře roku 2010. Šance na úspěch hodnotila řada subjektů, které se podílejí na výkonné i zákonodárné moci. Někteří vidí šance dobře, jiní nikoli. Naštěstí v Česku rozhoduje o opodstatněnosti návrhu jedině nezávislý soud. Proto by vláda měla tento návrh podat, neboť jen tak dostane soud možnost se k věci vyjádřit. Když vláda podávala první návrh na zrušení Dělnické strany, také nemohla předvídat výsledek a neuspěla. Když podávala stejný návrh podruhé, zazněla rovněž řada argumentů proti tomuto návrhu, a vláda naopak uspěla.

LN: Pokud by vláda návrh schválila, budete zastupování u soudu, jak chtějí senátoři?
Při zadání přípravy návrhu byl součástí mé dohody s panem senátorem Štětinou a dalšími senátory můj předběžný souhlas s převzetím zastoupení vlády ve sporu. Jedná se však o právní zastoupení vlády, takže se mohu k převzetí zastoupení vyjádřit teprve poté, co mě vláda v tomto smyslu osloví.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.