Lidovky.cz

Potížistům práci nevrátíme, zní z fakultních i krajských nemocnic

Česko

  14:19aktualizováno  15:25
PRAHA/BRNO - Zatímco na Vysočině stojí o každého lékaře, jinde si chtějí mezi doktory vybírat. Otálet se stažením výpovědi by ale lékaři, kteří se chtějí vrátit, neměli nikde. Nemocnice už chystají krizové scénáře.
Lékaři - ilustrační foto

Lékaři - ilustrační foto foto: Shutterstock

V olomoucké fakultní nemocnici vyprší už za čtyři týdny výpovědní lhůta více než stovce lékařů. Co s nimi od 1. března bude, možná nevědí ani oni sami. I když si výpověď rozmyslí, nemusejí se mít kam vrátit.

Čtěte také

Bezvýhradná "amnestie" pro odbojné doktory tam totiž skončila minulou středu. A od té doby chce vedení návraty lékařů pečlivě zvažovat.

Cesta zpět vede jen pro slušné

"O většinu lékařů, kteří si svůj odchod ještě případně rozmyslí, samozřejmě stojíme. Je však pravda, že u některých, zejména u těch, kteří se během jednání nezachovali slušně například ke kolegům nebo ošetřujícímu personálu, budeme už teď zvažovat, zda jejich setrvání akceptovat," tvrdí mluvčí olomoucké nemocnice Egon Havrlant.

A podobné trable s případným návratem čekají doktory i v některých dalších nemocnicích. Například v Brně či Liberci. Ředitelé jihomoravských nemocnic nejspíš nevezmou zpět všechny lékaře, kteří dali výpověď v akci Děkujeme, odcházíme. Někteří lékaři nejsou ti nejlepší a kliniky se jich rády zbaví, řekl ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. V Liberci už se to stalo. Vedení "špitálu" odmítlo vzít zpět protestující gynekology.

Většina pražských nemocnic se chystá přijmout zpět lékaře, kteří se rozhodnou stáhnout výpovědi. Ve Fakultní nemocnici na Bulovce mohou zůstat všichni lékaři, kteří výpověď odvolají do 11. února, ve Všeobecné fakultní nemocnici mají na rozmyšlení do konce února. Záruky návratu doktorům nechce dát ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík, který již jedná o jejich nástupcích.

Některé nemocnice by nepřijaly automaticky všechny

Nemocnice lékaře, kteří podali výpovědi, většinou přijaly zpět. "Je však možné, že v některých individuálních případech bude přijetí zpět zvažovat," tlumočila vyjádření generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Horáka mluvčí společnosti Zdeňka Marková.

Systém zdravotnictví je nutné optimalizovat, nelze tak zaručit, že všechny lékaře ředitelé přijmou, řekla krajská radní pro zdravotnictví Hana Příleská (ČSSD). Odboráři ale s takovým postupem nesouhlasí.

Bát o práci se naopak lékaři nemusejí na Vysočině, kde se jich k odborářské akci "Děkujeme, odcházíme" připojilo tolik, že zdravotnictví v kraji hrozí kolaps. "Nemám důvod lékaře zpět nepřijmout. Jihlava rozhodně neměla nadbytek lékařů. A myslím si, že ani žádná z nemocnic v kraji," uvedl ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

Nedostatek doktorů na řadě oddělení podle něj navíc nemocnice řeší už nyní. "Spíš bychom mohli ještě další lékaře přijmout, kdyby měli zájem," doplnil Velev. A jeho slova potvrdili i šéfové dalších nemocnic v kraji. Podle ředitele třebíčské nemocnice Leoše Dostála je ale otázkou, zda skutečně dostanou na splnění požadavků odbojných lékařů dostatek peněz.

Kladno otočilo: nový tým vybuduje, až zkrachují jednání

Čím déle budou lékaři se stažením výpovědí otálet, tím obtížnější pro ně návrat může být. S ubývajícím časem se budou nemocnice muset poohlížet po doktorech jinde a vymýšlet krizové scénáře, aby odvrátily kolaps.

Třeba v Olomouci se už proto chystají vypsat na uvolněná místa výběrová řízení, kontaktovat personální agentury a oslovovat lékaře v zahraničí.

Například nemocnice v Kladně, která avizovala budování nových lékařských týmů jako první, však s příjímáním nových doktorů stále čeká, jak vyhrocená situace dopadne.

Čtěte více

"Dali jsem inzeráty, ale čekali jsme, jak bude pokračovat jednání vlády s odbory. A to samé garantujeme i nyní," potvrdila ředitelka nemocnice Kateřina Pancová. "Lékaři, kteří nám dají vědět, se mohou vracet," dodala. Na rozhodnutí jim zbývá zhruba už jen týden.

A podobné požadavky si kladou vedení nemocnic i jinde, neboť jim dochází trpělivost. "Natahování a přemlouvání už bylo dost," uvedla šéfka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová. Jasné slovo chce od nespokojených doktorů slyšet do 7. února.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.