Lidovky.cz

Rebelující primáře bych zpátky nebral, říká šéf nemocnice

Česko

  13:35
OSTRAVA - Svatopluk Němeček je ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. Na sociálního demokrata má nečekané názory: schvaluje medicínské poplatky, hájí konkurenci ve zdravotnictví a z lékařské akce "Děkujeme, odcházíme" není nadšen. Třebaže se ho zatím netýká.

Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Svatopluk Němeček. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LN Jste jediná fakultní nemocnice v zemi, kde lékaři v rámci akce "Děkujeme, odcházíme" nepodali výpovědi...

...ano, ale nerad o tom mluvím. Ani pro naše lékaře pak taková situace není zrovna jednoduchá: zvyšuje se na ně tlak, aby drželi partu a nevymykali se.

LN Celá akce se dá vnímat i jako velký sociologický průzkum, jak jsou kde lékaři spokojeni s vedením svých nemocnic. Co jim nabízíte tak extra?

Kdo je Svatopluk Němeček?

Narodil se 23. února 1972. Vystudoval medicínu na lékařské fakultě v Olomouci. Od roku 1996 pracoval na interním oddělení bohumínské městské nemocnice, od roku 2002 ji řídil. Získal titul MBA na Brno International Business School.

V roce 2005 vyhrál – mezi devíti uchazeči – konkurz na ředitele Fakultní nemocnice Ostrava. Je členem ČSSD, v letech 2006 až 2010 byl za tuto stranu radním v Bohumíně; dnes je zastupitelem. Je předsedou OVV ČSSD v Karviné.

Já mám pořád pocit, že zas tak extra vlastně nic. V rámci průměrných platů jsme někde v horní části, 65 tisíc korun včetně služeb, ale v tom si myslím, že to není. Jednak jsou průměry vždycky zavádějící čísla, protože většina zaměstnanců tak vysoký plat nemá, jednak po našich lékařích chceme oproti okresním nemocnicím o něco víc. Může to být sebeklam ředitele, ale doufám, že rozdíl je v atmosféře. Mluvíme s lékaři na rovinu a vysvětlujeme permanentně, kam a proč chceme nemocnici směřovat.

LN Mají ředitelé vzít lékaře, kteří podali výpovědi a pak je stáhli, zpět na jejich místa? Vnímáte protest jako druh stávky, kterou chrání Listina základních práv?

Tohle je v podstatě nelegální stávka. Mně se špatně dávají rady, když žádnou výpověď nemáme, ale asi bych se choval případ od případu. Kolegové mi říkali, že někteří z lékařů se chovali k okolí velmi agresivně; jako by byla revoluční doba, v níž neplatí pravidla. Takovým lidem bych říkal: Podal jsi výpověď, sorry – to znamená odchod. Vedle toho se spousta lidí nechala strhnout davovým nadšením, ale chovali se vůči nemocnici slušně. U těch si myslím, že je dobré se na to pokusit zapomenout, aby všichni mohli vedle sebe dál žít. Jeden z největších problémů jsou podle mě dopady na mezilidské vztahy, pokud na některém oddělení půlka lidí výpověď podala a půlka ne. Speciální kategorií jsou pro mě primáři a přednostové. Oni přece zodpovídají za to, jak jsou jejich podřízení spokojeni, nebo ne. Pokud by se takový člověk připojoval k protestům, nemá na šéfovském místě jednoznačně co dělat.

LN Lze dnes říct, že odboráři už vyhráli, jen se dolaďují detaily?

Nevím, co je tady výhra. Mám spíš pocit, že prohráli úplně všichni. Už to zašlo příliš daleko, vzduchem lítají strašně silné výrazy a jediný efekt bude ten, že se těžce sníží pověst lékařů.

LN Takže to odboráři přehnali?

Bezesporu. Když člověk vidí, jak akce cíleně směřuje k výpadkům některých oblastí péče, které jsou nezbytné pro přežití lidí, jako třeba péče o novorozence... Přitom tak vstřícný ministr zdravotnictví s dobrou vůlí se domluvit tady už léta nebyl. Lékařské odbory to tak roztočily, že samy budou mít problém situaci nějak usadit a zklidnit. Doufám, že se nějak domluvíme na nejméně špatném řešení, protože dobré řešení už to nemá. Nemá to být bojiště ODS a ČSSD

LN Vy jste nejen ředitel velké nemocnice, ale také okresní šéf ČSSD na Karvinsku. Necítíte se občas rozpolceně?

To jsem se cítil, když byl předsedou pan Paroubek a měl jsem potíž se identifikovat s politikou strany. Jinak ale – být sociální demokrat neznamená automaticky tleskat odborům. Největší potíže z této akce mají momentálně sociálnědemokratičtí hejtmani.

LN Dávno před tím, než to připustil kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek, jste hájil medicínské poplatky. Jsou podle vás v souladu s Listinou základních práv?

Ústavní soud se tím zabýval a těsně rozhodl, že ano – tak co na tom dál řešit. Poplatky už se vžily: takřka všichni pacienti chápou poplatek za hospitalizaci; i doma na lůžku mají nějaké výdaje za stravu. Myslím, že uznávají i smysl poplatků za pohotovost, která byla často zneužívaná. Asi nejvíc budil protest poplatek za položku na receptu, což se teď upravuje. Mám dojem, že společnost se dobírá k jakémusi konsensu.

LN A poplatky podle vás fungují? Tedy: regulují péči?

Co jsem se bavil s našimi lidmi, tak ano. Teď bychom měli sesbírat data, jestli nedopadají příliš tvrdě na některé skupiny lidí. Na takové přezkoumání se v tom bojovném ryku nějak pozapomnělo. Pro mě byl hlavní problém v tom, že se zdravotnictví stalo bojištěm, kde hlavní strany předváděly před svými voliči, jak hájí jejich zájmy, a nedalo se na ničem domluvit. Přece musí existovat nějaká základní shoda, ať vládne ODS, nebo ČSSD. Teď mám pocit, že se to mění; kraje – soudím podle rozhovoru s šéfem jejich asociace Michalem Haškem – mají dnes velmi realistické názory a s ministrem Hegerem by se mohly domluvit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.