Lidovky.cz

Na českých ambasádách končí obchodní radové, místo ztratí i úředníci

Česko

  18:15
PRAHA - Z českých ambasád po celém světě zmizí obchodně-ekonomické úseky, v jejichž rámci měli experti ministerstva průmyslu a obchodu pomáhat tuzemským podnikatelům s obchodováním v dané lokalitě. V některých oblastech se budou propouštět úředníci.

Ilustrační foto foto: Reprofoto

Ministerstvo zahraničí se totiž rozhodlo vypovědět resortu průmyslu a obchodu dohodu a nadále si ekonomickou agendu na zastupitelských úřadech zajišťovat samo. Ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS tvrdí, že kroku resortu zahraničí nerozumí a že to může do budoucna negativně ovlivnit český export. Představitelé resortu zahraničí naopak mluví o úsporách, zefektivnění práce a odstranění "dvojího řízení".

Svazu průmyslu a obchodu se rozhodnutí nezamlouvá. Podle svého předsedy Jaroslava Míla chtějí téma přednést premiéru Nečasovi a na jednání tripartity.

Zahraničí: Končí dvojí řízení
Podle smlouvy z roku 2000 platilo ministerstvo průmyslu resortu zahraničí zhruba 85 až 100 milionů korun ročně. Na zastupitelských úřadech pak byl obchodní rada navržený ministerstvem průmyslu, který měl pomáhat podnikatelům se zprostředkováním obchodních kontaktů. Z rozhodnutí resortu zahraničí takové lidi nahradí "diplomatičtí pracovníci pověření ekonomickou agendou" a především vybíraní ministerstvem zahraničí. Ti budou mít zpravidla i jiné diplomatické úkoly, než se starat o exportní politiku. Nově navíc budou podléhat šéfovi daného zastupitelského úřadu.

"Od roku 2000 existoval systém, kdy tím, že šlo o průnik dvou ministerstev, vzniklo takzvané dvojí řízení a jakási šedá zóna, kdy si řada lidí mohla pohodlně žít a nedělat žádnou velkou práci. Má se tedy udělat nějaká přesná linka mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu, aby měl každý svého šéfa. Pokud má diplomacie dělat, co má, musí mít jedno vedení," líčí náměstek šéfa TOP 09 a resortu zahraničí Karla Schwarzenberga Tomáš Dub z ODS. "Když chceme ušetřit, můžeme buď zavřít ambasády, nebo snížit počty lidí. Nějaké ambasády se zavřely, což nebyl příliš pozitivní signál hlavně směrem do daných států. Takže je výhodnější snížit stavy," dodal.

Podle strategie ministerstva zahraničí budou zastupitelské úřady rozděleny do tří kategorií. Mezi "prioritní", kde se budou ekonomickou agendou zabývat více než dva lidé, patří jen Moskva, Peking, Dillí, Hanoj, Káhira a Varšava.

Ekonomický expert ODS Martin Kocourek

"Standardní" kategorii úřadů, ve kterých bude mít obchodně - ekonomickou agendu na starosti jeden z diplomatů, patří osmapadesát států, například Damašek, Pretoria, Sydney, Mexiko, Washington či Soul. Ve třetí kategorii bude 14 míst, kde nebude speciálně vyčleněn nikdo a ekonomická agenda bude součástí práce zástupce vedoucího úřadu. To se týká třeba Pchjongjangu, Tbilisi, Sao Paula, Los Angeles, Šanghaje či Bejrútu. Ministr průmyslu Martin Kocourek krok resortu zahraničí kritizuje. "Může dojít k oslabení podpory obchodu a průmyslu, která byla poskytována v tom smyslu, že se naši exportéři mohli obracet na někoho, kdo jim byl schopen poskytnout relevantní informace týkající se jejich záměrů," míní. "Agendu, která byla zaměřena na zahraniční obchod, nebude v podstatě buď dělat nikdo, anebo to budou dělat lidé, kteří k tomu od nás nejsou připravováni," doplnil.

Průmysl: Zapojíme Czech Trade
Situaci chce Kocourek řešit větším zapojením státní agentury pro podporu exportu Czech Trade. Už loni se s ohledem na rušení některých ambasád přesouvaly pobočky agentury, aby v místech bez zastoupení působily. Nyní hodlá Kocourek na další posílení agentury použít 85 milionů, které nebudou posílat ministerstvu zahraničí na ambasády. Konkrétní plán chce Kocourek představit zhruba za měsíc.

Šéf svazu průmyslu a obchodu Míl ale pokládá i to za nedostatečné. Podle něj byla původní dohoda s oběma resorty jiná. "Toto peníze státu neušetří, bude to nákladnější a méně efektivní. Může to mít dopad na zajištění exportu. Zástupci Czech Trade nad sebou zase nemají diplomatický deštník a v některých zemích se bez diplomatického pasu neobejdete," tvrdí Míl.

Podle něj je pro podporu exportu v zahraničí třeba vytvořit "organizaci nepodléhající tlaku politiků v jakýchkoli barvách". Ta by mohla vzniknout třeba sloučením agentur Czech Trade a Czech Invest. Podle Kocourka to ale bude možné až po roce 2013.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.