Lidovky.cz

Vedení IKEMU otočilo: dva protestující lékaře bere zpět

Česko

  16:35aktualizováno  19:30
PRAHA - Vedení pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) změnilo názor a podmínečně vezme zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie Davida Kleina a Ivana Matiu, kteří se připojili k protestní akci Děkujeme, odcházíme. Vedení IKEM to odůvodnilo zájmem pacientů.

Skalpel? Není třeba. Chirurgové v pražském Institutu pro klinickou a experimentální medicínu (IKEM) poprvé v Česku voperovali umělou srdeční chlopeň, aniž by pacientku museli „rozříznout“. foto: Lidové noviny

Původně je přijmout nechtělo s odkazem na probíhající restrukturalizaci a zefektivnění práce v IKEM. Matia ale naznačil, že ve skutečnosti to může být msta ze strany nemocnice za to, že odhalil údajnou plagiátorskou aféru v IKEM.

K TÉMATU

"Vedení IKEM se po jednání s oběma dotčenými účastníky protestní akce 'Děkujeme, odcházíme' rozhodlo Dr. Kleina a Dr. Matiu podmínečně přijmout zpět do pracovního poměru. Vedení IKEM učinilo krok směřující k uklidnění vypjaté situace na Klinice transplantační chirurgie tak, aby neměla vliv na důvěru jejích pacientů. Oběma lékařům byla nabídnuta termínovaná pracovní smlouva do konce roku, kterou přijali," sdělil mluvčí IKEM David Vondruška.

Klein v pátek oznámil, že žádosti všech ostatních lékařů, kteří v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme podali výpovědi, nemocnice přijala. "Klinika neprochází žádnou restrukturalizací, nemá za nás náhradu, ani na naše místa nevypsala výběrové řízení. Personální náměstek nám výpovědi předal bez udání důvodu," uvedl Klein.

Heger: Odejde jen pět procent protestujících
Celkově se do nemocnic po ukončení protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme nevrátí jen asi pět procent z 3 800 lékařů, kteří podali výpověď, řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Jen velmi málo lékařů, mezi nimi například i šéf lékařských odborů Martin Engel, se nevrátí na své místo, protože už je obsazeno. Většina se tedy přesouvá do jiných nemocnic, někteří zamířili i do ciziny.

Leoš Heger

"My úplně přesný přehled nemáme, jenom víme, že ta virtuálně ohrožená funkčnost nemocnic nebude, a jsou údaje o jednotlivcích v jednotlivých nemocnicích, kteří se nevracejí," řekl Heger.

Většina lékařů už v průběhu akce, kdy ještě nebylo zdaleka jisté, že vláda jejich platové požadavky alespoň částečně vyslyší, přiznávala, že si nové místo nehledají. "Nechceme odejít z nemocnic, chceme odejít jen z tohoto špatného systému financování," řekla tehdy za všechny místopředsedkyně lékařských odborů Jana Vedralová.

NA KLADNĚ ODCHÁZÍ ŠEST  NEUROLOGŮ, ODDĚLENÍ ČEKÁ KRIZOVÝ STAV

V kladenské nemocnici nestáhlo své výpovědi šest neurologů, pracovní poměr jim pondělkem končí. Nemocnice za ně musí najít náhradu. Oddělení bude zatím provozováno v krizovém režimu, řekl mluvčí krajských nemocnic Patrik Tomšů. Původně chtělo odejít celkem sedm neurologů, jedna lékařka si ale později vše rozmyslela.

Mezi odcházejícími lékaři jsou i dosavadní primář neurologického oddělení Ctirad Lakomý a šéf kladenských lékařských odborářů a současně krajský koordinátor Lékařského odborového klubu Jiří Sedlák.

Na neurologickém oddělení dosud pracovalo 11 lékařů, nemocnice přijala jednu novou lékařku. Podle Tomšů jde o erudovanou odbornici se dvěma atestacemi. "Takže tady zůstane pět lékařů, což je pochopitelně pro zajištění chodu oddělení tak, jak fungovalo, nedostatečné," řekl jeden z kladenských lékařů, který si nepřál být jmenován. Tomšů uvedl, že nemocnice bude nyní intenzivně hledat nové neurology. "Nastupuje krizové řízení, provoz oddělení ale bude zajištěn," poznamenal.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.