Lidovky.cz

ČT chce stíhat Vojenskou policii kvůli pátečnímu zásahu

Česko

  11:42
Česká televize (ČT) podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli pátečnímu zásahu Vojenské policie v budově zpravodajství. Domnívá se, že mohl být spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. ČTK to dnes řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Podle něj televize požaduje po Vojenské policii také navrácení všech zabavených věcí několika redaktorů.

Zásah policie v České televizi foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Podle Štichy televize požaduje po VP navrácení všech zabavených věcí redaktorů. ČT zároveň podává žádost k přezkoumání postupu policie na státní zastupitelství a podnět vrchnímu státnímu zastupitelství k přezkoumání postupu státního zástupce, který měl postup VP dozorovat, uvedl mluvčí.

Podle Štichy si VP odnesla věci tří redaktorů - Karla Rožánka, Richarda Samka a Luboše Rosího. Kromě počítačů šlo i o diskové nosiče, dokumenty, osobní věci, diáře a fotografie.

"Budeme žádat, aby policie vyvrátila velmi vážné podezření, že celá tahle akce by byla pouze zástěrkou pro to, aby se mohli dostat k počítači a dokumentům Karla Rožánka, který má rozpracovanou celou řadu závažných kauz jak na ministerstvu obrany, tak v armádě," dodal Šticha.

Mluvčí Městské státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová dnes ČTK řekla, že státní zástupce podal návrh na vydání soudního příkazu k prohlídce. "V žádném případě ale nedal pokyn Vojenské policii ke konkrétnímu způsobu prohlídky v prostorách České televize. Vlastní realizace prohlídky je zcela v kompetenci Vojenské policie," uvedla. Podle advokáta Davida Uhlíře musela VP ze zákona dbát na to, aby zásah "nepřekročil míru nezbytnou k dosažení účelu plněného úkolu".

Zenklová zareagovala i na slova vedoucí kanceláře náčelníka VP Michaely Cvanové z pátečního pořadu ČT Události, komentáře. Cvanová v něm hovořila také o událostech, které pátečnímu vniknutí maskovaných a ozbrojených policistů do budovy ČT předcházely. Ve čtvrtek totiž několik příslušníků VP zapečetilo kacelář několika redaktorů.

Čtěte také

Cvanová v Událostech, komentářích řekla, že tak jednali na "klasický ústní příkaz státního zástupce". "Samozřejmě je to v souladu s trestním řádem," prohlásila Cvanová. Zenklová její slova popřela. "Státní zástupce Vojenské policii nevydával žádný pokyn k zapečetění kanceláře, neboť tento pojem trestní řád nezná," řekla Zenklová.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) již postavil mimo službu šéfa VP Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu.

Desítka vojenských policistů, v kuklách a se samopaly, vtrhla v pátek večer do budovy zpravodajství České televize. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Téměř pět hodin prohledávali jednu z kanceláří, odkud před půlnocí odnesli pytle s technikou a dokumenty tří redaktorů.

Podle Štichy soudce Kryštof Nový v dokumentu, který si vojenští policisté přinesli, povolil zásah v jakémkoliv rozsahu. Podle mluvčího VP Jana Čermáka se policisté snažili "zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace".

Trestní oznámení dnes podal také předseda Strany zelených Ondřej Liška. V oznámení, které rozeslal médií uvádí, že VP se podle dostupných informací mohla dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, loupeže, vydírání, neoprávněného nakládání s osobními údaji nebo porušení tajemství dopravovaných zpráv, případně porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.