Lidovky.cz

Vojenská policie byla opět v ČT. Bez samopalů vracela dokumenty

Česko

  12:03aktualizováno  16:28
PRAHA - Představitelé Vojenské policie vratili České televizi část věcí, které zabavili při pátečním ozbrojeném zásahu v redakci zpravodajství.

Vojenská policie vrací zabavené dokumenty ČT foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Za zavřenými dveřmi teď pod dozorem právníka ČT Martina Elgera a tří redaktorů, kterým materiály vzali, vrací počítače a část spisů, které nesouvisí s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka," informoval před polednem redaktor LN. Asi po hodině vojenská policie budovu ČT opustila.

"Přivezli sedm pytlů z osmi, které zabavili. Nadále si ponechali několik dokumentů, které považují za důležité a chtějí je ještě zkoumat," upřesnil. Podle ČT se jedná o několik set kazet.

V úterý večer byl kvůli formě zásahu odvolán Pavel Mareček, který páteční akci velel. Kromě něj už dříve ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) postavil mimo službu náčelníka Vojenské policie Vladimíra Ložka a dva důstojníky odpovědné za zásah.

K tématu

Policisté v pátek večer prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili při tom věci všech tří televizních zpravodajů. Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Podle státního zástupce Vojenská policie při zásahu v televizi pochybila. Zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace.

Opozice chce svolat mimořádnou schůzi
Kauza se v úterý dostala i na půdu parlamentu. Opozice ve sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo ministr obrany Alexandr Vondra (oba ODS) vysvětlovali okolnosti pátečního zásahu. Sněmovna ovšem její požadavek zamítla.

Vojenská policie vrací část zabavených dokumentů ČT.

KSČM už ohlásila, že se kvůli tomu bude snažit vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě.

Opoziční ČSSD ve středu oznámila, že se rozhodla vyvolat mimořádnou sněmovní schůzi, na které by poslanci měli zásah Vojenské policie v ČT probrat.

Žádost o mimořádnou schůzi musí podepsat nejméně 40 poslanců, sociálních demokratů je 56. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) bude muset schůzi svolat do deseti dnů od doručení žádosti. Sněmovna ale potom nemusí schválit její program.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.