Lidovky.cz

'Evakuované' Čechy z Japonska čeká na letišti kontrola radiace

Česko

  17:26
PRAHA - Pasažéři dvou českých vojenských speciálů, kteří přiletí nad ránem z Japonska do pražských Kbel, projdou kontrolou radiace. A to i přesto, že Červený kříž označil hlavní město Tokio, odkud se česká letadla vznesla ve 14:00 středoevropského času, z hlediska radiace za zcela bezpečné.

Měření radiace v Japonsku foto: Reuters

Armáda nepředpokládá, že by zjistila zvýšenou radiaci. Opatření je pouze preventivní, řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Na kbelském letišti přivítá "evakuované" Čechy, Korejce, Poláka a Bulhara 16 vojáků chemické brigády z Liberce, kteří provedou dozimetrickou kontrolu a v případě potřeby i deaktivaci, řekla mluvčí.

Čtěte také

Japonsko po zemětřesení čelí havárii jaderné elektrárny Fukušima 1, radiace hrozí podle dosavadních informací pouze v jejím bezprostředním okolí. Specialisté přesto podle Růžičkové vybudují k případnému zákroku na letišti ve Kbelích jednu dekontaminační soupravu. Nemá informace o tom, že by spolu s chemiky na 106 cestujících čekali i lékaři.

Zbytečná panika
Případné zvýšení radioaktivity v Japonsku vyvolalo u řady lidí v Česku paniku. Podle šéfa Grémia majitelů lékáren Marka Hampla se v lékárnách od rána ptají po jodových tabletách, chtějí je koupit, telefonují nebo chodí osobně. "Preventivní užívání jodových tablet postrádá smysl. Užívají se pouze, pokud by byl vyhlášen stav radiačního nebezpečí," řekl Hampel a potvrdil, že některé lékárny mají tyto přípravky ještě na skladě, v současné situaci ale není důvod je užívat.

Do zemětřesením postižené země vyslala letouny armáda v úterý večer potom, co se premiér Petr Nečas dohodl s ministry, že speciály odvezou ženy a děti a také část výpravy České filharmonie. Zájem o odlet z ostrovního státu byl podle ministerstva zahraničí velký, řada lidí ale nakonec cestu odřekla nebo na letiště nepřišla. Nevyužito tak v letadlech zůstalo celkem 25 míst.

Čtěte více

Na palubě cizinci i část České filharmonie
Na palubách jsou také cizinci, dva občané Slovenska, jeden člověk z Polska, jeden z Bulharska, jeden Korejec s vazbami na Česko a japonští rodinní příslušníci evakuovaných. Ve speciálech bylo 11 dětí a jedna těhotná žena, sdělil český diplomat v Tokiu Martin Bašta.

Místo se dostalo i na necelou polovinu výpravy České filharmonie, všech jedenáct žen z výpravy a třicítku mužů. Zbývající ze 106 členů filharmonie budou čekat, zda se speciály otočí. Zamluvené mají také letenky komerčním letem na neděli.

Letouny letěly do Japonska prázdné, humanitární pomoc nevezly. Japonsko nechce jinou pomoc než přes Evropskou unii, upřednostňuje finanční příspěvek. Kolik Česká republika zemi poničené zemětřesením a ničivou vlnou cunami dá, zatím není rozhodnuto. Je pravděpodobné, že o výši příspěvku rozhodne vláda ve čtvrtek na svém pravidelném zasedání.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.