Lidovky.cz

Vítkovští žháři u soudu neuspěli. Dohromady dostali 84letý trest

Česko

  9:51aktualizováno  10:13
OLOMOUC - Olomoucký vrchní soud snížil Ivo Müllerovi trest za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku z 22 na 20 let. Zbylé trojici extremistů soud potvrdil výjimečné tresty udělené ostravským krajským soudem od 20 do 22 let, proti kterým se muži odvolávali.

Obvinění žháři z Vítkova v soudní síni. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

David Vaculík a Jaromír Lukeš byli odsouzeni k 22 letům vězení, Václav Cojocaru dostal dvacetiletý trest. Všichni čtyři byli odsouzeni za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu a poškozování cizí věci.

Mladíci žádali odvolací soud, aby kauzu vrátil k doplnění dokazování na kraj. Dovolávali se nižších trestů i změny právní kvalifikace na obecné ohrožení. Hájili se tím, že nevěděli, že je dům obývaný, nejeli do Vítkova vraždit a vražedný úmysl jim nebyl prokázán. Podle žalobkyně je naopak pro jejich odsouzení za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu dostatek důkazů.

Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Do oken hodili zápalné láhve. Dům začal okamžitě hořet. Tři lidé byli zraněni, nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálie. Dítě bylo popáleno na 80 procentech těla a přišlo o tři prsty na rukou.

Hlavní události kolem útoku na domek Romů ve Vítkově na Opavsku

2009:
19. dubna - Žháři vhodili v noci na 19. dubna do domku devítičlenné romské rodiny ve Vítkově na Opavsku tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé
- nejvážněji dvouletá dívka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. S menšími zraněními vyvázli její sedmadvacetiletá matka a její třiatřicetiletý otec. Požár dům zcela zničil.
- Poraněný muž byl poté převezen do vězeňské nemocnice, zjistilo se, že se vyhýbal nástupu do vězení (byl dříve odsouzen za krádež či řízení automobilu bez oprávnění). Prezident Václav Klaus mu později udělil milost.

20. dubna - Vláda přijala opatření, jimiž chce stát bojovat proti pravicovému extremismu. Proti útoku protestovali nejen romští aktivisté.

Tehdejší eurokomisař Vladimír Špidla uvedl, že Evropská komise je znepokojena nárůstem násilí proti Romům v ČR i celé EU. Vládní zpráva o rok později zmínila útok ve Vítkově jako nejzávažnější případ z projevů extremismu v roce 2009.

22. dubna - Vedení vítkovské radnice vyhlásilo veřejnou sbírku na podporu rodiny. Humanitární sbírku vyhlásilo i občanské sdružení Vzájemné soužití.

29. dubna - Stav zraněné ženy se zlepšil, byla přeložena na běžné oddělení a poprvé se setkala se svými třemi dětmi. Čtvrté - dvouletá dívka - bylo stále ve velmi vážném stavu. O den později byl do domácího léčení propuštěn popálený muž.

12. srpna - Policie zadržela v souvislosti s útokem ve Vítkově 12 lidí, osm z nich bylo později propuštěno. Čtyři pravicové extremisty z Opavska a Bruntálska policisté obvinili z pokusu o vraždu s rasovým motivem. Byla na ně uvalena vazba. Podle pozdějších údajů byli obviněni příznivci krajní pravice Jaromír Lukeš a Václav Cojocaru z Opavy a Ivo Müller s Davidem Vaculíkem z Horního Benešova na Bruntálsku.

16. listopadu - Rodina z Vítkova se nastěhovala do domu v Budišově nad Budišovkou na Opavsku, který koupila z peněz od dárců. Celkem se na kontě sešlo 890.000 korun.

2. prosince - Lékaři propustili popálenou holčičku po osmi měsících do domácího léčení. Přišla o tři prsty na rukou a bude mít i další doživotní následky. Podrobuje se dalším operacím.

2010:
5. února - Policie navrhla na čtyři obviněné pravicové extremisty podat obžalobu. Státní zástupkyně čtveřici obžalovala z pokusu o rasově motivovanou vraždu, kterou chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

11. května - U Krajského soudu v Ostravě začalo hlavní líčení, trvalo do října. Jednání provázely neshody advokátů obviněných s předsedou senátu Miloslavem Studničkou, kterého kritizovali například kvůli údajně nezákonnému způsobu řízení výslechů. Obžalovaní se hájili mj. tím, že netušili, že domek je obydlený. Podle obhájců prý nechtěli zabíjet. V závěru líčení v říjnu se dva z nich, Müller a Cojocaru, poškozeným omluvili.

20. října - Krajský soud uložil výjimečné tresty: David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš mají jít do vězení na 22 let, Václav Cojocaru na 20 let. Mají také platit mnohomilionové odškodné. Všichni obžalovaní se proti rozsudku odvolali.

2011:
18. března - Vrchní soud v Olomouci snížil Ivo Müllerovi trest za žhářský útok z 22 na 20 let. Ostatním třem odsouzeným tresty udělené krajským soudem potvrdil.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.