Lidovky.cz

ČSSD povede Sobotka, jeho rival Hašek je místopředsedou

Česko

  20:14aktualizováno  19. března 0:38
BRNO - Novým předsedou ČSSD byl na brněnském sjezdu zvolen dosavadní úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka, který tak ve volbě porazil svého protikandidáta Michala Haška. Jihomoravský hejtman byl poté zvolen statutárním místopředsedou strany.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek na sjezdu ČSSD v Brně foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Sobotka uspěl až ve druhém kole volby, když v prvním mu vítězství nad jeho stranickým rivalem Haškem uteklo o jediný hlas. Ve druhém kole volby už jihomoravského hejtmana Haška porazil, když dostal od delegátů  304 hlasy.  

Sobotka mohl vyhrát již v prvním kole. Volební komise mu však  neuznala hlas, na kterém delegát zakroužkoval nejen pořadové číslo, ale i část jeho jména, a Haškovo pořadové číslo přeškrtl.

Druhému kolu vzhledem k těsnému výsledku kola prvního předcházela značná nervozita v táborech obou kandidátů. Předsedající dokonce na několik desítek minut přerušil sjezdovou diskusi. Většina delegátů totiž byla v kuloárech.

Ve volbě statutárního místopředsedy zvítězil s 363 hlasy Michal Hašek nad Lubomírem Zaorálkem. David Rath a Zdeněk Škromach z volby 1. místopředsedy odstoupili.

Volba nebyla jednoduchá. Nominováni byli kromě Haška a Zaorálka, který patří ke stoupencům Sobotky, také Zdeněk Škromach a David Rath. Škromach se během nominačního projevu vzdal kandidatury v Haškův prospěch a Sobotku obvinil z toho, že nedodržel slib, který dal před svým zvolením - že bude chtít mít v této funkci Haška. Rath se vzdal nominace naopak ve prospěch Zaorálka. Spory kolem obsazení postu prvního místopředsedy tak příliš neladí se slovy Sobotky i Haška o jednotné ČSSD. Oba tito členové nejužšího vedení ale ujišťují o tom, že dokáží spolupracovat.

Padala i slova o dobytku

Zjitřenou atmosféru na sjezdu ještě více rozdmýchal europoslanec Richard Falbr, který v diskusi poděkoval Haškovi za jeho vystoupení po volbě předsedy a naopak o Škromachovi řekl, že se "zachoval jako dobytek". Škromach uvedl, že byli s Falbrem dlouhodobí kamarádi a za pár dnů to odejde jako emoce. "On je trošku rozrušený," řekl. Soudí, že straně pomohlo, že Hašek byl zvolen prvním místopředsedou.

Více čtěte zde

"Nemyslím si, že by v sociální demokracii měly být dva tábory. Tady je jedna sociální demokracie a předpokládám, že kolega Hašek bude loajální vůči předsedovi sociální demokracie tak, jak to koneckonců říkal tady na sjezdu," komentoval Haškovu volbu Sobotka Také Hašek je přesvědčen o tom, že budou ze Sobotkou tvořit silný tandem.

Starý funkcionář Sobotka

Sobotka je se stranou spjat od jejích samotných nových začátků v roce 1989. Od roku 2003 je člen Předsednictva ČSSD, od jara 2005 až dosud byl statutárním místopředsedou strany. Po odstoupení Stanislava Grosse v roce 2005 stranu přes půl roku vedl, stejně jako o pět let později po pádu Jiřího Paroubka.

Premiér Petr Nečas (ODS) nepředpokládá, že zvolení Bohuslava Sobotky předsedou ČSSD bude pro opoziční stranu znamenat odklon od "politiky populismu". Zvolení Sobotky šéfem sociálních demokratů podle něj není překvapením.

Haškův titul

Nejasnosti kolem titulu JUDr., který získal Michal Hašek na fakultě v šestitisícovém slovenském městě Sládkovičovo, vedly senátora Vladimíra Drymla (ČSSD) k výzbě jihomoravskému hejtmanovi ke stáhnutí kandidatury na předsedu sociální demokracie

 Fakultu už dřív za údajně nestandardní podmínky studia opakovaně kritizovali čeští akademici.

ČSSD nyní bude mířit více doleva směrem ke komunistům, míní šéf poslaneckého klubu Top 09 Petr Gazdík. Ministr dopravy a vlivný muž Věcí veřejných Vít Bárta naopak doufá, že vláda nyní bude moci s opozicí navázat zodpovědnou debatu o chystaných reformách.

Výsledek volby prý pro Nečase není překvapením, protože se Sobotka "mezi špičkami sociálních demokratů pohybuje již řadu let". Předseda vlády a ODS se však vzápětí pustil do kritiky svého opozičního protějšku. "Nepředpokládám, že v ČSSD dojde pod novým předsedou k odklonu od politiky populismu," uvedl Nečas.

"Přesto jsem připraven s demokratickou opozicí trpělivě jednat o připravovaných reformách a dalších krocích, které chystá vládní koalice," dodal předseda vlády.

InsertSingleVideo

S gratulací se připojil i ministr vnitra Bárta. "Doufám, že nyní nastane zodpovědná debata nad důchodovou i zdravotní reformou bez potřeby být apriori proti," zveřejnil na své stránce na sociálním serveru Facebook.

Strana musí přejít do útoku

Sobotka se ve svém kandidátském projevu opřel do současné pravicové koalice. "Jejím cílem je privatizace veřejného sektoru. Hrozí, že nastartuje řadu nevratných změn v oblasti důchodového spoření," varoval.

Sobotkův 'škraloup'

Nově zvolený předseda ČSSD má na své pověsti také škraloup v podobě nákupu bytu z poslaneckých náhrad. V roce 2009 se přiznal, že na byt v Praze Stodůlkách za sedm milionů částečně našetřil také z náhrad. "Neznám politika, který plat a náhrady odděluje," řekl tehdy Sobotka.

"Sociální demokracie se musí dostat z defenzívy, je to absolutně klíčová věc," konstatoval Sobotka. V projevu vyzdvihl úspěšné skandinávské země, které srovnal s "poraženými" jako Irsko a Řecko, kde vládly pravicové strany.

Sociální demokraté podle Sobotky musí přijít se sociálně spravedlivými reformami, podpořit investice do vzdělání, výzkumu a infrastruktury. Stejně tak by se měli přihlásit k vyrovnanému rozpočtu a důsledně bojovat s korupcí. "Musíme přesvědčit občany, že jejich peníze nemizí k korupčních kanálech," vyzval.

"Nesmíme sedět se založenýma rukama a čekat, že nám Nečas, Bárta a Kalousek přinesou volební vítězství," řekl Sobotka. Podle něj ČSSD musí do tvorby svého programu zapojit levicové intelektuály jako jsou Jan Keller nebo Jiří Pehe.  

Vizitka Bohuslava Sobotky

Narozen: 23. října 1971 v Telnici u Brna (okres Brno-venkov), na počátku osmdesátých let se přestěhoval s rodinou do Slavkova u Brna (okres Vyškov).

Rodinný stav: ženatý, manželka Olga, syn David (2003), syn Martin (2009)

Vzdělání: ZŠ Tyršova Slavkov u Brna, 1986-1990 Gymnázium v Bučovicích, 1990-1995 Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně.

V roce 1996 zvolen poprvé do Poslanecké sněmovny na kandidátce ČSSD za Jihomoravský kraj. Opětovně zvolen poslancem za ČSSD v letech 1998, 2002 a 2006.

Člen rozpočtového výboru PS (1996-2002), člen mandátového a imunitního výboru (1996-1998), předseda podvýboru RV pro finanční a kapitálové trhy (1998-2001), předseda dočasné komise Poslanecké sněmovny pro důchodovou reformu (2001), ministr financí (7/2002-9/2006), místopředseda vlády (10/2003-8/2004, 4/2005-9/2006) a od 9/2006 předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny.

Člen městského zastupitelstva ve Slavkově u Brna (od roku 1998).

Politické aktivity: Jako člen ČSSD od prosince 1989 se podílel na obnovení činnosti ČSSD v Brně a na okrese Vyškov. Spoluzakládající člen Mladých sociálních demokratů (1990).

Předseda poslaneckého klubu ČSSD (5/2001-7/2002), předseda Jihomoravské krajské organizace ČSSD (2001-2002), člen Předsednictva ČSSD (od 2003), předseda poslaneckého klubu ČSSD (od 1/2009).

Zájmy a koníčky: Historie (zejména domácí dějiny 15-17 století), literatura (česká a světová sci-fi, detektivky), cestování, film, synové.

Odborné zaměření: Veřejné finance, legislativa v oblasti daní, finančních trhů, státního a územních rozpočtů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.