Lidovky.cz

Soudní poplatky za civilní spory se zvýší, shodla se sněmovna

Česko

  19:43
PRAHA - Sněmovna podpořila vládní návrh na zvýšení poplatků za občanská soudní řízení. Patří podle kabinetu k nejnižším v Evropě. Poplatky by nově neměly platit oběti domácího násilí. Naopak by byly zavedeny za žaloby na stát.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. foto: ČTK

Někteří opoziční poslanci namítali, že vyšší poplatky ztížil lidem možnost dosáhnout svých práv. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) tomu tak ale nebude. Novelu nyní posoudí ústavně právní výbor. Bude na to mít měsíc.

Vláda argumentuje pro zvýšení poplatků tím, že na rozdíl od platů deset let nerostly. Činnost justice je podle Pospíšila a drahá a kdo ji využívá, měl by se na nákladech částečně podílet. Vyšší poplatky by také mohly omezit podávání bezdůvodných žalob, řekl ministr. Očekává, že se o každé položce povede debata ve výboru.

Novela o bezplatné právní pomoci
Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) se pozastavoval nad tím, že zatímco nyní jsou zdarma žaloby na nesprávný úřední postup, nově by byly za 2000 korun. Podle Pospíšila ale právě v této oblasti lidé podávají šikanózní návrhy s cílem úřední řízení prodloužit.

Na námitky opozice, podle které by někteří lidé nemuseli na poplatky mít, Pospíšil odpověděl, že na jejich výši ještě neslyšel nikdy stížnost. Podotkl ale, že vysoké jsou ceny advokátů; do konce roku by mělo ministerstvo dokončit návrh zákona o bezplatné právní pomoci.

Co se zvýší

Podle novely by v budoucnu měli lidé zaplatit za zahájení soudního řízení, ve kterém jde o nižší než dvacetitisícovou finanční částku, 1000 korun. Doposud platí 600 korun za spory do 15.000. Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu má stát 800 korun.

U soudních řízení o nemovitosti navrhlo ministerstvo zvýšit poplatek ze současných 3000 na 5000 korun, u jednání o podniku z 10.000 na 15.000.

Dražší by měl být například také zápis do obchodního rejstříku. V současné době platí podnikatelé 5000 korun, v budoucnu by to mohlo být o 1000 korun více. V případě zápisu akciové společnosti by pak měl být dvanáctitisícový poplatek.

Cílem novely je podle ministerstva motivovat lidi k tomu, aby své spory řešili mimosoudně. V případě, že strany v průběhu řízení dohodnou, mělo by jim být podle návrhu vráceno 80 procent poplatku. Podle úřadu to pomůže ulehčit přetíženým soudům.

Vláda jednala o zvýšení soudních poplatků už loni v únoru. Tehdejší kabinet Jana Fischera však návrh odmítl. Část ministrů totiž nevěřila, že důvodem zvýšení poplatků jsou jen náklady na soudní řízení. Myslela si, že by poplatky mohly mít regulační účinek, tedy bránily by části občanů v přístupu k dovolání se práva.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.