Lidovky.cz

Odpůrci sčítání se šikují na internetu

Česko

  7:00
PRAHA - Zatímco statistici označují sčítání lidu za nezbytný průzkum stavu společnosti, geometrickou řadou přibývá těch, kteří projekt považují za nepřehledný, drahý a nezvládnutý. Asi nejhlasitější protest zazněl minulý čtvrtek z Brna. Jedna z místních studentek Klára Burešová podala proti sčítání lidu stížnost rovnou k Ústavnímu soudu.

Sčítání lidu 2011 foto: ČSÚReprofoto

"Stěžovatelka se domáhá vydání předběžného opatření, aby ČSÚ pozastavil úkony kolem sčítání lidu. Považuje projekt za protiústavní. Chce také, aby byl zrušen zákon o sčítání," řekl mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Soud by podle něj měl rozhodovat v následujících týdnech. "Zatím se zkoumá, jestli stížnost splňuje právní náležitosti," uvedl Göttinger.

Návod na sčítání

Podle advokátky Kláry Samkové, která Burešovou zastupuje, je zákon o sčítání lidu v rozporu s Listinou základních práv a svobod. "Průzkum je to drahý. Některé otázky v něm jsou nesmyslné, jiné dokonce nactiutrhačské," podotkla Samková.¨

Jak rozhodne soud?
Pokud se soud stížností bude zabývat a ve prospěch Burešové rozhodne, Český statistický úřad by musel se sčítáním lidu skončit. "V moci soudu je i zrušit tento zákon," podotkl Göttinger.

ČTĚTE TAKÉ

Řada odborníků stížnost nepovažuje za opodstatněnou. "Osobně si myslím, že letošní sčítání lidu žádným zásahem do ústavou zaručených práv není," řekl expert na ústavní právo z právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela.

Se sčítací komisařkou

Skupina odpůrců průzkumu se začala formovat už i na sociální síti Facebook. Desítky lidí tu vyzývají k bojkotu sčítání. Navrhují, aby nikdo sčítací arch nevyplňoval, ale odevzdal ho popsaný jedinou větou: Bojkot sčítání ovčanů. "Pokud vycházíme z tvrzení, že žijeme v demokratickém uspořádání společnosti, pak i takto vyplněný formulář je vyplněn správně. Vyjadřuje svobodný názor jedince," napsal jeden z účastníků diskuse.

Řada otázek
Jistá dávka nedůvěry k projektu pramení i z množství nezodpovězených otázek. Většina lidí například neví, jestli má po odevzdání formuláře nárok na potvrzení. "Přišla k nám sčítací komisařka, převzal jsem archy a chtěl jsem vědět, kdo mi potom potvrdí, že jsem je vyplnil a správně předal. Nedokázala mi odpovědět," zlobil se například Zdeněk Hříbal z Prahy 5.

Podle mluvčího projektu Ondřeje Kubaly to komisařka vědět měla. Byla by to totiž právě ona, kdo by při další návštěvě mohl potvrzení vydat. "Druhou možností je vyplnit formulář na internetu. Po odeslání se potvrzení automaticky generuje," vysvětlil Kubala.
Sečíst se chtějí i Sparťané Sčítání lidu nemá jen odpůrce.

Existují skupiny, které jej berou jako příležitost pro zviditelnění. Prostřednictvím průzkumu se například snaží dosáhnout registrace příznivci jediismu. Tedy duchovního směru, který je založený na filozofii rytířů Jedi, postav z americké filmové série Star Wars. Na Facebooku je jich už skoro čtyřicet tisíc.
K poctivému vyplňování formulářů vybízejí na internetu i fanoušci fotbalové Sparty. Doufají, že když příznivci klubu do nepovinné kolonky "národnost" vyplní "sparťanská", zjistí skutečnou sílu fanklubu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.