Lidovky.cz

Klaus prominul trest muži, který postřelil zloděje

Vraždy

  11:14
PRAHA - Prezident Václav Klaus prominul zbytek trestu odnětí svobody za pokus o vraždu Karlu Baštovi. Majitel sběrny surovin střílel na údajné zloděje a dva lidi zranil, soud ho poslal na šest let do vězení.

Prezident Václav Klaus představil v Norimberku svou novou německou knihu Europa? foto: ČTK

Případem se zabýval i Nejvyšší soud, který ve stanovisku vymezoval rozdíl mezi vraždou a mírněji trestaným zabitím v případě útoku okrádaného člověka na zloděje. O udělených milostech informoval mluvčí prezidenta Radim Ochvat, prezident omilostnil i osm dalších lidí.

Čtěte také


Klaus trest prominul s podmínkou
Bašta předloni v Ivančicích na Brněnsku použil zbraň proti skupince mladých lidí, z nichž někteří se vloupali do jeho sběrny surovin. Majitel sběrny střílel na již ujíždějící vozidlo, kde podle něj byli zloději. V něm jedoucí mladou ženu tehdy výstřel z brokovnice připravil o zrak.

Klaus prominul Baštovi zbytek trestu s podmínkou, že se v příštích pěti letech nedopustí trestného činu. "Prezident přihlédl k dosavadnímu řádnému životu jmenovaného, který v místě bydliště požívá dobré pověsti. Pan Bašta se skutku dopustil v afektu při ochraně svého majetku a dobrovolně se výrazně finančně podílel na zmírnění jeho následků," uvedla prezidentská kancelář ve zdůvodnění milosti. Klaus prý přihlédl i k tomu, že Bašta část trestu již vykonal, v minulosti nebyl trestán a žádost o milost podpořil i starosta Ivančic.

Bašta si z trestu odpykal jen tři měsíce
Bašta nastoupil do věznice v Rapoticích letos v lednu, takže si dosud odpykal z trestu asi tři měsíce. Jeho odsouzení ale vyvolalo na Ivančicku vlnu nevole. Petici za jeho propuštění podepsalo již více než 3000 lidí. Petice měla být předána prezidentovi. V únoru mu Baštova rodina poslala žádost o milost.

"Pan prezident rozhodl v relativně krátké době. Ani jsme si nedělali velké naděje. Manžel nechtěl v žádném případě nikomu ublížit. Byla to nešťastná náhoda," řekla Baštova manželka Lenka. Podle ní těžce nesli odsouzení Bašty jeho synové ve věku 18 a 24 let, podle nichž byl verdikt nespravedlivý.

Karel Bašta, kterému prezident Klaus prominul zbytek trestu

Za Baštu se přimlouval i starosta Ivančic
Radost nad rozhodnutím Klause neskrýval ani starosta Ivančic a poslanec za KSČM Vojtěch Adam, jenž se připojil k lidem žádajícím milost pro Baštu. "Známe jej tady jako nekonfliktního, slušného a klidného člověka. Nikdo z nás nepochybuje o tom, že nechtěl střelbou nikoho zranit," zdůraznil Adam.

Krajský soud v Brně nejprve Baštu potrestal za pokus o vraždu šesti roky vězení. Vrchní soud poté rozsudek překvalifikoval na pokus o zabití a muži uložil trest tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Nejvyšší soud ale vyhověl dovolání Nejvyššího státního zastupitelství a případ do Olomouce vrátil k novému projednání. Při novém procesu pak Bašta znovu odešel od vrchního soudu s šestiletým trestem za pokus o vraždu.

Kdy se jedná o vraždu a kdy o zabití?
Podle stanoviska Nejvyššího soudu by měl být útočník souzen za vraždu, nikoliv za zabití v případě, kdy zloděj již krádež dokonal a je na útěku, případně prchá bez kořisti kvůli vyrušení. Jinak nadále platí, že člověk má právo bránit před zlodějem svůj majetek.


Prezident udělil ještě tyto milosti. Ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody.

1. Demba Demba, státnímu občanu Maliské republiky, prominul dvouletý trest vyhoštění uložený za výtržnictví. Přihlédl k tomu, že jmenovaný by v důsledku odsouzení musel opustit ČR a zanechat zde svoji manželku, která má české státní občanství. Pan Demba žije v ČR již 5 let a nebyl v minulosti na území ČR trestán.

2. MUDr. Václavu Dvorskému prominul zbytek trestu odnětí svobody uložený za ublížení na zdraví. Přihlédl k jeho závažnému zdravotnímu stavu, pro který byl panu Dvorskému výkon trestu přerušen. Pan Dvorský dosud žil bezúhonným a společnosti prospěšným životem, téměř polovinu trestu již vykonal a v minulosti nebyl trestán.

3. Miloslavu Fraňkovi prominul zbytek trestu zákazu řízení motorových vozidel uložený za maření výkonu úředního rozhodnutí. Přihlédl k tomu, že pan Franěk body v bodovém hodnocení řidiče získal mimo jiné i za to, že nebyl při jízdě připoután bezpečnostním pásem. To však M. Franěk ze zdravotních důvodů nemohl učinit. Jmenovaný vozí syna, který je v invalidním důchodu. Peněžitý trest již uhradil.

4. Lence Herákové prominul trest odnětí svobody uložený za krádež. Přihlédl k tomu, že jmenovaná skutek spáchala na popud svého bývalého manžela, kterým byla dlouhodobě psychicky i fyzicky týrána. Nyní sama vzorně pečuje o své čtyři nezletilé děti, které by v případě jejího nástupu výkonu trestu musely být umístěny do dětského domova. Žádost podpořil i městský úřad v místě bydliště.

5. Janu Marešovi přeměnil trest odnětí svobody uložený za zanedbání povinné výživy zpět na trest obecně prospěšných prací. Přihlédl k tomu, že jmenovaný dlužné výživné již uhradil a manželé spolu nyní opět žijí ve společné domácnosti.

6. Davidu Hanuschovi prominul zbytek trestu odnětí svobody v trvání 51 dnů uloženého za krádež. Přihlédl k tomu, že ke skutku došlo před 12 lety a jmenovaný více než dvě třetiny trestu již vykonal. Pan Hanusch nyní již žije řádným životem a dlouhodobě se léčí.

7. Ing. Jiřímu Podhajskému prominul trest odnětí svobody uložený za úvěrový podvod. Přihlédl k jeho závažnému onemocnění, pro které je jmenovaný v plném invalidním důchodu. Pan Podhajský nebyl v minulosti trestán.

8. Podnikateli Ing. Jiřímu Kotíkovi, prominul zbytek trestu odnětí svobody uložený za podvod, a to pod podmínkou, že se jmenovaný po dobu 5 let od udělení milosti nedopustí trestného činu. Přihlédl při tom k tomu, že ke skutku došlo před čtrnácti lety, odsouzený v minulosti nebyl nikdy trestán, již jednou mu byl výkon trestu přerušen z důvodu stížnosti pro porušení zákona, kterou v prospěch odsouzeného podala ministryně spravedlnosti. Podobně se v jeho prospěch vyjadřuje i odborný posudek vypracovaný Národohospodářskou fakultou Vysoké školy ekonomické. Prezident též přihlédl ke složitým rodinným poměrům odsouzeného.
Podnikatel Kotík dostal desetiletý trest za podvody se škodou ve výši stovek milionů korun. Stížnost v jeho prospěch dala dříve tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Nejvyšší soud její stížnost zamítl jako neopodstatněnou, muž už byl nicméně z vězení propuštěn. Stížnost kritizoval i nástupce Kovářové Jiří Pospíšil.

                                                                  zdroj: ČTK, www.hrad.cz

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.