Lidovky.cz

Trápí nás podřízení, stěžují si policisté

Česko

  20:18
PRAHA - Každý pátý policista, který přijde k policejnímu psychologovi, má manažerské starosti. Trápí je jejich podřízení nebo si přijdou pro radu, jak jim šéfovat.
Škola vychovává budoucí policisty. Ilustrační foto

Škola vychovává budoucí policisty. Ilustrační foto foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Vyplývá to z výroční zprávy psychologů policie za loňský rok, kterou mají LN k dispozici. Podle ní psychologové měli 81 takových případů. Stále nejčastěji ale policisté přicházejí se svými osobními starostmi (v 63 procentech) jako rozvod či rozchod s partnerem nebo potíže s dětmi. A až na třetím místě jsou pak pracovní starosti jako propouštění, vztahy na pracovišti či problémy s kolegy.

Hlavní policejní psycholog Vladimír Voska to vysvětluje jednoduše. Podle něj se s pracovními potížemi svěřují jen málo, a to kvůli obavě, že by mohli narazit na střet zájmů.

Policie, ilustrační foto

"Rodinné starosti často neohrožují post toho příslušníka. Pokud by například v práci porušil zákon, tak se mně tím těžko pochlubí," řekl Voska.

Ne vždycky totiž mají policisté jistotu, že k nim bude policejní psycholog loajální. "Pokud by se mě některý z nich třeba svěřil, že bere drogy, tak budu před velkým dilematem, jestli ho mám nechat dál sloužit, nebo to oznámit jeho nadřízenému," dodává psycholog. Z dokumentu také plyne, že polovina uchazečů, kteří se hlásí k policii, neprojde vstupními psychotesty. "V průměru se to tak pohybuje už deset let. Nejde o nic jednoduchého, ale ani těžkého. K policii se hlásí kde kdo a my si musíme umět vybrat. Ne vždy se hlásí elita národa," komentuje Voska.

Uchazeči o uniformu musí projít i testy na agresivitu
Psychotesty zkoumají, jak člověk zvládá stres, jak je na tom s komunikací nebo psychickou zralostí.  "Zkoumáme také agresivitu, ta se ale nedá měřit. Jde tedy spíše o to zjistit, jak se člověk dovede ovládat. Není důležité, co si myslí, ale jak se reálně chová." Ve většině případů policistům stačí psychotesty zvládnout jednou za život. Pokud ale přecházejí na jiný policejní útvar, například k pyrotechnikům nebo k zásahovce, tak je musí absolvovat znovu.

U psychologa

* Policisté přicházejí nejčastěji k psychologovi s osobními starostmi jako rozvod, rozchod s partnerem či potíže s dětmi.
* Takových případů je 63 procent.

Potíž s nimi měl například bývalý náměstek protikorupční policie Tomáš Krůl. Když si ho bývalý ředitel Libor Vrba vybral na tento post, musel projít i psychotesty. Na poprvé se mu to ale nepovedlo a musel je opakovat.

Psychotesty musí také opakovat ti policisté, u kterých jejich nadřízení nabudou podezření, že s nimi není něco v pořádku. "V devadesáti procentech se jejich domněnka potvrdí," uvedl Vladimír Voska.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.