Lidovky.cz

Pobyt v nemocnici zdraží na stovku, shodla se vláda

Česko

  13:07aktualizováno  15:39
PRAHA - Vláda schválila navýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Od podzimu by lidé měli místo 60 korun za den platit 100 korun za den. Když novelu potvrdí i sněmovna a Senát, lékový úřad bude muset přecenit doplňkové léky a lidé je budou platit ze svého. Kabinet se neshodl na změně poplatku za recept, řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Nemocnice - ilustrační foto.

Nemocnice - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Novinky má zavést novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. O změně poplatku za recept chce ještě podle Sršně koalice jednat. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) navrhoval, aby se nově platilo za recept 30 korun, dosud se tolik platí za položku na receptu, mohou na něm být dvě.

ČTĚTE TAKÉ:

Stínový ministr ČSSD David Rath označil rozhodnutí vlády za asociální, protože poplatek za den v nemocnici se nepočítá do ochranného limitu. Upozornil, že rozhodnutím vlády se také zdraží pro pacienty léky. Pokud totiž lékový úřad označí některý preparát za podpůrný, přestane ho pojišťovna hradit a celý výdaj ponese pacient.

Zvýšení cen léků postihne hlavně seniory
Vyřazení podpůrných a léčivých přípravků z úhrad pojišťoven dopadne podle viceprezidenta České lékárnické komory Michala Hojného hlavně na seniory, kteří je nejčastěji užívají. Změnami v platbách ušetří zdravotní pojišťovny 580 milionů, většinu z nich zaplatí důchodci.

Dosud třeba za Detralex na lepší prokrvení nohou a léčbu bércových vředů v balení 60 tablet dávají pacienti 254 korun, po změně to bude 353 korun, tedy o 99 korun více. Přitom se platby za podpůrné léky nepočítají do ochranného ročního limitu, který je u seniorů 2500 korun. Lidé by si také měli sami platit levné léky do 60 korun ceny.

Leoš Heger

Plánované vyřazení podpůrných a léčivých přípravků z úhrad pojišťoven uvítali lékárníci. Podle šéfa Grémia majitelů lékáren Marka Hampla změna znatelně zpřehlední výdej a prodej těchto podpůrných léků.

Sociální aspekt
Ve variantách dalšího navyšování poplatků, které padly během koaličních jednání v posledních týdnech, se ale objevilo například navýšení poplatku u lékaře z 30 na 50 korun, platba za den v nemocnici až 200 korun a za návštěvu specialisty bez doporučení praktika 200 korun, nyní se platí 30 korun. Mluvilo se také o zpoplatnění neakutní dopravy sanitou pěti korunami za ujetý kilometr, nyní pacienti neplatí nic. Politici se však na takovémto navýšení poplatků neshodli.

Heger sliboval, že při výraznějším nárůstu regulačních poplatků zohlední sociální aspekt. Například navýšený poplatek v nemocnici by se mohl započítávat do ročního ochranného limitu, který u dětí a důchodců je 2500 korun, u ostatních 5000 korun. Jelikož navýšení v novele bude jen mírné, započítávání plateb v nemocnici do limitu Heger nyní nenavrhuje.

Vedle změn v regulačních poplatcích přináší novela podle návrhu předloženého vládě zásadní změnu pro pacienty v tom, že ruší zákaz připlácení na lepší péči. Aktuálně se pro pacienty ale nic nezmění. Nejprve totiž bude nutné vymezit standard hrazený z veřejného zdravotního pojištění a nadstandard, na který se bude moci pacient připojistit, případně zaplatí hotově.

Politici se musejí dohodnout, kdo péči na standardní a nadstandardní rozdělí. Hlásí se o to Česká lékařská komora (ČLK). Podle memoranda, které podepsal Heger s lékaři na závěr jejich protestní odborové akce, by se práce měly účastnit všechny významné organizace zdravotníků.

Připlacení za nadstandard
Novela má také podle návrhu umožnit, aby si pacienti už letos připlatili na lepší materiál, a až budou hotové standardy, tak i na lepší péči. Základní balík péče hrazené z pojištění by se podle Hegera měl zhruba rovnat tomu, co dnes pojišťovny platí. Podle ČLK bude jednodušší "negativní" vymezení, tedy stanovit to, co pojišťovny neplatí.

Novela rovněž umožní slučování zdravotních pojišťoven a dá jim větší zodpovědnost. Budou se zodpovídat ve výročních zprávách, proč a jak rozšířily smluvní síť. Teď jsou smlouvy bez kontroly. Novela urychlí vstup nových levnějších léků do ČR tím, že zjednoduší správní řízení.

Na novelu navazují tři reformní zákony o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Ty by měly začít platit od roku 2012.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.