Lidovky.cz

Štěnici u Kočí vyrobil amatér. Nebo to tak má aspoň působit

Česko

  14:37
PRAHA - Štěnice, kterou v ložnici poslankyně Kristýny Kočí (VV) našla v pondělí bezpečnostní agentura, je podomácku vyrobená. Může to ale být i dílo profesionála, který jen chtěl, aby štěnice amatérsky vypadala.

Kristýna Kočí, Stanislav Huml, Jaroslav Škárka na tiskové konferenci foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Nahrávací zařízení bylo přilepené za obložením v policové skříni v ložnici, asi dva metry od postele. Šlo o speciálně upravený mobilní telefon. SIM karta, baterie, mikrofon, anténa a čip nebyly ukryté oku uživatele v designovém krytu, ale byly jen volně pospojované.

Oproti klasickému mobilu měla štěnice kvalitnější mikrofon, který dokázal zachytit i vzdálenější hovor. Pro přenos signálu štěnice využívala síť GSM.

Když někdo na dané telefonní číslo zavolal, telefon hovor automaticky přijal a vzdálený volající mohl poslouchat hovor v místnosti, popřípadě si pořizovat záznam.

Nepřehlédněte:

Podle odborníků mohlo podobné zařízení vydržet dva týdny, maximálně měsíc. Záviselo by na tom, jak často by byla štěnice aktivní. To znamená, jak často by někdo na připojenou SIM kartu volal.

Pokud by chtěl majitel štěnice v odposlouchávání pokračovat, musel by se do bytu Kočí znovu vloupat a vyměnit baterii.

Odposlouchávací zařízení, které bylo nalazeno v bytě Kristýny Kočí (VV).

Profesionál by štěnici na baterii nepoužil
Štěnice na baterie ale podle odborníků profesionálové používají jen zřídka. Většinou volí zařízení, které lze připojit k elektrické síti. Může se pak využívat tak dlouho, dokud není odhaleno.

"Profesionální a mnohem dražší štěnice se připne na zdroj, třeba zásuvku, lustr či telefon, a mají tedy neomezenou dobu odposlechu a lepší snímací dosah," řekl serveru iDnes.cz bývalý elitní policista.

K tématu:

Policie nyní nahrávací zařízení zkoumá a od operátora dostala také seznam telefonních čísel, která na štěnici volala. Je však pravděpodobné, že jedná o některou ze SIM karet, které se dají volně koupit, aniž by byly registrované na jméno. Zda je tomu skutečně tak, ale policie tají.

"Není v zájmu vyšetřování tyto informace sdělovat," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Dům v Salvátorské ulici, kde bydlí Kočí.

'Štěnice? Ať si Kočí doma uklidí'
Nevhodnou reakci si v úterý na tiskové konferenci neodpustil předseda VV Radek John, když se ho novináři zeptali, co říká na nalezení štěnice u Kočí v bytě. Podle něj nejlépe reagovala místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová, která poznamenala, že by si Kočí "měla v bytě uklidit". A sama Klasnová ještě dodala: "Co zásadního pro tento národ se mohlo probírat v ložnici Kristýny Kočí?"

Takové bagatelizování nálezu odposlouchávacího zařízení u poslankyně v bytě ale kritizovala nejen opozice.

Kočí před několika dny obvinila neformální šéfa VV Víta Bártu z toho, že se ji snažil uplácet. Spekuluje se proto, že by štěnice mohla být prací bezpečnostní agentury ABL, kterou Bárta řídil před vstupem do vlády. Stejně tak se ale někdo mohl jen pokusit ještě přilít do ohně ve chvíli, kdy to ve vládní koalici vře. A zdiskreditovat Věci veřejné před veřejností.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.