Lidovky.cz

Monopol v Motole vadí pacientům, nesmí si objednat sanitku

Česko

  10:13
PRAHA - Po skončení hospitalizace v motolské nemocnici chtěla maminka jednoho z dětských pacientů zavolat pro syna oblíbenou sanitku. U sestry ale nečekaně narazila.
V sanitce (ilustrační foto)

V sanitce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Řekla mi, že platí zákaz vlastního objednávání, protože veškerou dopravu od začátku dubna zajišťuje už jen Motol," stěžuje si maminka, která raději nechce zveřejnit jméno. Obrátila se proto na vrchní sestru.

"Ta mé přání respektovala, ale řekla, že za mnou ještě někdo přijde s dotazníkem. Nechápala jsem do chvíle, než přišel vedoucí dopravy Motola a začal se vyptávat, s kým jezdíme, jak se s nimi spojujeme a proč nejezdíme s Motolem. Dost mě to vyvedlo z míry. Přemlouval mě, abych si to ještě rozmyslela."

Vyberte si, ale řekněte proč
Od začátku dubna má totiž nemocnice smlouvu s Asociací samaritánů ČR a dalším dopravcům ani pacientům situaci před převozem nijak neulehčuje. Pacient má přitom ze zákona právo si dopravce vybrat a přepravu hradí pojišťovna.

Sanitka - ilustrační foto

Motol se brání, že zmiňovaný dotazník je nepovinný a nemocnice tak chce zajistit kvalitní služby dopravce, kterého může v případě stížností podle smlouvy sankcionovat. "Pokud smlouvu nemáme, nemůžeme stížnosti pacientů vyřešit. Respektujeme, že někdo nechce jet s námi, ale chceme to mít zdokumentované pro případ stížnosti," vysvětluje náměstek ředitele FN Motol Petr Kolouch.

Smlouvu s jedním dopravcem se Motol rozhodl uzavřít také kvůli nedostatku parkovacích míst v areálu, která přepravní sanitky zabírají. "Vysoutěžili jsme záchranku, která nám nabídla nejlepší podmínky. S tím, že pro nás bude organizovat transport a nebude muset platit za vjezd," vysvětluje ředitel Miloslav Ludvík.

Spolupráce ano, nátlak ne
Asociace samaritánů splnila základní podmínky nemocnice a také nabídla Motolu dostatečnou marži za jednotlivé převozy pacientů. Pro nemocnici zajišťuje zhruba 40 procent převozů, na zbytek stačí Motolu vlastní vozy. Ministerstvo zdravotnictví výběr jednoho dopravce podporuje. "Přijde nám to pro nemocnici ekonomicky výhodné," říká mluvčí Vlastimil Sršeň. Podobné typy spolupráce navíc velké nemocnice často využívají.

Přístup nemocnice se ale nelíbí některým právníkům. "Podle dostupných informací by se nemocnice mohla snažit zneužít svého postavení vůči pacientům a různými nepříjemnostmi, jako je až neuvěřitelný požadavek na písemné odůvodnění jiného přepravce, fakticky nutit pacienty využívat jejich přepravu. Budí to podezření z porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže," myslí si Mario Švehelka, který se zabývá právy pacientů.

PSALI JSME

Proti výhradní spolupráci protestují i někteří dopravci, kteří teď nemají k pacientům z Motola přístup. Jednali proto i s vedením nemocnice. To potvrdilo, že pacienti samozřejmě mají možnost volby. Podle dopravců ale nemocnice dělá vše pro to, aby ji pacienti nemohli využít.

"Pokud si někdo přeje jiný odvoz, bude pokaždé znovu čelit vyplňování formuláře, a mnozí pacienti to raději vzdají. Navíc sestry čelí velkému tlaku ze strany vedení, aby cizí sanity neobjednávaly, to ale oficiálně nikdo neřekne," říká Jakub Hubálek, který je jedním z takových dopravců.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.