Lidovky.cz

'Vláda' podala na Hradě demisi, použila 'chilské pero'

Česko

  17:30
PRAHA - Několik desítek lidí v čele s aktivisty iniciativy ProAlt představujícími Nečasův kabinet se v sobotu odpoledne sešlo, aby prostřednictvím happeningu dali současné vládě návod, jak správně podat demisi. Tu si nakonec velkým "chilským perem" podepsali sami.

'Vláda' podala demisi. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Stalo se tak na Pražském hradě, kam se průvod v čele s “vládou” vydal ve 14 hodin z Klárova. Každý z aktivistů pomyslného kabinetu nesl před obličejem ceduli s černobílou kresbou nebo fotografií příslušného ministra, jen "premiér" měl skutečnou masku – stejnou, s jakou minulý týden dobyli úřad vlády aktivisté hnutí Greenpeace.

Sklízíme jen posměch, řekl "Nečas"
Průvod složený z účastníků všech generací se nejdříve vydal před úřad vlády. “Vážení poddaní občané, ministři za dobrotu sklízejí jen posměch a pohrdání. Nechceme vládnout lidu, který nechápe, že prosperita a blahobyt spočívá v ožebračení národa," vysvětil zde "Nečas" důvody demise.

'Vláda' podala demisi.

Odtud se průvod přesunul Valdštejnskou ulicí kolem Senátu s poslaneckou sněmovnou, a pak Nerudovou ulicí na Pražský hrad. Tereza Stöckelová, mluvčí hnutí ProAlt, pak označila demisi vlády za "jediný smysluplný krok od jejího nástupu loni v červnu".

Čtěte také

Po cestě měli vybraní "ministři" krátké proslovy, v nichž stejně jako "premiér" vysvětlovali důvody své demise. Ke slovu se tak dostal Radek John, Josef Dobeš nebo Karel Schwarzenberg. Největší úspěch však sklidil Miroslav Kalousek, který vysvětlil "nutné a potřebné" reformy jako "sbírku na nejbohatší".

V osmašedesátém jsem musela mlčet, teď ne, tvrdila účastnice
Řada lidí přišla ukázat nesouhlas s politikou současné vlády. "V osmašedesátém jsem musela mlčet, teď svůj názor ale dám hlasitě znát," hořekovala jedna z účastnic, zatímco podepisovala petici proti důchodové reformě. Příležitost se zviditelnit využila také iniciativa Ne základnám.

'Vláda' podala demisi.

Mnoho lidí se však přidalo jen ze zvědavosti nebo využilo slunečného počasí k procházce. "Já se vlastně díky tý demonstraci podruhý v životě podívám na Hrad," libovala si po cestě mladší dívka.

Oproti plánu se však stoupencům iniciativy nepodařilo podepsat demisi na prvním nádvoří Hradu, stráž je totiž nepustila dovnitř. "Žádné demonstrace v areálu Hradu nejsou povoleny," vysvětlil jeden z policistů. Aktivisté tak rozjařený dav vyzvali na Hradčanském náměstí, aby někdo z něj demisi podepsal. K tomu se však nikdo neměl, a tak ji nakonec podepsali sami.

Přehledná infografika

S výsledkem happeningu jsou pořadatelé spokojeni, "poznatky" z něj chtějí zaslat přímo Nečasově vládě. "Chtěli jsme nějakým způsobem zareagovat na poslední politické události, které se vláda za každou cenu snaží ustát proti vůli většiny veřejnosti," vysvětlila serveru Lidovky.cz Stöckelová.

Podle ní je nespokojenost s politiky enormní a ve společnosti se začínají objevovat radikální nálady. "Právě proto jsme chtěli naší nespokojenost vyjádřit tímto odlehčeným způsobem," řekla. Sobotní happening nebyl poslední akcí hnutí ProAlt, na 7. května chystá demonstraci, tentokrát snad s účastí opravdových politiků.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.