Lidovky.cz

Zastupitelství zastavilo stíhání Starky za únos

Česko

  9:56aktualizováno  11:19
PRAHA - Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) tento týden vyhovělo návrhu policie a zastavilo stíhání všech osmi lidí, podezřelých z únosu otce uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře Lamberta, sdělila mluvčí MSZ Štěpánka Zenklová.

Jaroslav Starka považuje útoky z Olomouce jen za kopání kolem sebe. foto: Lidové noviny

Jedním z obviněných byl i příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Podle Zenklové je nepochybné, že byl Lambert Krejčíř unesen a následně kvůli tomu zřejmě i zemřel, nepodařilo se však prokázat, že by za tím stáli právě obvinění.

Psali jsme

Podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002. Policie byla přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl také Starka. Krejčíř prý poté podle policie za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uváděla, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Důvodem, proč se příbramský podnikatel chtěl Lamberta Krejčíře zbavit, byly údajně peníze - Starka mu dlužil 67 milionů korun.

"Státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze se po vyhodnocení všech zajištěných důkazů ztotožnila s návrhem policie na zastavení trestního stíhání všech osmi obviněných. K tomuto závěru dospěla z důvodu, že i přes jednoznačně prokázaný zištný motiv únosu poškozeného L. K. a fakt, že byl proti své vůli unesen a zbaven osobní svobody, což vedlo následně pravděpodobně k jeho smrti, se nepodařilo prokázat obviněným pro nedostatek usvědčujících důkazů, že pachateli byli právě oni," řekla Zenklová.

Dodala, že osm lidí čelilo obvinění z trestných činů zbavení osobní svobody a loupeže. "Vyšetřování probíhalo dlouhou dobu z objektivních důvodů. A to kvůli rozsahu dokazování, které probíhalo formou komplikované právní pomoci ze zahraničí," doplnila Zenklová.

Rozhodnutí o zastavení stíhání podle mluvčí není pravomocné, všech osm lidí i zástupce poškozeného si proti němu mohou podat stížnost. Pokud by usnesení nabylo právní moci, přezkoumalo by je, stejně jako ve všech případech rozhodnutí o zastavení stíhání, i Nejvyšší státní zastupitelství.

Podle dřívějších informací deníku Právo již úřady vrátily všem stíhaným mužům miliony korun, které před čtyřmi roky zaplatili jako kauci, aby nemuseli setrvat ve vazbě.

Osud podnikatele Lamberta Krejčíře je nejasný už přes osm let

Vývoj hlavních událostí kolem zmizení podnikatele Lamberta Krejčíře:

15. října 2002 - Českotěšínský podnikatel a vlastník tamní tiskárny Lambert Krejčíř zmizel. Jeho syn Radovan, který nyní žije v Jihoafrické republice, byl tehdy ve vazbě a měl být za tři dny propuštěn. Tělo Krejčíře staršího se nikdy nenašlo.

14. listopadu 2006 - Policisté zadrželi sedm mužů podezřelých ze zmizení Lamberta Krejčíře, byl mezi nimi i příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Muži podle policie podnikatele unesli, odcizili větší množství peněz v hotovosti a také ho nutili uhradit dluhy jeho syna. V průběhu únosu ale prý zemřel a jeho tělo bylo následně ukryto na neznámém místě.

15. listopadu 2006 - Sedm zadržených a v té době uprchlý Tarek Bechara (mj. obchodní partner Radovana Krejčíře) byli obviněni z trestných činů zbavení osobní svobody a loupeže, o den později vzal soud šest z nich včetně Starky a viceprezidenta příbramského fotbalového klubu Vlastimila Spěváka do vazby.

6. února 2007 - Starka byl na kauci ve výši osm milionů korun propuštěn z vazby. Mladá fronta Dnes nedlouho předtím napsala, že policie marně hledá důkaz, který by Starku z únosu Lamberta Krejčíře usvědčil. O tři dny později byl na o 100.000 korun nižší kauci propuštěn i Spěvák.

29. března 2008 - V Praze byla prodána sbírka známek, kterou po sobě zanechal Lambert Krejčíř, vynesla 13,65 milionu korun. Sbírku dala do dražby manželka Lamberta Krejčíře Naděžda, podle spekulací médií ale za prodejem stál Krejčíř mladší, který je v ČR stíhán za majetkové a násilné trestné činy.

19. října 2009 - Policie obvinila právníka Julia Kramariče z vydírání Radovana Krejčíře. Kramarič, který v některých kauzách hájí Starku, se vydírání údajně dopustil při květnové návštěvě JAR. Obvinění, které právník odmítá, souviselo s kauzou Lamberta Krejčíře a právě kvůli Krejčířovu výslechu v tomto případu prý Kramarič Krejčíře mladšího vydíral. Kvůli údajnému vydírání zadrželi Kramariče již v červnu 2009 v JAR a do ČR se mohl vrátit až koncem června.

10. března 2010 - Soud v Jihoafrické republice vyslechl Radovana Krejčíře, který v Johannesburgu vypovídal kvůli zmizení svého otce Lamberta. Výslechu, který byl předtím několikrát odložen, se zúčastnili i dva detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

20. listopadu 2010 - Podle Lidových novin detektivové ÚOOZ zatím nemohou uzavřít vyšetřování případu Lamberta Krejčíře, protože jihoafrické úřady jim nepovolily výslech jeho snachy Kateřiny. Krejčířová, která se zúčastnila několika schůzek, na nichž její tchán požadoval po Starkovi zaplacení dluhu, by měla detektivům objasnit, za jakých okolností zmizel.

21. března 2011 - Kriminalisté navrhli zastavit stíhání všech obviněných. Už před týdnem napsal deník Právo, že úřady vrátily všem obviněným v kauze údajného únosu peníze, složené jako kauce.

28. dubna 2011 - Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ)vyhovělo návrhu policie a zastavilo stíhání všech osmi lidí podezřelých z únosu. Podle zastupitelství je nepochybné, že byl Lambert Krejčíř unesen a následně kvůli tomu zřejmě i zemřel, nepodařilo se však prokázat, že by za tím stálo právě osm obviněných.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.