Lidovky.cz

Stráský na Šumavě likviduje kůrovce chemií. Nezákonně

Česko

  15:30
PRAHA - Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský začal podle ekologického Hnutí Duha používat v lesích proti kůrovci chemii, ačkoliv k tomu nemá povolení. Hlídky ekologů našly podél lesních cest stovky lapáků a trojnožek s jedovatými pesticidy.

Ilustrační foto foto: Lidové noviny

Státní správa řeší jeho žádost o použití chemie v místech napadených kůrovcem opakovaně. Letos už podruhé zahájila správní řízení, jehož je Hnutí Duha účastníkem. Zatím však výjimku neudělila. "Ředitel tedy evidentně vážně a vědomě porušil zákon o ochraně přírody a krajiny," napsali ekologové.

Čtěte také:

"Výjimku nemáme, ale požádali jsme o ni. Vzhledem k tomu, že ve správním řízení k tomu probíhají nějaké lhůty, které jsou poměrně dlouhé, tak nám ještě nebyla vydaná, čeká se," řekl jeden z lesníků.
Kůrovec podle něj ale nepočká, rojení začíná, takže obranná opatření museli umístit "pro odvrácení hrozící škody."

Ředitel správy Národního parku Šumava Jan Stráský.

"Organizace proto podala podnět k vyšetřování České inspekci životního prostředí," sdělil ve čtvrtek Jan Bláha z Hnutí Duha. Vedení parku odjelo do sousedního Německa.

Mluvčí parku se odmítla ke zprávě vyjádřit. Lesníci však informace ekologů potvrdili. Stráský usiluje o to, aby získal speciální výjimku, která mu umožní v parku nedodržovat zákon a použít pesticidy, stěžuje si Hnutí Duha.

Ministr pesticidy zakázal
Expertní skupina ředitele parku doporučovala ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi (ODS) proti lýkožroutům tvrdý zákrok. Chtěla po něm vyhlásit kalamitní stav a napadené stromy chtěla ve velkém kácet i v dosud bezzásahových zónách. Ministr postup zmírnil.

Kůrovec

Vyloučil letecké postřiky a také používání biocidních prostředků k hubení kůrovce v prvních zónách. Ve druhých je nesmí těžaři používat na stojící stromy.

Tam, kde kácení v nejcennějších zónách povolil, je podmínil souladem s legislativou vlivu těžby na evropsky cenné lokality NATURA 2000. V prvním rojení se tam kácet určitě nebude. Zpracování expertního posudku potrvá nejspíš měsíce.

Jedy i ve vodě
"Chemický postřik nezabije pouze kůrovce, ale veškerý hmyz, který s ním přijde do kontaktu," řekl Bláha. Obětí se podle něj vždy stanou ve významném množství i druhy, které kůrovce požírají. Proniknou-li pesticidy do vody, okamžitě zabíjejí všechny vodní organismy včetně žab nebo čolků.

"Bylo prokázáno, že v místech aplikace těchto látek dochází ke zvýšenému úhynu mláďat hmyzožravých ptáků, kteří otrávený hmyz sezobají," poukazují ekologové.

Podle nich látka cypermethrin, kterou postřiky obsahují, patří ke skupině jedů, které narušují i u živočichů funkce hormonů a imunitní systém.

Zasažení cypermethrinem může zvýšit riziko neplodnosti, spontánního potratu, vyvolat předčasný porod a způsobit vrozené abnormality plodu. Byly prokázány dokonce i karcinogenní účinky.

Bezzásahové zóny na Šumavě se rozšiřovat nebudou.

Pesticidy i v nejcennějších mokřadech
Hlídky Duhy odhalily lapáky s jedem také v části parku, která je ponechána divoké přírodě. To se dosud nestalo za žádného z předchozích ředitelů, poukazují. Pesticidem nastříkané trojnožky našly i v oblasti nejcennějších mokřadů Modravských slatí, například 50 metrů od rašeliniště.

Jiné byly údajně umístěné v tůních s obojživelníky. V řadě dalších lokalit jsou chemicky postříkané kmeny u příkopů podél lesních cest, kdy zvláště při deštích hrozí to, že se budou jedy vymývat a dostávat i do potoků.

Chemie není potřebná
"Chemický nástřik není pro odchyt kůrovců do takzvaných lapáků, tedy pokácených (i stojících) smrků, vůbec nezbytný. Obvykle se lapáky chemicky neošetřují a po zavrtání lýkožroutů pod kůru se jednoduše odvezou z lesa. Správa parku si použitím insekticidů pouze usnadňuje práci," domnívá se Bláha.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.