Lidovky.cz

Nečasovy výroky o předpojatosti ÚS rozlítily ČSSD

Česko

  12:59aktualizováno  18:40
PRAHA - Podle Nečase existuje u některých členů Ústavního soudu jistá míra předpojatosti. Reagoval tak na rozhodnutí Ústavního soudu ohledně státní podpory stavebního spoření.

Opoziční ČSSD podle svého šéfa Bohuslava Sobotky považuje premiérovy výroky za "nepřijatelný útok na nezávislost rozhodování
Ústavního soudu a za zpochybnění soudního systému v Česku". Rozhodování Ústavního soudu dlouhodobě ostře kritizuje prezident Václav Klaus.

Premiéru Nečasovi se nelíbí také výrok místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové, která praktiky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) přirovnala k praktikám nacistického Německa.

"Tady existuje i jistá míra předpojatosti u některých členů Ústavního soudu, protože já považuji například za neuvěřitelný výrok, který řekla paní místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová na adresu ministra financí Kalouska, kde ho přirovnala k nacistům, to je něco, nad čím mi zůstává rozum stát," řekl Nečas v televizi Prima. 

Soudkyně Wagnerová v LN

Soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová čte nález Ústavního soudu, kterým byl 9. prosince zrušen rozsudek nad Hanou Tichou a Mojmírem Miklicou.Wagnerová v Lidových novinách mluvila o tom, proč Kalousek zavedl kvůli krácení příspěvku mimořádnou daň a proč raději rovnou otevřeně nesnížil státní příspěvek, když potřeboval ušetřit.

"No, protože se bál, že se objeví námitka pravé retroaktivity, kdyby nazval pravým jménem, o co mu opravdu šlo. Víte, no tak to se nedá. Pracovat jenom se slovy, abych dospěla k chtěnému výsledku při popření účelu. To nejde. To je netolerovatelné. Kdybych se vrátila do historie, takhle se pracovalo v nacistickém Německu," prohlásila místopředsedkyně Ústavního soudu..

Nečas prohlásil, že v kterékoli zemi na západ od Česka by musela vážně zvažovat rezignaci. Její výrok podle něj dokazuje jistou míru osobní a politické podjatosti.

Ústavní soud minulý týden kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil vládní úsporné změny ve stavebním spoření. Vyhověl tak návrhu ČSSD. Z nálezu vyplývá, že vláda může do budoucna snížit roční státní příspěvek, jak předpokládá sporná novela, musí ale změny prosadit normální parlamentní cestou.

Čtěte také

Nečas předpojatost některých členů Ústavního soudu zmínil v souvislosti s otázkou moderátora, zda neuvažuje o změně ústavy tak, aby se ÚS nemohl vyjadřovat k záležitostem souvisejícím s rozpočtem. Řekl, že aktivismus Ústavního soudu v některých věcech vede v této záležitosti k legitimní debatě.

K možnosti změny ústavy ale poznamenal, že Ústavní soud v minulosti již zrušil i přijatý ústavní zákon, kterým Poslanecká sněmovna zrušila sama sebe, a že nad ním již žádný orgán není.

Šéf ČSSD Sobotka sdělil, že podle jeho strany je nepřípustné, aby se vláda místo nápravy svého postupu při schvalování změn zákona snažila o diskreditaci Ústavního soudu. Výroky premiéra označil "za pokus o hru mimo demokratické hřiště".

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.