Lidovky.cz

Radnice vyhodila sochaře z ateliéru, bez povolení

Česko

  22:40
PRAHA - Sochaři Michalu Blažkovi vystěhovali ateliér. Vyústil tak spor o výši nájemného, který vede s Úřadem městské části Praha 1. Ten začal s vyklízením půdního bytu i přesto, že nemá soudní příkaz.

Sochař Michal Blažek přihlíží vyklízení svého ateliéru. Věří, že soud s radnicí vyhraje. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Na dveře mi nalepili ceduli, že mám ateliér do pěti dnů vyklidit. Když jsem pátý den přišel, bylo uvnitř deset lidí, kteří balili moje věci a odváželi je," popisuje Blažek úterní zásah městského úřadu, zatímco ho míjí stěhováci, kteří odnášejí bedny plné jeho věcí do dodávky.

Vyklízení ateliéru ve středu pokračovalo. Blažek celé akci už jen bezmocně přihlížel z chodníku. Předešlého dne se ale bránil. "Řekl jsem, že z bytu neodejdu a lehl jsem si na zem. Přivolaní policisté mi zkroutili ruce za záda a vynesli mě ven. Dali mi náramky a tři hodiny mě drželi na policii," stěžuje si sochař a ukazuje stále ještě otlačená zápěstí.

V ateliéru pracuje už přes třicet let, momentálně dokončuje například repliku Woodrowa Wilsona, která bude na podzim instalovaná u rekonstruovaného hlavního (Wilsonova) nádraží v Praze.

Sochař Michal Blažek před dveřmi ateliéru s jednou ze svých soch.

Před rokem a půl Blažkovi zvýšili nájem podkrovního ateliéru v Haštalské ulici na dvojnásobek, na 10 tisíc korun. Poté, co na rozhodnutí nereagoval, dostal výpověď. Obrátil se na vedení města s žádostí o přehodnocení příkazu k vystěhování, ale úřad neustoupil. I přesto, že Blažek se zvýšením nájmu souhlasil.

Soud vyhraji, věří sochař
Dostal příkaz do tří měsíců se vystěhovat, v opačném případě mu městská část hrozila soudem. Protože Blažek věřil, že soud vyhraje, k vystěhování se neměl. Uplynuly tři měsíce, ale nic se nestalo, přišly totiž volby a výměna vedení radnice. A s ní rázný postup.

Sochař Michal Blažek ukazuje na zabalené sochy v dodávce stěhováků.

"Předešlí starostové hrozili soudy. Ale Lomecký (starosta městské části, pozn. red.) to vyklidil bez soudního příkazu," říká Blažek. "Žádnou obsílku od soudu jsem nedostal. Oni mi ty věci normálně kradou," míní sochař. Neskrývá přesvědčení, že soudní spor vyhraje.

I jeho advokát Jindřich Belling věří, že je Blažek v právu. "Já se domnívám, že to v mezích práva opravdu není. Vyklízet někoho odněkud lze výhradně na základě rozhodnutí soudu. A to se v tomto případě nestalo," řekl serveru Lidovky.cz.

Do ateliéru nikdo kromě stěhováků a lidí z radnice nesměl. U dveří hlídkoval městský strážník.

Podle něj tento postup prochází jen proto, že se jedná o akci městského úřadu. "Kdyby si toto dovolil nějaký obyčejný domácí, tak s ním okamžitě vyběhnou, ale jakmile si něco takovéhoto dovolí radnice, tak to nikomu nepřekáží," uvedl.

Radnice: Rozhodnutí soudu není potřeba
Radnice ale tvrdí, že jedná v rámci zákona. Podle Bellinga se právní zástupce městské části Praha 1 odvolává na občanský zákoník. A to konkrétně na paragraf upravující svépomoc a na obecná ustanovení o ochraně vlastnictví s tím, že vykonatelné rozhodnutí soudu v tomto případě radnice nepotřebuje.

S tím ale Belling nesouhlasí. "V okamžiku, kdy jde o vstup do nějakého uzavřeného objektu, tak se svépomocí nejde ohánět," míní advokát a společně s Blažkem se chystají podat trestní oznámení. Vyjádření radnice se redakci zatím nepodařilo získat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.