Lidovky.cz

Policie brzdila šetření Bártových obálek

Česko

  8:08
PRAHA - Inspekce ministerstva vnitra prověřuje, zda policie záměrně nebrzdila vyšetřování korupce ve Věcech veřejných (VV). Na kauzu, v níž si měl Vít Bárta kupovat loajalitu poslanců Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky, totiž vedení protikorupčního útvaru zprvu místo svých detektivů nasadilo experty na daňové úniky.

Bývalý ministr dopravy Vít Bárta (VV) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Bývalí náměstci protikorupční jednotky Zdeněk Tomica a Tomáš Krůl kvůli způsobu vyšetřování podali trestní oznámení. Na to upozornily Hospodářské noviny.

Tomica a Krůl tvrdí, že chtěli případ vyšetřovat jako korupci hned poté, co se 3. dubna objevily první informace v médiích. Nový ředitel útvaru Tomáš Martinec, který do funkce nastoupil za ministra vnitra Radka Johna (VV), však kauzu předal specialistům na daňové úniky.

Více o korupci ve Věcech veřejných:

"Případní pachatelé tak mohli mít možnost připravit si řádně svou obhajobu. Je zřejmé, že ředitel útvaru svým jednáním zdržel postup policejních orgánů," stojí v trestním oznámení. Oba náměstci jen pár dní po vypuknutí aféry u protikorupční jednotky skončili.

Nezdaněný úplatek
Vyšetřování případu jen jako daňového úniku je sporné - nemířilo totiž na Bártu, ale na oba poslance. A to proto, že úplatek nezdanili. Expertům ale muselo být jasné, že daňový únik nikomu neprokážou.

Zatajení, respektive nezdanění příjmu dosaženého trestnou činností se totiž nepovažuje za trestný čin. Důvodem podle Nejvyššího soudu je, že pachatele nelze nutit, aby se pod hrozbou trestu za krácení daně doznal k jinému zločinu. Bárta od samého začátku tvrdí, že šlo o obyčejnou půjčku.

Standardní způsob, tvrdí Martinec
Podle trestního oznámení začal protikorupční útvar jednat až po týdnu. Šéf jednotky Martinec ale popírá, že by práci svých lidí brzdil. Daňoví specialisté na kauze prý pracovali proto, že už dříve policie obdržela podnět, aby se hospodařením VV zabývala.

"Věc se od počátku šetří standardním způsobem," napsal v sms z dovolené. Na otázku, o jaký podnět šlo, už ale neodpověděl.

Pomalému vyšetřování nasvědčuje i fakt, že k sestavení speciálního policejního týmu došlo až týden po první zmínce o uplácení. Škárka, jeden z hlavních aktérů aféry, byl vyslechnut až 12 dní poté.

Speciální vyšetřovací tým byl navíc sestaven až na rozkaz policejního prezidenta Martina Červíčka. Šéfem týmu se stal právě Martinec.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.